2009. május 08., 12:062009. május 08., 12:06
Mint azt Németh Júlia műkritikus köszöntőjében elmondta: a mostanihoz hasonló nagyszabású, és kiváló minőségű anyagokat felvonultató kiállításra régóta nem volt példa a kincses városban. A hat (köztük három erdélyi származású) művész 2004 óta f-csoport (figuratív csoport) néven működik együtt: alkotásaikban a figuralitás újrafelfedezésével, újfajta, hiteles látásmód megteremtésével kísérleteznek, anélkül, hogy éles határt vonnának figuralitás és non-figuralitás között.
„Bár művészetüket alapvetően a figuralitás határozza meg, az f-csoport alkotásaiban és filozófiájában szélsőséges konzervativizmusnak nincs helye. A művészetük ízig-vérig modern, de olyan módon, hogy a tartalom és a forma egységéből adódó harmóniát árasztja magából, így az alkotások lélektől lélekig ható üzenetté válnak” – vélekedett Németh Júlia, aki szerint a marosvásárhelyi Dienes Attila, a kolozsvári Kádár Tibor és a székelykeresztúri Ughy István Tibor műveinek hangulatára és a bennük megfogalmazott társadalomkritikára az erdélyi életérzés is rányomta bélyegét, és ezt a tapasztalatot a művészek világszínvonalú munkákban közvetítik.
A kiállítás fővédnöke, Szilágyi Mátyás kolozsvári magyar főkonzul elmondta: véleménye szerint erőteljesebb ösztönzésre van szükség a kortárs magyarországi képzőművészet romániai és a romániai művészek magyarországi bemutatásának érdekében, hiszen a képzőművészeti alkotások megismertetése a kulturális hídverésnek az a formája, amely a nyelv ismerete nélkül is összeköthet nemzeteket. A Veszprém és Pápa városok önkormányzataival való együttműködés révén összeállított tárlat május végéig lesz látható Kolozsváron, ezt követően Csíkszeredába és Sepsiszentgyörgyre utaznak tovább a műalkotások.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.