Kézdi Imola színésznő (balra) és Yuri Kordonsky rendező (középen) a kolozsvári Cseresznyéskert című előadás próbáján
Fotó: Kolozsvári Állami Magyar Színház
Évadnyitó bemutatót tart a Kolozsvári Állami Magyar Színház és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata is: a kincses városban a Cseresznyéskert, Vásárhelyen pedig a Piros fű című produkció premierje indítja az új évadot.
2021. augusztus 29., 15:452021. augusztus 29., 15:45
A Csehov Cseresznyéskertjéből készült előadást Yuri Kordonsky orosz származású amerikai rendező állította színpadra, aki már korábban is dolgozott a társulattal.
A nagyszínpadi előadás időtartama 3 óra 40 perc, egy szünettel, a premiert szeptember 1-én láthatja a nagyérdemű, majd szeptember 3-án és 12-én is műsorra tűzték. „Az elmúlt egy-másfél év, a járvány időszaka, teljesen megváltoztatta az élet ritmusát, számos megszokott tevékenységből kiszakított, és óriási próbatételként éltük meg. Sokan elvesztették a szeretteiket anélkül, hogy el tudtak volna búcsúzni tőlük, ez hihetetlenül nyomasztó, nehéz helyzet.
– fogalmazott a rendező. A színház honlapján olvasható nyilatkozatában kitér arra, hogy mindazok a szövegek, amelyekről egy lehetséges előadás kapcsán beszéltek, jelentéktelennek tűntek, és hirtelen az lett a kérdés, hogy van-e valami, ami mesélhetne erről a váratlan és megrázó élményről, amit mindannyiunknak meg kellett élnünk.
Ez a valódi konfliktus: a cseresznyéskert súlyos múlt, és vannak, akik megrekedtek a múltban, mások pedig a jövőben rekedtek meg, és akkor ott van Ljubov, aki a jelen. Aki szerint az élet csak akkor számít, amikor éled” – fogalmaz Kordonsky. Az előadásban többek közt Kézdi Imola, Imre Éva, Tőtszegi Zsuzsa, Bogdán Zsolt, Váta Loránd, Bodolai Balázs, Bács Miklós, Kántor Melinda lép színpadra.
A vásárhelyi társulathoz új tagként csatlakozott Fehér Balázs Benő, az ő rendezésével indítja 77. évadát a színház. A Piros fű Boris Vian azonos című regénye alapján Laboda Kornél és Fehér Balázs Benő–Barcsai Bálint átiratában kerül bemutatásra, a premiert ma este a színház kistermében tekinthetik meg az érdeklődők. A társulat másik új tagját, Rózsa Lászlót, valamint Szabó Fruzsina színészhallgatót az előadásban először láthatják a nézők a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színpadán.
– írja Takács M Gábor a darab alapjául szolgáló Boris Vian regényről. Az előadás egy tragikomikus emlékutazásra invitálja a nézőt. A produkcióban Varga Balázs, Kádár Noémi, Bartha László Zsolt, Szabó Fruzsina, László Csaba, Galló Ernő, Rózsa László, Meszesi Oszkár, Kovács Botond, Göllner Boró, Renczés Viktória, Karsai Dóra, Apostolache Kiss Zénó lép színpadra. A soron következő előadások szeptember 25-én és 26-án 19:30-tól a színház kistermében láthatók.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
szóljon hozzá!