Sokan úgy véli, Ukrajnának és Tajvannak van aggódni valója egy Trump-adminisztráció visszatérte miatt
Fotó: Videófelvétel
Miközben az Egyesült Államok szövetségesei felháborodtak Donald Trump hétvégi megjegyzései miatt, amelyek arra ösztönzik Oroszországot, hogy támadja meg Amerika európai szövetségeseit, ha azok nem teljesítik a NATO költségvetési hozzájárulási céljait, egy hamarosan megjelenő könyvben Trump több korábbi tanácsadója arra figyelmeztet, hogy a volt elnök megkísérli hivatalosan kivonni a tengerentúli nagyhatalmat a NATO-szövetségből, ha másodszor is államfővé választják.
2024. február 14., 09:012024. február 14., 09:01
A március 12-én megjelenő A nagyhatalmak visszatérése című, a CNN által ismertetett kötetben egy volt magas rangú amerikai tisztviselő – aki mind a Trump-, mind a Biden-kormányzatban magas szinten szolgált – azt mondta: ha Trump novemberben legyőzi Joe Biden elnököt, „az Egyesült Államok kikerül a NATO-ból.”
John Kelly nyugalmazott tábornok – aki Trump kabinetfőnöke volt a Fehér Házban – úgy véli, Trump Amerika biztonsági kötelezettségvállalásaival szembeni ellenérzése kiterjed a Dél-Koreával és Japánnal kötött kölcsönös védelmi megállapodásaira is. „A lényeg az, hogy semmi értelmét nem látta a NATO-nak” – fejtette ki Kelly a könyvben. „Körömszakadtáig ellenezte, hogy Dél-Koreában elrettentő erőként legyenek csapatok, vagy hogy Japánban legyenek elrettentő erők” – tette hozzá a kötet szerzője, Jim Sciutto szerint.
– emlékezett vissza Kelly. „Úgy értékelte, hogy mi kényszerítettük ebbe a helyzetbe ezeket a fickókat. Ha nem lenne NATO-nk, akkor Putyin nem tenné ezeket a dolgokat” – jellemezte Trump hozzáállását.
A washingtoni adminisztrációnak a könyvben megszólaló magas rangú tagjai azt is részletezték, Trump első ciklusában miként került közel ahhoz, hogy az Egyesült Államok kilépjen a szövetségből, amely az Oroszország elleni nyugati biztonság kulcsfontosságú alapköve, és arra figyelmeztetnek, hogy valószínűleg tovább menne egy második ciklusban.
Ugyanakkor Trump mai kollégái egészen másképp látják a helyzetet. „Úgy tűnik, a demokraták és a média érzékeny lelkületű munkatársai elfelejtették, hogy Trump elnök alatt négy év béke és jólét volt, de Európa az Obama–Biden-adminisztráció alatt halált és pusztulást látott, most pedig több halált és pusztulást Biden alatt” – mondta Jason Miller, Trump kampányszóvivője a CNN-nek.
– ecsetelte a szóvivő.
Donald Trump még hétfőn közösségi oldalán kijelentésével kapcsolatban magyarázatként azt írta, hogy elnökként megerősítette NATO-t, amikor azt üzente annak a 20 tagállamnak, amelyek nem érték el a 2 százalékos küszöböt, hogy a kötelező védelmi hozzájárulás elmaradása esetén nem számíthatnak amerikai katonai védelemre. Véleménye szerint az erős amerikai sürgetés elmaradása miatt jelenleg kezd hasonló helyzet kialakulni, mint korábban.
Az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének lényege a szerződés 5. cikkében is szereplő kollektív védelem ígérete – hogy az egyik tagország elleni támadás a szövetség összes nemzete elleni támadást jelent. Trump régóta panaszkodik amiatt, hogy a NATO-tagok keveset költenek védelemre az Egyesült Államokkal összehasonlítva.
A nagyhatalmak visszatérése című könyvben több tanácsadó is részletesen beszámol arról, hogy
„Mindig dühöngött, dühöngött és fel-alá ugrált, és gyakran felpörgött azon, hogy »Nos, én okosabb vagyok, mint ők«” – mondta Kelly Trump gondolkodásmódjáról. Kelly elmondta, hogy megpróbálta elmagyarázni Trumpnak a NATO fontosságát, és úgy gondolta, hogy az elnök megérti. Kelly megközelítése magában foglalta annak a kombinációját, hogy elmagyarázza, mi volt valójában lehetséges, és mi miatt alakulhat ki negatív kép róla. De a csúcsértekezleten Trump kitartott. Egy korábbi magas rangú amerikai tisztviselő azt mondta, hogy
Annak ellenére, hogy hevesen ellenezték a lépést, az elnök utasítását „törvényes parancsnak” tartották, és terveket készítettek a kivonulás végrehajtására. Bolton őszinte félelemmel emlékszik vissza a 2018-as csúcstalálkozóra. „Őszintén szólva ijesztő volt, mert az utolsó pillanatig nem tudtuk, mit fog csinálni. És úgy értem, azt hiszem,
– emlékezett vissza Bolton.
A Trump-adminisztráció számos veteránja hasonló figyelmeztetéseket fogalmazott meg Ukrajnára vonatkozóan. „Az USA támogatása Ukrajna számára megszűnne” – mondta a Trump és Biden alatt szolgáló magas rangú amerikai tisztviselő. Megfigyelve Trump 2023 júliusi, a Fox News-nak tett megjegyzését, miszerint ha újraválasztják elnöknek, egy nap alatt véget vethet a háborúnak, Bolton azt mondta:
Szerintük a Tajvannak nyújtott amerikai támogatás is veszélybe kerülne. Bolton emlékeztetett egy mutatványra, amelyet Trump az Ovális Irodában hajtott végre. Feltartotta a tolla hegyét, és azt mondta: „Ez Tajvan. Nézd a Resolute íróasztalt, ez Kína.” Bolton szerint az a véleménye, miszerint Tajvan túl kicsi ahhoz, hogy sikeresen megvédje magát a kínai invázió ellen – és túl kicsi ahhoz, hogy az Egyesült Államok törődjön vele.
