Fotó: Facebook/European Commission
Az európai maradásra jogosulatlanok visszaküldési rendszere hatékonyságának növelésével kell csökkenteni a tagállamokra nehezedő, illegális bevándorlás jelentette nyomást – jelentette ki Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerdán.
2023. október 26., 08:572023. október 26., 08:57
Ursula von der Leyen a csütörtökön kezdődő EU-csúcsra érkező tagállami vezetőknek küldött levelében arra hívta fel a figyelmet, hogy a különböző útvonalakon jelentkező illegális bevándorlás kihívásai állandó éberséget, határozott cselekvést, valamint fenntartható migrációs és menekültügyi keretrendszert igényelnek, illetve operatív lépések konkrét megvalósítását teszik szükségessé.
A migránsok visszaküldése hazájukba továbbra is olyan kihívás, amely közös küzdelmet igényel – emelte ki.
– írta. Közölte, az idén július végéig kiállított mintegy 290 ezer uniós kiutasítási határozatot mindössze 64 ezer megvalósult kiutasítás követte, ami azt jelenti, hogy a végrehajtott visszaküldések aránya továbbra is alacsony. E szám jelentős növelésére a tagállamoknak össze kell vonniuk erőforrásaikat és kapacitásaikat egy közös uniós visszatérítési rendszer keretében – vélekedett. Ezzel összefüggésben Ursula von der Leyen hangsúlyozta:
A migráció külső vonatkozásai tekintetében elengedhetetlennek nevezte a széles körű partnerségek létrehozását a migráció által érintett országokkal a migráció kiváltó okainak kezelése, az illegális utazások megelőzése, a migránsok csempészete elleni küzdelem, illetve az európai maradásra jogosulatlanok visszaküldésének és a visszafogadás számainak növelése érdekében. Levelében kiemelte továbbá a legális migráció kerete megteremtésének fontosságát is.
– fogalmazott. Az együttműködésnek az oktatás, a munkahelyteremtés és az éghajlatváltozáshoz alkalmazkodás támogatásán keresztül kell kezelniük az illegális bevándorlást kiváltó okokat – húzta alá. Növelni kell továbbá a partnerországok határőrizeti kapacitásának hatékonyságát, valamint hozzá kell járulni a kutatási és mentési műveletek végrehajtásához is – mondta. Kijelentette:
Az egyre több menekültnek otthont adó észak-afrikai ország szerepe létfontosságú a Közel-Kelet biztonsága és stabilitása szempontjából – húzta alá.
Végezetül kijelentette: egységesen kell fellépni az állampolgárok biztonságának és szabadságának szavatolása érdekében, megerősítve a külső határok védelmét, valamint elkerülve a belső határellenőrzés visszaállítását. „Együttműködéssel biztosíthatjuk a migráció rendezett, humánus és méltányos kezelését, az alapvető jogok védelme mellett” – tette hozzá levelében Ursula von der Leyen.
A közelmúlt eseményei megmutatták, hogy azokat a migránsokat, akik biztonsági fenyegetést jelentenek, azonnal és erővel ki kell utasítani és vissza kell szállítani származási országukba – jelentette ki Ylva Johansson illetékes uniós biztos.
Több százezer gázai lakos hagyta el otthonát menedéket keresve csütörtökön a háború egyik legnagyobb tömeges kitelepítése során, miközben az izraeli erők előrenyomultak Rafah városának romjai felé, amely része a nemrég bejelentett „biztonsági övezetnek”.
Mette Frederiksen dán miniszterelnök csütörtökön grönlandi látogatása során az Egyesült Államokkal való fokozott sarkvidéki védelmi együttműködésre szólított fel, és határozottan elutasította az Egyesült Államok azon törekvését, hogy annektálja a félig autonóm dán területet.
Az Egyesült Államok és Oroszország „jelentős előrelépést” tett az ukrajnai háborúban a tűzszünet felé – közölte Kirill Dmitrijev, a Kreml tárgyalója csütörtökön, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott amerikai tisztségviselőkkel.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
szóljon hozzá!