Másfajta kapcsolat. A Washington új megközelítéséről beszélő Mike Waltz szerint az amerikai-ukrán viszonyban a gazdasági partnerség jelenti az új elemet
Fotó: Facebook/Michael Waltz
Az Ukrajnának nyújtott amerikai segítségnyújtás átformálását, a tűzszünet elérését, az Oroszországgal fennálló kapcsolat újraalakítását és az európai szövetségesekkel való viszonyt nevezte az ukrajnai békefolyamat sarokpontjainak a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója vasárnap.
2025. február 24., 08:302025. február 24., 08:30
Mike Waltz Washington álláspontja kapcsán a Fox News hírtelevíziónak adott interjúban hangsúlyozta, hogy
Az illetékes az Oroszországgal újraformált kapcsolat részének nevezte a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti telefonbeszélgetést, valamint az amerikai és orosz delegáció találkozóját Rijádban.
Mike Waltz utalt arra, hogy a héten Donald Trumphoz látogat Emmanuel Macron francia elnök és Keir Starmer brit miniszterelnök, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy Washington szívesen fogad minden elképzelést az ukrán biztonsági garanciákkal kapcsolatban és szívesen látja, ha a jövőben az európai vezetés visel gondot Európa biztonságára.
Scott Bessent pénzügyminiszter szintén vasárnap a Fox News csatornán arról beszélt, hogy az Egyesült Államok által Ukrajna számára javasolt gazdasági partnerség a hosszú távú békét garantáló amerikai elképzelés első része.
Azt hangoztatta, hogy az amerikai vállalatok amerikai know-how-t, valamint tőkét vihetnek Ukrajnába, ami mindkét fél számára jövedelmező, és növeli az ukrán gazdaság növekedési pályáját.
Scott Bessent sajnálatát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel nézetkülönbség alakult ki a kérdésről.
Hozzátette,
A pénzügyminiszter elismerte, hogy az amerikai-ukrán gazdasági partnerségről szóló megállapodás – aminek része a ritka ásványkincsek közös kitermelése – nem szól közvetlen biztonsági garanciákról, de kifejtette, hogy az egyezmény részét képezi egy „közvetett gazdasági garancia”, ami azt jelenti, hogy az amerikai vállalatok minél nagyobb eszközállománnyal lesznek jelen, annál komolyabb lesz az amerikai érdek Ukrajna biztonságában.
Pete Hegseth védelmi miniszter a Fox News-nak nyilatkozva vasárnap határozottan elmondta, megismételve korábbi kijelentését, hogy amerikai katonaság nem lesz jelen Ukrajnában.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy
Pete Hegseth közelmúltbeli európai tárgyalásaival kapcsolatban kifejtette, hogy a párbeszéd során azt a realizmust próbálta közvetíteni, hogy védelmi kérdésekben a „kontinensen Európának kell a vezető szerepet betöltenie”.
Orbán Viktort bírálta Zelenszkij
Az ukrán elnök élesen bírálta a magyar és szlovák miniszterelnököt a NATO-bővítéssel kapcsolatos kijelentéseik miatt. Zelenszkij rámutatott arra, hogy az ilyen nyilatkozatok nemcsak Ukrajnát, hanem egész Kelet-Európát veszélyeztethetik.
Volodimir Zelenszkij reagált a magyar és szlovák vezetők azon kijelentéseire, amelyek szerint Oroszország Ukrajna elleni agresszióját az váltotta ki, hogy félrevezették az oroszokat a NATO-bővítés kérdésében.
Az ukrán elnök a Híradó.hu szerint élesen bírálta ezt a narratívát, hangsúlyozva, hogy a NATO-bővítés nem provokáció, hanem védelmi lépés azoknak az országoknak, amelyek saját biztonságukat akarják kialakítani.
Zelenszkij emlékeztetett arra, hogy Magyarország már 1999-ben csatlakozott a NATO-hoz, és akkoriban olyan országként tartották számon, amely nem ellenezte a szövetség bővítését. Ennek fényében különösen meglepőnek nevezte Orbán Viktor jelenlegi álláspontját, aki most olyan kijelentéseket tesz szerinte, amelyek összhangban vannak az orosz érdekekkel.
Az ukrán elnök arra is rámutatott, hogy nemcsak Magyarország, hanem több kelet-európai ország – köztük Csehország, Szlovákia, Románia és a balti államok – is szerepelnek Vlagyimir Putyin azon listáján, amely szerinte nem kellene a NATO tagjai legyenek.
Meggyőző volt a múlt heti találkozó Vlagyimir Putyinnal, lehetőség látszik az orosz–amerikai kapcsolatok átformálására és az orosz elnök végül kimondta, hogy a tűzszüneten túl tartós békét szeretne – mondta Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott.
Ismét figyelmeztette J. D. Vance amerikai alelnök Volodimir Zelenszkit, miután az ukrán elnök azzal vádolta meg, hogy az orosz narratívát terjeszti az ukrajnai háború kapcsán.
Elő fognak kerülni a Hollandiában, az asseni Drents Múzeumból még az év elején ellopott, Romániából származó dák műtárgyak – vélekedik a nyomozás egyik vezetője.
Az amerikai szövetségi kormány több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be hétfőn a Harvard Egyetem számára, miután az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásának a politikai aktivizmus korlátozására.
A közvetítő Egyiptom és Katar új izraeli javaslatot terjesztett a Hamász elé a gázai tűzszünetről – közölte hétfőn az egyiptomi állami Al Qahera News TV, de egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint a javaslat legalább két eleme nem elfogadható.
Az ukrajnai háborúért három ember felelős, Vlagyimir Putyin orosz elnök mellett Joe Biden volt amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn.
Elfogadta Magyarország alaptörvényének tizenötödik módosítását hétfőn az Országgyűlés. Az alkotmánymódosítás ellen utcára vonult az ellenzék Budapesten, rendőrségi intézkedésre is sor került.
A Sziverszk műveleti-harcászati csoport parancsnoki állománya tanácskozásának helyszínére mért csapást az orosz hadsereg két Iszkander-M rakétával vasárnap az ukrajnai Szumi városban a moszkvai tárca szerint.
Nem zárkózik el attól a németországi választáson első helyen végzett CDU elnöke, Friedrich Merz, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat adjon Ukrajnának.
Mindazoknak, akik meg akarják állítani az öldöklést, még nagyobb nyomást kell helyezniük Oroszországra, hogy felhagyjon a háborúval Ukrajnában – jelentette ki az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai fők&
szóljon hozzá!