2011. február 02., 10:322011. február 02., 10:32
„Mint már korábban hangsúlyoztuk, a mikházi Csűrszínházi Napok mintája a magyarországi Művészetek Völgye, amely egy egész térséget megmozgat évről évre. Azt a szintet korántsem értük el, viszont a mi nyárádmenti rendezvényünk is anynyira kinőtte magát, hogy be kellett látnom: egyedül nem boldogulok, ezért társakat kerestem, akik segítenek a szervezésben” – mondta a marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának tagja, a Mikházi Csűrszínház Egyesület elnöke, Szélyes Ferenc. Több esztendeje segít a szervezésben Vajda György újságíró, idén pedig a nyárádmenti Bekecs Néptáncegyüttes tagjai lesznek igen nagy segítségére, ugyanakkor a mikházi születésű Lokodi Imre újságíró is bekapcsolódik. Nem utolsósorban főleg a gyerekprogramok kitalálásában, lebonyolításában komoly szerepe van a színész nejének, Szélyes Andrea bábszínésznek.
A Csűrszínházi Napok házigazdái az említett egyesület és a Tompa Miklós Társulat mellett a nyárádremetei önkormányzat, valamint a Maros Megyei Tanács. Idén a Maros Művészegyüttes is többször fellép, és részt vállal a táncház lebonyolításában. A Csűrszínházban, a mikházi Szent Antal-kápolnában, a felújított művelődési otthonban, a mikházi Reneszánsz Panzióban, a falu utcáin, a futballpályán zajlanak majd a programok, a rendezvény fővédnöke a marosvásárhelyi Rotary Téka Klub. Mivel 2011-ben a népi kultúra népszerűsítésén lesz a fő hangsúly, a szervezők arra kérik a résztvevőket, látogatókat, ha lehet, népviseletben jelenjenek meg Mikházán.
Szélyes Ferenc arról is beszámolt, hogy Kallós Zoltán néprajzkutató elhozza az ünnepségre a válaszúti népművészeti gyűjtemény egy részét, és ebből a felújított kántorlakban rendeznek be állandó kiállítást. A tervek szerint az anyag Mikházán marad. Válaszútról népdalénekesek, táncosok is érkeznek, e programokat Török Viola színházi rendező irányítja. Ugyanakkor elkezdődik egy nyárádmenti gyűjtés: a szervezők népi eszközök, népművészeti tárgyak felajánlását várják, amelyek bekerülnek a mikházi gyűjteménybe, a tájmúzeumba. Mikházán, a Kacsó Sándor író szülőházában berendezett múzeum mellett Szélyes Sándor-emlékszobát nyitnak, a népdalénekes emlékszobájához részben a Maros Népi Együttes szolgáltat anyagot.
A mesterségek sátrait is felállítják, a kézművesvásár házigazdája Vajda György, aki fotópályázatot is hirdet, olyan fényképeket vár május közepéig, amelyek a Nyárádmentéhez kapcsolódnak. A könyvbemutatók keretében is néprajzi tárgyú kiadványokat, falumonográfiákat mutatnak majd be. Idén a Tompa Miklós Társulat főként anyagi okok miatt nem készül külön bemutatóval, a társulatot László Zsuzsa színművésznő képviseli, aki az Edith Piaf-emlékműsorával lép majd fel. Magyarországról a Forrás Színház tagjai hoznak több produkciót, a sepsiszentgyörgyi Sebestyén Melinda balladaesttel örvendezteti meg a közönséget, Dénes Előd lelkész József Attila-estet tart, a magyarországi Dörner György is versműsorral vesz részt. A gyerekeknek kézművesprogramokat szerveznek, tehát kérik a szülőket, hozzanak magukkal színes ceruzát, papírt, ragasztót, fakanalakat.
Az egyesület immár honlapot is működtet csurszinhaz.ro néven, ahol később a részletes program is megtekinthető lesz.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.