Bolton így emlékezett vissza:
Közben a francia külügyminiszter az európai védelmi politika megerősítése mellett foglalást, amely szerinte a NATO-t kiegészítő „második életbiztosítás” lenne. Stéphane Séjourné ezt Donald Trump volt amerikai elnöknek a NATO-finanszírozásról és a közös védelemről tett legutóbbi nyilatkozataira válaszul fogalmazta meg.
– mondta a francia diplomácia vezetője Párizsban hétfőn, német és lengyel kollégájával, Annalena Baerbockkal és Radoslaw Sikorskival tartott közös sajtótájékoztatóján. Megerősítette, hogy a NATO európai pillérére támaszkodva szükséges az európai védelem kiépítése, hogy „védelmi iparunk részeként európai eszközöket vásároljunk, és felkészüljünk konfliktus esetére”.
A francia, német és lengyel külügyminiszter egyformán szükségesnek tekinti Európa autonómiáját és az Amerikához fűződő szövetség megszilárdítását
Fotó: XStéphane Séjourné
„Ez a történelem iránya” – jelentette ki a francia külügyminiszter, hozzátéve, hogy
Stéphane Séjourné arra ösztökélte kollégáit, hogy a pozíciók háborújáról térjünk át a megoldások háborújára. Jelezte, hogy Franciaország megduplázta védelmi költségvetését. A mozgalom beindult, és az én hazám ennek részese lesz – fogalmazott a tárcavezető.
– jegyezte meg Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter, aki azt is jelezte, hogy hamarosan az Egyesült Államokba látogat. „El fogom ismételni, hogy nem hagyjuk magunkat megosztani, az (európai stratégiai) autonómiának harmóniában kell fejlődnie az Amerikai Egyesült Államokkal” – hangsúlyozta. „Az, hogy Európa komolyan gondolja a védelmet, a védelmi ipart, közös kihívás. És az amerikai elnökök erre ösztönöznek minket” – tette hozzá.
A három tárcavezető a háromoldalú együttműködésről elnevezett weimari háromszög formátumban találkozott. Párizs, Berlin és Varsó úgy véli, hogy az ebben a keretben megerősített együttműködésükkel megszilárdíthatják Európa pozícióját a nemzetközi színtéren, és hatékonyabban tudnak reagálni a közös kihívásokra.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint „aláássa a szövetség biztonságát”, hogy Donald Trump arról beszélt: az Egyesült Államok csak akkor védi meg a szövetségeseket, ha azok teljesítik a védelmi kiadások arányára vonatkozó szerződéses kötelezettségüket.
Donald Trump volt amerikai elnök szombaton kijelentette: arra bátorítja Oroszországot, hogy „azt tegyen, amit csak akar” minden olyan NATO-tagországgal, amely nem tartja be a védelmi kiadásokra vonatkozó irányelveket.
Áder János korábbi magyar és Tomislav Nikolic egykori szerb köztársasági elnöknek ítélték oda a Pásztor István-díjat, amelyet idén adnak át először – közölte a Pásztor István Alapítvány pénteken.
Iráni célpontokat támadott az izraeli légierő szombat hajnalban. A légitámadás több órán át, több hullámban tartott, a gépek katonai célpontokat, elsősorban rakéta- és légvédelmi rendszereket bombáztak – közölte az izraeli média.
Oroszország kész észszerű kompromisszumokra az ukrajnai rendezés érdekében, de érdemi tárgyalások nem folynak – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök pénteken a Rosszija 1 televíziós csatornának.
Sokakat megsebesített, többeket életveszélyesen Észak-Izraelben, Madzsd al-Krum arab faluban egy Libanonból elindított rakéta – jelentette pénteken az izraeli katonai rádió.
Visszatért a Földre a Nemzetközi Űrállomásról pénteken három amerikai és egy orosz űrhajós, küldetésük a Boeing kapszulaprobléma és a Milton hurrikán miatt hosszabbodott meg.
Izraeli légicsapás ért péntekre virradóra egy médiastábok által használt szálláshelyet a délkelet-libanoni Haszbajában; a támadásban legalább három televíziós szakember életét vesztette, hárman megsebesültek – közölte a libanoni állami hírügynökség.
Alig néhány héttel a 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház újranyitása előtt a francia kormány csütörtökön felvetette, hogy belépődíjat kellene szedni a katedrálisba látogató turistáktól.
Brüsszelnek bábkormány kell Magyarországon, ha pedig sikerül a bábkormányt hatalomra juttatni, akkor jönnek az utasítások, és végre kell hajtani, amit Brüsszel akar – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken.
Olaf Scholz német kancellár október 24-én a ZDF német közszolgálati televíziónak nyilatkozva elutasította Kijev azonnali NATO-csatlakozási felkérését, és kijelentette, hogy „egy háborúban lévő ország egyáltalán nem lehet NATO-tag”.
A hétvégén Katarban várhatóan találkozót tartanak a gázai túsz- és tűzszüneti megállapodásról szóló tárgyalások újraindításáról – közölte a CNN a tényeket ismerő forrásra hivatkozva.
szóljon hozzá!