2010. június 11., 10:012010. június 11., 10:01
Az író, aki nemzetközi szinten elismert munkásságáért és a térség problémáinak irodalmi megjelenítéséért kapta a román államtól a rangos elismerést, hangsúlyozta, lényegesnek tartja, hogy a kitüntetést a román államtól kapja egy magyar író.
„Itt, Bukarestben, nagyon szívesen mondom ki ezt a mondatot: magyar íróként, magyar állampolgárként köszönöm Romániának ezt a díjat”– jelentette ki Esterházy. Az eseményen jelen volt többek közt Kelemen Hunor kulturális és örökségvédelmi miniszter, aki úgy vélekedett, Esterházy, aki ma már az egyetemes irodalom része, írásaiban, publicisztikájában nem ismer kompromisszumot. „Távolságtartó tud lenni, amikor szükséges, és közben iróniával és öniróniával mutatja be az őt körülvevő világot. Több száz oldalt írtak róla, doktoráltak már műveiből, és ha nem vagyunk figyelmesek, akkor valaki még Nobel-díjat is kaphat azért, amit róla ír” – mondta Kelemen Hunor.
Mint Markó Béla miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott, nem készült az Esterházy műveit értékelő előadással, hiszen a politikusoknak ilyen pillanatokban hallgatniuk kell, meghallgatniuk azt, amit az irodalomról mondanak. „Ez a helyes értékrend: elsőrendűek a valódi értékek – a művészet, az irodalom, a kultúra és mindaz, ami bennünket összeköt – és csak azután következik a politika, amely felvállalja a valódi értékek kiszolgálását.” Mint Nicolae Manolescu, a Román Írószövetség elnöke, irodalomkritikus kifejtette, a mostani díj már Esterházy nemzetközi értékű életművének szól.
„A tehetséges írókhoz viszonyítva az ő műveiben van egy másik érték is: a legfelelősebb írók közé tartozik, akik készen állnak megválaszolni a kor által megfogalmazott kérdéseket, és nem utolsósorban azokat, amelyeket ők maguk fogalmaznak meg önmaguknak. Az a bátorság, amellyel elszánta magát egy rendkívül fontos lelkiismereti probléma, a kommunizmus leírására, nemcsak Esterházy számára dicséretes, hanem ránk nézve is szerencse” – fejtette ki Manolescu.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.