Végük lesz? Trump határozott fenyegetést küldött a Hamász terroristáinak
Fotó: Képernyőmentés – videofelvétel
Donald Trump amerikai elnök „utolsó figyelmeztetést” intézett a Hamászhoz, hogy haladéktalanul engedje szabadon az összes gázai túszt.
2025. március 06., 09:292025. március 06., 09:29
Trump figyelmeztetése alig néhány órával azután érkezett, hogy a Fehér Ház megerősítette, hogy közvetlenül tárgyal a terrorszervezettel.
– írta Trump szerdán a CNN szerint a Truth Social közösségi oldalon, nem sokkal azután, hogy a Fehér Házban találkozott nyolc kiszabadított tússzal.
Trump azt írta, hogy elküld Izraelnek „mindent, amire szüksége van ahhoz, hogy befejezze a munkát”, és figyelmeztetett: „Egyetlen Hamász-tag sem lesz biztonságban, ha nem azt teszitek, amit mondok”.
A megjegyzések alig néhány órával azután hangzottak el, hogy
A tárgyalásokról először az Axios számolt be.
Az Egyesült Államok, amely 1997-ben a Hamászt külföldi terrorszervezetnek minősítette, hagyományosan nem tárgyal terrorszervezetekkel, bár voltak kivételek: mind az Obama-, mind a Trump-kormányzat tárgyalt a tálibokkal, akiket 9/11 után terrorszervezetnek minősítettek.
Karoline Leavitt fehér házi sajtószóvivőt szerdán arról kérdezték, hogy az Egyesült Államok miért tárgyal „közvetlenül és most először a Hamásszal”.
„Amikor az Ön által említett tárgyalásokról van szó, először is, a különleges megbízottnak, aki részt vesz ezekben a tárgyalásokban, megvan a felhatalmazása arra, hogy bárkivel beszéljen” – mondta, Trump túszügyi megbízottjának választott Adam Boehlerre utalva.
„Izraellel konzultáltak ebben az ügyben, a párbeszéd és a beszélgetés a világ minden táján élő emberekkel, hogy azt tegyük, ami az amerikai nép érdekeit szolgálja, ez olyasmi, amit az elnök bebizonyított, hogy szerinte (jóhiszemű) erőfeszítés, hogy azt tegyük, ami az amerikai nép számára a legjobb” – tette hozzá Leavitt.
Az izraeli nyilatkozatból nem derült ki egyértelműen, hogy Izraelnek előzetes tudomása volt-e a tárgyalásokról, vagy csak később értesült róluk. A nyilatkozatból az sem derült ki egyértelműen, hogy mi Izrael álláspontja.
Korábban szerdán egy forrás azt mondta a CNN-nek, hogy Izrael tudott a tárgyalásokról.
Egy magas rangú izraeli diplomata a Fox Businessnek adott interjújában utalt a tárgyalásokra.
mondta Ofir Akunisz, Izrael New York-i főkonzulja.
„Ha a Fehér Ház közvetlenül a Hamásszal akar beszélni, és nyomás alá helyezi őket, hogy engedjenek szabadon több túszt, akkor nagyon örülünk, ha több túszt látunk a családjukkal és Izraelben” – mondta.
A Truth Socialon posztolt kommentárjában Trump közvetlenül a gázaiakhoz is szólt, mondván, hogy „gyönyörű jövő vár, de nem akkor, ha túszokat tartotok fogva”.
– szögezte le Trump.
Trump korábban azt mondta, hogy Gázára úgy tekint, mint egy „nagy ingatlanterületre”, amelynek fejlesztésére lehetőséget lát, és elképzelése szerint Gáza a „Közel-Kelet Riviérája” lehetne.
Hazem Kasszem, a Hamász szóvivője a CNN-nek azt mondta, hogy a megjegyzések „bonyolítják a tűzszüneti megállapodással kapcsolatos ügyeket”, és felbátorítják Izrael kormányát, hogy ne hajtsa végre az egyezséget.
Kasszem szerint a Hamász teljesítette az Egyesült Államok által közvetített megállapodás első fázisában vállalt kötelezettségeit, és az izraeli kormány „kitér a második fázisról szóló tárgyalások elől”.
Vasárnap, egy nappal az első fázis lejárta után Izrael megakadályozta a humanitárius segélyek bejutását a Gázai övezetbe, válaszul arra, hogy a Hamász elutasított egy újabb izraeli javaslatot a tűzszünet meghosszabbítására, anélkül, hogy kötelezettséget vállalt volna a háború befejezésére vagy a csapatok teljes kivonására.
Az USA és Izrael elutasítja Trump gázai tervének arab alternatíváját
Az Egyesült Államok és Izrael elutasította a Gázai övezet háború utáni újjáépítésére vonatkozó arab tervet, amely lehetővé tenné, hogy az ott élő 2,1 millió palesztin a helyén maradhasson.
A javaslat, amelyet az arab vezetők egy kairói csúcstalálkozón támogattak, az ő alternatívájuk Donald Trump elnök azon elképzelésével szemben, hogy az Egyesült Államok vegye át a Gázai övezetet és telepítse le véglegesen a lakosságot.
A Palesztin Hatóság és a Hamász üdvözölte az arab tervet, amely szerint Gázát ideiglenesen egy független szakértőkből álló bizottság irányítaná, és nemzetközi békefenntartókat telepítenének oda.
A Fehér Ház és az izraeli külügyminisztérium azonban egyaránt azt mondta, hogy a terv nem foglalkozik a gázai realitásokkal, és kiállt Trump elképzelése mellett.
Az arab vezetők Kairóban tartott keddi rendkívüli csúcstalálkozón jóváhagyták azt az 53 milliárd dolláros újjáépítési tervet, amely Donald Trump elnök azon elképzelésével vetekszik, hogy az Egyesült Államok „átveszi Gázát”.
Felborult egy motoros kishajó szombat este a Dunán, utasai közül négyen partot értek, egy embert jelenleg is keresnek – közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság vasárnap.
Semmilyen béke nem lehetséges igazi fegyvermentesítés nélkül, a népek védelem iránti igénye ne változzon általános fegyverkezési versennyé – fogalmazott Ferenc pápa húsvétvasárnapi üzenetében.
Nagyszabású rendőrségi művelet zajlik egy lövöldözés után a hesseni Bad Nauheim városában, miután szombat délután 6 óra körül két férfit agyonlőttek egy lakóház előtt.
Ferenc pápa kerekesszékben ülve megjelent a Szent Péter-bazilikában, és a főoltárnál imádkozott a nagyszombat esti virrasztás szertartása előtt.
Ha tényleg megvalósul a teljes tűzszünet húsvét idejére, akkor Ukrajna azt javasolja, hogy hosszabbítsák meg azt az április 20. utáni időszakra is – írta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton az X-en.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
szóljon hozzá!