Ukrán városok elleni tömeges támadással hangolt Oroszország a május 9-i moszkvai ünnepségre

Rombolás. Az orosz hadsereg ismét Ukrajna kritikus fontosságú infrastruktúráját támadta •  Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Rombolás. Az orosz hadsereg ismét Ukrajna kritikus fontosságú infrastruktúráját támadta

Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij

Nagyszabású támadássorozatot indított az orosz hadsereg szerdára virradóra, egy nappal a moszkvai győzelem napi ünnepség előtt ukrán városok ellen. Oroszország manőverező és ballisztikus rakétákat, rakétákat és Sahíd típusú drónokat lőtt ki az éjszaka folyamán – jelentette az ukrán légierő.

Hírösszefoglaló

2024. május 08., 07:562024. május 08., 07:56

Az ukrán energiaügyi minisztérium közölte, hogy Poltava, Kirovohrad, Zaporizzsja, Lemberg, Ivano-Frankivszk és Vinnyica megyékben az energetikai infrastruktúrát támadták. A károkat vizsgálják, és már folynak a munkálatok az áram- és energiatermelő kapacitás helyreállításán.

A károk mértéke egyelőre nem tisztázott, Poltava területen azonban egy orosz drón csapódott be egy kritikus infrastrukturális létesítménybe, ami miatt tűz ütött ki – közölte Filip Pronin regionális kormányzó a Telegramon.

A lakosok arról is beszámoltak, hogy

helyi idő szerint 5 óra 30 perc körül robbanásokat hallottak Kijevben.

A Kijevi Területi Katonai Igazgatóság is robbanásokról számolt be a főváros környékén.

A Kijevi területen található Brovari városában egy orosz rakétacsapás miatt tűz ütött ki a polgári infrastruktúra egyik létesítményének területén – jelentette Igor Sapozsko polgármester. A támadás következtében két ember, egy 62 éves nő és egy 34 éves férfi került kórházba.

A támadások helyi idő szerint hajnali fél öt körül kezdődtek, több robbanást jelentettek Zaporizzsja, Ivano-Frankivszk és Poltava területéről.

Az ukrán légvédelem Ukrajna minden régiójában, köztük Kijevben és egészen Lemberg városáig, nyugaton is működött.

Helyi idő szerint reggel fél hétkor a Kijev Városi Katonai Igazgatóság közölte, hogy a fővárosra kilőtt összes lövedéket leszedték.ű

Az orosz támadásra válaszul a lengyel légierő közölte, hogy a szövetséges erőkkel együtt repülőgépeket indított a lengyel légtér védelmére.

„Ma éjjel az Oroszországi Föderáció intenzív nagy hatótávolságú légi tevékenységét figyelték meg, amely az ukrán területen található objektumok ellen végrehajtott rakétacsapásokkal kapcsolatos” – írta a lengyel légierő.

Az orosz rakéta- és dróntámadások gyakorisága és intenzitása az elmúlt hónapokban megnőtt. Ukrajna kritikus légvédelmirendszer-hiányban szenved, mivel az amerikai kongresszus késlekedett elfogadni az amerikai katonai segélyekről szóló jogszabályt, ami lehetőséget ad az orosz erőknek az energetikai infrastruktúra elleni újabb támadásokra.

Ukrán tisztségviselők arra figyelmeztettek, hogy Oroszország egy várható nyári offenzívára készül, miközben az ukrán lőszerek és légvédelem egyre fogyatkozik.

Volodimir Zelenszkij elnök korábban sürgette a partnereket, hogy biztosítsanak további légvédelmi eszközöket, mondván, hogy ennek elmulasztása „globális engedélyt ad Oroszországnak a terrorra”.

„Légvédelemre és más védelmi támogatásra van szükségünk, nem pedig szemhunyásra és hosszú vitákra” – mondta Telegram-csatornáján.

Eközben az ukrán hadsereg sem ült a babérjain.

A megszállt Luhanszkban egy olajraktárba ATACMS rakéták csapódtak be, tüzet okozva a létesítményben

– állította szerdán a megszállt régió Moszkva által beiktatott vezetője, Leonyid Pasecsnyik.

A jelentések szerint legalább öt alkalmazott megsérült és kórházba került.

Pasecsnyik helyi idő szerint 23 óra 35 perc körül jelentette be a Telegramon, hogy a lerakatot megtámadták, és a katasztrófavédelmi egységek dolgoznak a tűz megfékezésén.

Később arról számolt be, hogy az olajraktár öt alkalmazottja megsérült és kórházba került, az elektromos vezetékek megrongálódtak, a közvetlen környéken lévő házak részben áram nélkül maradtak, és egy nagynyomású gázvezeték kigyulladt.

Ukrán tisztségviselők nem kommentálták az állításokat.

