Forrósodó konfliktus. India rakétacsapásokkal válaszolt, miután Újdelhi szerint Pakisztán áll a két héttel ezelőtti kasmíri terrortámadás mögött
Fotó: viedófelvétel
India közölte, hogy szerdán kora reggel katonai műveletet indított, amely során több pakisztáni és Kasmír pakisztáni fennhatóság alatt levő részén található helyszínre is csapást mért.
2025. május 07., 08:292025. május 07., 08:29
A CNN által idézett indiai tisztségviselők szerint Szindúr hadművelet során indított rakétacsapás során kilenc helyszínt vettek célba. India és Pakisztán egyaránt ellenőrzi a vitatott kasmíri határvidék egy részét.
India azt állítja, hogy csak „terrorista infrastruktúrát” találtak el, polgári, gazdasági vagy katonai célpontokat nem – Pakisztán azonban tagadja ezt, és azt állítja, hogy hat helyszínen civileket és mecseteket ért találat.
Szubrahmanjám Dzsaisankár indiai külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzésében azt közölte, hogy „a világnak zéró toleranciát kell tanúsítania a terrorizmussal szemben”.
India lezárta légterét a pakisztáni repülőgépek előtt az indiai NDTV műsorszóró szerda esti, hatóságokra hivatkozó tájékoztatás szerint.
A szerdai csapások több mint két héttel azt követően zajlottak, hogy terroristák Kasmír indiai igazgatás alatt álló részében turistákat mészároltak le, amiért Újdelhi a szomszédját tette felelőssé.
szerinte Rafale repülőgépek – Franciaországban gyártott kifinomult, többfeladatú vadászgépek – is a lelőtt gépek között voltak. Az indiai hatóságok egyelőre nem erősítették meg az elvesztett repülőgépek számát.
Pakisztán szerint India csapásaiban nyolc ember, köztük gyerekek haltak meg, és további 35-en megsebesültek. Az indiai hadsereg szerint három civil halt meg az indiai igazgatás alatt álló Kasmírban a határ túloldaláról érkező pakisztáni válaszcsapásban.
Két napon belül másodszor nyitottak tüzet egymásra az India és Pakisztán közötti demarkációs vonalon szolgálatot teljesítő katonák. A konfliktus háborúval fenyeget a két ország között.
Újdelhi a szomszédját tette felelőssé, miután már régóta vádolja Pakisztánt azzal, hogy a határon túlról támadó fegyveres csoportoknak ad menedéket.
Iszlámábád ezt tagadta, és korábban megesküdött, hogy megtorolja a támadásokat.
Amióta a hindu többségű India és a muszlim többségű Pakisztán a brit India véres felosztása nyomán megszületett, a két ország három háborút vívott Kasmírért.
Az utolsó, 1999-es óta többször került sor összecsapásokra, legutóbb 2019-ben, de egyik sem fajult ismét háborúvá. A kockázatok magasak; mindkét ország megerősítette hadseregét, többek között nukleáris fegyverekkel is rendelkeznek.
az amerikai külügyminisztérium pedig azt közölte, hogy a kormány „szorosan figyelemmel kíséri a fejleményeket”.
Fegyveresek nyitottak tüzet egy belföldi turistacsoportra Kasmír egyik népszerű kirándulóhelyén, Pahalgam közelében, egy réten. A jelentések szerint sok a sebesült, többen kritikus állapotban vannak, több mint húsz ember meghalt.
A nemzetközi közösség óva int a további katonai akcióktól, az ENSZ vezetője arra szólította fel a két országot, hogy „kerüljék el a katonai konfrontációt, amely könnyen kicsúszhat az irányítás alól”.
Beszédes név
Az India által a Pakisztán elleni katonai művelet elnevezése vallási szimbolikát hordoz.
A „Szindúr hadművelet” arra a vörös festékkel festett csíkra utal, amelyet sok hindu nő visel a hajválasztékában a házasságkötés után.
Az áprilisban az India által igazgatott Kasmírban a civilek ellen elkövetett mészárlás következtében több nő megözvegyült.
A támadást követő napokban elterjedt egy kép, amelyen egy nő fekszik férje élettelen teste mellett, és a támadás áldozatai által elszenvedett fájdalom szimbólumává vált.
Izrael újabb támadási hullámot indított Iránban – közölte az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szombaton.
Oroszország nem törekszik Ukrajna kapitulációjára – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum pénteki plenáris ülésén.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint „elképzelhetetlen és elfogadhatatlan” lenne a rendszerváltás Iránban.
Megérkezett péntek reggel Romániába 121 román állampolgár és családtagjaik, akiket a közel-keleti konfliktusövezetből menekítettek ki a hatóságok.
Ukrajnának továbbra is „teljesen indokolt” veszteségeket kell okoznia Oroszországnak a fokozódó agresszióval szemben – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtök esti beszédében.
Donald Trump amerikai elnök a következő két hétben hoz döntést arról, hogy az Egyesült Államok közvetlen módon bekapcsolódik-e az izraeli-iráni konfliktusba, mert esélyt kíván adni a tárgyalásos rendezésnek – közölte Karoline Leavitt elnöki szóvivő.
Az Európai Bizottság álláspontja szerint, ha az EU gyorsan, hatékonyan és stratégiailag kíván fellépni, akkor a minősített többségi szavazásra kell áttérni az egyhangú döntéshozatalról – közölte a kutatásért és innovációért felelős uniós biztos.
Oroszország „a lehető leghamarabb” véget akar vetni az ukrajnai háborúnak, lehetőleg békés eszközökkel, és kész folytatni a tárgyalásokat, feltéve, hogy Kijev és nyugati szövetségesei hajlandóak erre – mondta Vlagyimir Putyin elnök.
Állásfoglalást fogadott el a szerdai strasbourgi plenáris ülésén az Európai Parlament, amelyben többek között javasolja a EU helyreállítási finanszírozásának (RFF) meghosszabbítását az előrehaladott állapotban lévő beruházások számára.
Donald Trump jóváhagyta az Irán elleni támadás terveit, de még nem hozta meg a végleges döntést arról, hogy csapást mér-e az országra – jelentette a CBS.
szóljon hozzá!