Vízummentességi program: „közelebb” a New York-i Szabadság-szobor
Fotó: Pixabay.com
A román állampolgárok március 31-től szinte szabadon utazhatnak turisztikai vagy üzleti céllal az Egyesült Államokba, miután a tengerentúli nagyhatalom hivatalosan is felvette Romániát a Visa Waiver néven ismert vízummentességi programjába. Azonban ez nem jelenti azt, hogy „csak úgy” felülünk egy gépre és meghódítjuk Amerikát: mint útmutatónkból kiderül, bizonyos feltételeknek, eljárásoknak továbbra is eleget kell tenniük a vízummentességi program haszonélvezőinek. Akik között immár az erdélyi magyarok is helyet kapnak – „románként”, hiszen magyar útlevéllel továbbra is „tiltólistán” vagyunk.
2025. január 10., 18:582025. január 10., 18:58
Amint arról beszámoltunk, az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken hivatalosan bejelentette, hogy Románia március 31-től részt vesz a vízummentességi programban (VWP). Az amerikai belbiztonsági minisztérium által kiadott hivatalos közleményben az áll, hogy
Ahol egyébként becslések szerint jelenleg körülbelül egymillió román állampolgár él.
Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalosan bejelentette, hogy Románia március 31-től részt vesz a vízummentességi programban.
A Visa Waiver néven is ismert vízummentességi programot 1986-ban vezette be az Amerikai Egyesült Államok a turisztikai és üzleti célú beutazások megkönnyítése céljából. Ez egyúttal lehetővé tette, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériumának konzuli szolgálata, valamint más, vízumrendészettel foglalkozó szervek a nagyobb kockázatú országok állampolgárainak történő vízumkiadásra koncentráljanak.
A programban részt vevő országok megbízhatónak minősülnek biztonság szempontjából, és megfelelnek bizonyos kritériumoknak, többek között együttműködnek a határvédelem és a terrorizmus elleni küzdelem terén.
A program lehetővé teszi a csatlakozott országok állampolgárai részére, hogy látogatási vagy üzleti céllal (a B1/B2 vízummal egyenértékűen) 90 napot nem meghaladó időtartamra vízum nélkül az Egyesült Államokba utazzanak. Az amerikaiak magyarországi nagykövetsége által is közölt általános információkban hangsúlyozzák: a VWP keretein belül belépésért folyamodó utazók tartózkodása nem haladhatja meg a 90 napot. A program révén belépők nem változtathatnak státuszt és nem hosszabbíthatják meg tartózkodási engedélyüket.
Ha az utazó 90 napnál hosszabb tartózkodást tervez, illetve szeretne dolgozni vagy tanulni, akkor vízumért kell folyamodnia indulás előtt. Ha ennek a követelménynek nem tesz eleget, akkor a reptéren előállíthatják és hazaküldhetik a rendelkezésre álló első repülőgéppel.
Bár a vízumkötelezettséget eltörlik, azért továbbra sem lehet „csak úgy” felülni egy Amerikába tartó repülőgépre: bizonyos teendőket el kell végezni, mielőtt megtörténik a beutazás az Egyesült Államokba.
Az okmánynak legalább hat hónapig érvényesnek kell lennie az USA-ból való távozás tervezett időpontján túl, és elektronikus chippel kell rendelkeznie. A VWP keretében az Államokba történő beutazáshoz használt vészhelyzeti vagy ideiglenes útleveleknek szintén elektronikus úti okmánynak kell lenniük. Családos utazás esetén a família minden tagjának, beleértve a csecsemőket és a gyermekeket is, útlevéllel kell rendelkeznie.
Várhatóan tavasszal élhetünk a vízummentességi program előnyeivel
Fotó: Pixabay.com
Ha mindez megvan, regisztrálni kell egy online platformon, hogy az igénylő úgynevezett ESTA engedélyt (Electronic System for Travel Authorization – utazási engedélyt jóváhagyó elektronikus rendszer) kapjon. Ez az online felület a VWP keretein belül tervezett turisztikai vagy üzleti célú amerikai utazásra való jogosultság meghatározására szolgál.
Ezt gyakorlatilag egy formanyomtatvány kitöltésével lehet megkapni, amely során a személyes adatokat, útlevélszámot, úti célt kell megadni és egyéb, biztonsággal kapcsolatos kérdéseket kell megválaszolni. Ezt valamennyi, a programhoz csatlakozott ország állampolgárának meg kell tennie. A jóváhagyást vagy azonnal megkapja az igénylő (Authorization Approved), vagy legtöbb 72 órát várni kell a válaszra (Authorization Pending), vagy pedig elutasító üzenetet kap a kérvényező (Travel Not Autorized) – utóbbi esetben vízumigénylés szükséges.
Fontos, hogy a vízummentességi programmal beutazóknak 21 dolláros díjat kell fizetniük, amikor az ESTA engedélyért folyamodnak. A bankkártyával történő befizetés online történik, a regisztráció alatt. Jóváhagyás esetén az ESTA engedély két évig érvényes, ez idő alatt több utazásra is feljogosít.
Itt figyelni kell az úti cél szabályoknak megfelelő megadására is: a beutazás oka, amelyet a hatóságok felé közölni kell, turizmus, üzleti cél, tranzit vagy a vízummentességi program által engedélyezett egyéb rövid távú cél kell hogy legyen. Ugyanakkor rendelkezni kell a program által előírt 90 napos határidőn belüli retúr repjeggyel vagy egy másik, nem szomszédos országba szóló utazásra feljogosító jeggyel.