Agresszív hadgyakorlatokkal és kibertámadásokkal vádolja Oroszországot Franciaország
Franciaország azzal vádolta meg kedden Oroszországot, hogy hadgyakorlatokkal, kibertámadásokkal és hibrid kísérletekkel destabilizálni akarja az európai országokat.
Ezt megelőzően az orosz külügyminisztériumba kérették Franciaország moszkvai nagykövetét, Pierre Lévyt, és Párizs ismertetése szerint közölték vele, hogy nem Moszkva felelős az ellentét kiéleződéséért, a nyugati országok fenyegetik Oroszországot.
Moszkva Emmanuel Macron köztársasági elnök azon minapi kijelentése miatt kérette be a francia nagykövetet, hogy nem tartja kizártnak francia csapatok ukrajnai bevetését. Moszkva destruktívnak és felelőtlennek minősítette ezt a kijelentést.
A fenyegetések nem rettentik el Oroszországot háborús céljainak elérésétől, el fogja érni őket – áll az orosz külügyminisztérium közleményében.
Az ilyen kijelentések arról tanúskodnak, hogy van szándék fegyveres kontingensek Ukrajnába küldésére – jelentette ki Dmitrij Peszkov, Vlagyimir Putyin orosz elnök szóvivője.
Az orosz hadgyakorlatokkal kapcsolatos francia bírálat azzal a hétfői bejelentéssel kapcsolatos, amely szerint Moszkva hadgyakorlatokat tervez a harcászati nukleáris erők részvételével.
Franciaország, Németország és más európai országok is kibertámadások és más destabilizációs kísérletek elkövetésével vádolják Oroszországot. A német kormány a minap azt vetette Oroszország szemére, hogy a kormány által támogatott hackerei 2023 elején behatoltak a német Szociáldemokrata Párt (SPD) tagjainak internetes levelezési rendszerébe.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 02., hétfő

Az orosz–ukrán tárgyalások terveiről egyeztetett Szergej Lavrov és Marco Rubio

Az ukrajnai válságról beszélt telefonon Szergej Lavrov orosz és Marco Rubio amerikai külügyminiszter – közölte az orosz diplomáciai tárca vasárnap éjjel.

Az orosz–ukrán tárgyalások terveiről egyeztetett Szergej Lavrov és Marco Rubio
2025. június 02., hétfő

Izraeli hadsereg: nem volt semmilyen mészárlás Gázában egy segélyosztó pontnál

Az izraeli hadsereg (IDF) vasárnap délután közleményben utasította vissza a „rafahi mészárlásról” szóló vádakat, szerinte nem történt lövöldözés, a Hamász hazugságokat terjeszt, és a lakosságot veszélyezteti.

Izraeli hadsereg: nem volt semmilyen mészárlás Gázában egy segélyosztó pontnál
2025. június 02., hétfő

Faházakba rejtették az ukránok az orosz stratégiai bombázókat felgyújtó drónokat

Az ukrán titkosszolgálatok úgy tudták megtámadni az orosz légitámaszpontokon állomásozó stratégiai bombázó repülőgépeket vasárnap, hogy a robbanóanyaggal megrakott drónokat faházak tetejében rejtették el.

Faházakba rejtették az ukránok az orosz stratégiai bombázókat felgyújtó drónokat
2025. június 02., hétfő

„Szabad Palesztinát!” felkiáltással lángszóróval támadt zsidókra egy férfi az Egyesült Államokban

Hat ember megsérült az Egyesült Államokban, amikor a Colorado állambeli Boulder városában egy férfi lángszóróval támadt egy zsidó összejövetel résztvevőire.

„Szabad Palesztinát!” felkiáltással lángszóróval támadt zsidókra egy férfi az Egyesült Államokban
2025. június 02., hétfő

A jobboldali Karol Nawrocki nyerte meg a lengyel elnökválasztást

Karol Nawrocki, a fő ellenzéki erő, a PiS támogatásával pályázó jelölt nyerte meg a lengyel elnökválasztást a szavazatok 50,89 százalékával a lengyel országos választási bizottság honlapján hétfő hajnalban ismertetett végeredmények szerint.

A jobboldali Karol Nawrocki nyerte meg a lengyel elnökválasztást
2025. június 01., vasárnap

Eltűnt egy román haditengerész a Földközi-tengeren

Eltűnt vasárnap a román haditengerészet egyik tengerésze a Földközi-tengeren bevetésen lévő Ferdinánd király nevű fregattról – közölte vasárnap a védelmi minisztérium.

Eltűnt egy román haditengerész a Földközi-tengeren
2025. június 01., vasárnap

Több orosz repülőgépet is felgyújtottak az ukránok, az oroszok rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát

Több repülőgép kigyulladt, miután az ukrán hadsereg FPV-drónokkal „terrortámadást” hajtott végre a murmanszki, az irkutszki, az ivanovói, a rjazanyi és az amuri régió katonai repülőterei ellen – közölte vasárnap az orosz védelmi minisztérium.

Több orosz repülőgépet is felgyújtottak az ukránok, az oroszok rekordszámú drónnal támadták Ukrajnát
2025. június 01., vasárnap

XIV. Leó pápa: a családoktól függ a népek jövője

A családoktól függ a népek jövője – hangoztatta XIV. Leó pápa a családoknak, gyermekeknek és nagyszülőknek szentelt jubileumi ünnepen.

XIV. Leó pápa: a családoktól függ a népek jövője
2025. június 01., vasárnap

Üröm az örömben: autó hajtott a PSG győzelmét ünneplő tömegbe, zavargások voltak Párizsban

Tömegek vonultak utcára ünnepelni, miután a PSG szombat este kiütéssel győzött az Internazionale csapata ellen a Bajnokok Ligája döntőjében, az ünnep azonban nem volt mentes incidensektől.

Üröm az örömben: autó hajtott a PSG győzelmét ünneplő tömegbe, zavargások voltak Párizsban
2025. június 01., vasárnap

Válaszolt a Hamász a tűzszüneti javaslatra, de új feltételeket támaszt

A Hamász iszlamista palesztin szervezet szombaton közleményben bejelentette, hogy átadta a közvetítőknek a gázai amerikai tűzszüneti javaslatra adott válaszát, arra azonban nem tért ki, hogy elfogadta-e.

Válaszolt a Hamász a tűzszüneti javaslatra, de új feltételeket támaszt