Másfajta kapcsolat. A Washington új megközelítéséről beszélő Mike Waltz szerint az amerikai-ukrán viszonyban a gazdasági partnerség jelenti az új elemet
Fotó: Facebook/Michael Waltz
Az Ukrajnának nyújtott amerikai segítségnyújtás átformálását, a tűzszünet elérését, az Oroszországgal fennálló kapcsolat újraalakítását és az európai szövetségesekkel való viszonyt nevezte az ukrajnai békefolyamat sarokpontjainak a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap.
2025. február 24., 08:302025. február 24., 08:30
Mike Waltz Washington álláspontja kapcsán a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban hangsúlyozta, hogy
Az illetékes az Oroszországgal újraformált kapcsolat részének nevezte a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti telefonbeszélgetést, valamint az amerikai és orosz delegáció találkozóját Rijádban.
Mike Waltz utalt arra, hogy a héten Donald Trumphoz látogat Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy Washington szívesen fogad minden elképzelést az ukrán biztonsági garanciákkal kapcsolatban és szívesen látja, ha a jövőben az európai vezetés visel gondot Európa biztonságára.
Scott Bessent pénzügyminiszter szintén vasárnap a Fox News csatornán arról beszélt, hogy az Egyesült Államok által Ukrajna számára javasolt gazdasági partnerség a hosszú távú békét garantáló amerikai elképzelés első része.
Azt hangoztatta, hogy az amerikai vállalatok amerikai know-how-t, valamint tőkét vihetnek Ukrajnába, ami mindkét fél számára jövedelmező, és növeli az ukrán gazdaság növekedési pályáját.
Scott Bessent sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel nézetkülönbség alakult ki a kérdésről.
Hozzátette,
A pénzügyminiszter elismerte, hogy az amerikai-ukrán gazdasági partnerségről szóló megállapodás – aminek része a ritka ásványkincsek közös kitermelése – nem szól közvetlen biztonsági garanciákról, de kifejtette, hogy az egyezmény részét képezi egy „közvetett gazdasági garancia”, ami azt jelenti, hogy az amerikai vállalatok minél nagyobb eszközállománnyal lesznek jelen, annál komolyabb lesz az amerikai érdek Ukrajna biztonságában.
Pete Hegseth védelmi miniszter a Fox News-nak nyilatkozva vasárnap határozottan elmondta, megismételve korábbi kijelentését, hogy amerikai katonaság nem lesz jelen Ukrajnában.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
Pete Hegseth közelmúltbeli európai tárgyalásaival kapcsolatban kifejtette, hogy a párbeszéd során azt a realizmust próbálta közvetíteni, hogy védelmi kérdésekben a „kontinensen Európának kell a vezető szerepet betöltenie”.
Orbán Viktort bírálta Zelenszkij
Az ukrán elnök élesen bírálta a magyar és szlovák miniszterelnököt a NATO-bővítéssel kapcsolatos kijelentéseik miatt. Zelenszkij rámutatott arra, hogy az ilyen nyilatkozatok nemcsak Ukrajnát, hanem egész Kelet-Európát veszélyeztethetik.
Volodimir Zelenszkij reagált a magyar és szlovák vezetők azon kijelentéseire, amelyek szerint Oroszország Ukrajna elleni agresszióját az váltotta ki, hogy félrevezették az oroszokat a NATO-bővítés kérdésében.
Az ukrán elnök a Híradó.hu szerint élesen bírálta ezt a narratívát, hangsúlyozva, hogy a NATO-bővítés nem provokáció, hanem védelmi lépés azoknak az országoknak, amelyek saját biztonságukat akarják kialakítani.
Zelenszkij emlékeztetett arra, hogy Magyarország már 1999-ben csatlakozott a NATO-hoz, és akkoriban olyan országként tartották számon, amely nem ellenezte a szövetség bővítését. Ennek fényében különösen meglepőnek nevezte Orbán Viktor jelenlegi álláspontját, aki most olyan kijelentéseket tesz szerinte, amelyek összhangban vannak az orosz érdekekkel.
Az ukrán elnök arra is rámutatott, hogy nemcsak Magyarország, hanem több kelet-európai ország – köztük Csehország, Szlovákia, Románia és a balti államok – is szerepelnek Vlagyimir Putyin azon listáján, amely szerinte nem kellene a NATO tagjai legyenek.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!