Az ESTA engedély érvényét veszti, ha tulajdonosa útlevelet, nevet, nemet vagy állampolgárságot vált, illetve a formanyomtatvány bármelyik kérdésére adott válasz megváltozik (igen helyett nem vagy fordítva). Azok, akik korábban egyes országokban – Kuba, Irán, Irak, Líbia, Észak-Korea, Szomália, Szudán, Szíria vagy Jemen – jártak bizonyos idő után (2011. március 1. a legtöbb ország és 2021. január 12. Kuba esetében), nem jogosultak a VWP-re, és vízumot kell szerezniük az USA-ba való belépés előtt.
de a tartózkodás teljes időtartama az utazással együtt nem haladhatja meg a 90 napot.
A vízummentességi program révén szerzett engedély garantálja a felszállást, de a beutazást még megtagadhatják bizonyos esetekben
Fotó: Pixabay.com
Mint ismeretes, az amerikai hatóságok 2023 augusztusa óta azzal „büntetik” a szintén VWP-tag Magyarországot, hogy az Utazási Engedélyt Jóváhagyó Elektronikus Rendszeren (ESTA) keresztül igényelt utazási engedély érvényességi ideje két évről egy évre csökkent, emellett a magyar útlevéllel rendelkezők minden egyes ESTA-jának érvényessége egyszeri használatra korlátozódik.
Tekintettel a magyar kormány azon döntésére, mely szerint nem kezelte hiánytalanul az egyszerűsített honosítási eljárásból származó biztonsági kockázatokat, a vízummentességi programban (röviden VWP) való részvételi eljárások minden magyar útlevéllel rendelkező számára módosulnak” – közölték az amerikai hatóságok.
„Az Egyesült Államok kormánya hosszú évek alatt jelentős erőfeszítéseket tett azért, hogy elkerülje ezt a módosítást és kezelje a magyar egyszerűsített honosítási eljárásból származó, régóta fennálló biztonsági kockázatot. Ennek ellenére, a magyar kormány úgy döntött, hogy nem orvosolja a felmerült aggályokat és nem tett azért, hogy a VWP követelményeinek minden szempontból megfeleljen” – áll a magyarázatban.
Az elsősorban a határon túli magyarokat sújtó rendelkezésre 2022 elején derült fény, de az intézkedést már előző évben meghozták, ám egy ideig nem tűnt fel. Mégpedig azért nem, mert a koronavírus-járvány miatt az USA utazási korlátozásokat vezetett be, és 2021-ben hónapokig megtiltotta a területére való beutazást a schengeni övezetbe tartozó országokból, a korlátozás alól csak az amerikai állampolgárok, ezek családtagjai és a letelepedési engedéllyel rendelkezők mentesültek.
Az amerikai hatóságok döntése nyomán nem mentesülnek már a vízumkötelezettség alól azok a magyar állampolgárok, akik Magyarország jelenlegi államhatárain kívül születtek; a rendelkezés elsősorban a határon túli magyarokat sújtja.
Mindez annak ellenére történhet így, hogy – amint arról beszámoltunk – a magyar útlevél világviszonylatban „erősebbnek” számít, mint a román. Hiszen a magyar útlevél továbbra is a világ tíz legerősebb úti okmánya között van (igaz, sok a „holtverseny”), de a román útlevél is közelít a top tízes listához – derült ki a Henley Passport Index legfrissebb rangsorából.
Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalosan bejelentette, hogy Románia március 31-től részt vesz a vízummentességi programban.
Lengyelországban azonosítottak egy, az orosz katonai hírszerzés (GRU) által irányított csoportot, amelynek célja a májusi lengyel elnökválasztás befolyásolása álhírek terjesztése révén – közölte pénteken Krzysztof Gawkowski kormányfőhelyettes.
Oroszország szorosan figyeli Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelentéseit Grönland esetleges katonai átvételéről – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön.
A brit külügyminiszter szerint meg kell győzni a NATO-szövetségeseket a védelmi kiadások még további növelésének szükségességéről.
Az amerikai és arab közvetítők némi előrelépést értek el az Izrael és a Hamász közötti gázai tűzszüneti megállapodás elérésére irányuló erőfeszítéseikben, de nem eleget ahhoz, hogy megpecsételjék az egyezséget – közölték csütörtökön a tárgy
A jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és a konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) megállapodott csütörtökön, hogy hivatalosan is megkezdi a koalíciós tárgyalásokat – áll a két párt közleményeiben.
Los Angeles körzetében további kötelező kitelepítést rendeltek el a lakott területet fenyegető bozóttüzek miatt, amelyek helyi idő szerint csütörtök este már 46 ezer hektárt meghaladó térséget érintettek.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön bejelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök találkozni akar vele, és a találkozó előkészítése folyamatban van.
A magyar útlevél továbbra is a világ tíz legerősebb útiokmánya között van, de a román útlevél is közelít a top tízes listához – derül ki a Henley Passport Index legfrissebb rangsorából.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök célja, hogy beiktatását követő 100 napon belül véget vessen Oroszország Ukrajna elleni háborújának – mondta Keith Kellogg, Trump által ukrajnai különmegbízottjának választott Keith Kellogg a Fox Newsnak szerdán.
szóljon hozzá!