Kemény volt. Trump 25 százalékos vámnövelésről szóló döntése hatására a kolumbiai kormány meghátrált
Fotó: Agerpres/Xinhua/Wu Xiaoling
A Fehér Ház vasárnap este közölte, hogy Kolumbia beleegyezett abba, hogy az Egyesült Államok visszaszállítsa az országba a hazatoloncolt migránsokat, miután Kolumbia vasárnap kora este két, deportáltakat szállító amerikai katonai repülőgépet blokkolt, ami vámfenyegetések sorozatát váltotta ki Donald Trump elnök és kolumbiai kollégája között.
2025. január 27., 10:382025. január 27., 10:38
Miután Gustavo Petro kolumbiai elnök elutasította a katonai repülőgépek leszállását, kijelentve, hogy az Egyesült Államok „nem kezelheti bűnözőként a kolumbiai migránsokat”, Trump 25 százalékos sürgősségi vámot rendelt el az országból származó összes importra, amelyet egy héten belül 50 százalékra emelt volna, beutazási tilalmat rendelt el a kolumbiai állampolgárok számára, és visszavonta a kolumbiai tisztségviselők amerikai vízumát.
„Ezek az intézkedések csak a kezdet. Nem fogjuk hagyni, hogy a kolumbiai kormány megszegje jogi kötelezettségeit az általuk az Egyesült Államokba kényszerített bűnözők befogadásával és hazatérésével kapcsolatban!” – írta Trump a közösségi oldalon a CNN szerint.
Órákkal később Petro 25 százalékos megtorló vámemeléssel fenyegette meg az Egyesült Államokat egy sor közösségi médiában közzétett, Trumpot és Marco Rubio külügyminisztert támadó bejegyzésében. Petro közölte, hogy kifogásolja a katonai repülőgépek használatát és a migránsokkal való bánásmódot, de nyitva hagyta az ajtót annak lehetőségére, hogy Kolumbia polgári repülőgépeken utazó, hazatoloncolt migránsokat fogadjon.
Vasárnap késő este Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára bejelentette, hogy az Egyesült Államok és Kolumbia megállapodott a Kolumbiából érkező migránsok „korlátlan befogadásáról”, és lehetővé teszi, hogy „többek között amerikai katonai repülőgépeken, korlátozás és késedelem nélkül” visszaszállítsák őket az országba.
Leavitt a közleményben azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem lépteti hatályba a Trump által elrendelt vámokat vagy gazdasági szankciókat, „hacsak Kolumbia nem sérti meg ezt a megállapodást”.
Leavitt szerint a vámokat és a pénzügyi szankciókat szüneteltetni fogják, de a Trump által vasárnap korábban elrendelt vízumszankciók a kolumbiai tisztségviselőkkel szemben és a kolumbiai állampolgárok és teherhajók szigorúbb vámellenőrzései érvényben maradnak „mindaddig, amíg a kolumbiai deportáltak első repülőgépes szállítmánya sikeresen vissza nem tér”.
Luis Gilberto Murillo kolumbiai külügyminiszter vasárnap késő este – néhány perccel a Fehér Ház közleménye után – megerősítette, hogy az amerikai kitoloncolási járatok újraindultak.
Az eszkalálódó kereskedelmi fenyegetések révén Trump múlt heti hivatalba lépése óta először tett jelentős lépéseket egy másik országgal szemben a bevándorlási politikája miatt.
Rubio vasárnap délutáni nyilatkozatában azt mondta, hogy a kolumbiai hatóságok engedélyezték két katonai járatot, amelyek migránsokat szállítottak Kolumbiába, majd visszavonták az engedélyt, miután azok már úton voltak. A CNN korábban a dokumentumok áttekintése alapján arról számolt be, hogy kolumbiai tisztviselők engedélyezték a járatokat.
„Petro kolumbiai elnök engedélyezte a repüléseket és megadta az összes szükséges engedélyt, majd amikor a gépek már a levegőben voltak, visszavonta az engedélyét. Amint azt a mai akciók is bizonyítják, rendíthetetlenül elkötelezettek vagyunk az illegális bevándorlás megszüntetése és Amerika határbiztonságának megerősítése mellett” – mondta Rubio.
Petro vitatta, hogy ő adott volna engedélyt, az X-en a külügyminiszter nyilatkozata után azt írta: „Soha nem fogom megengedni, hogy kolumbiaiakat bilincsben hozzanak a repülőgépeken. Marco, ha a külügyminisztérium tisztviselői ezt engedélyeznék is, az soha nem az én utasításomra történne”.
Petro felszólította az illegálisan Kolumbiában élő amerikai állampolgárokat is, hogy „legalizálják” tartózkodásukat, anélkül, hogy konkrétumokat mondott volna. „Azok az amerikai állampolgárok, akik ezt szeretnék, lehetnek Kolumbiában, hiszek az emberi szabadságban” – írta az X-en, hozzátéve: „Soha nem fognak látni engem amerikai zászlót égetni, vagy razziát végrehajtani, hogy bilincsbe vert illegális bevándorlókat küldjek vissza az Egyesült Államokba”.
A CNN korábban arról számolt be, hogy a Trump-kormányzat tisztségviselői meglepődtek és csalódottak voltak, amikor Petro azt mondta, hogy megakadályozza az amerikai kitoloncolási járatok belépését az országba. A kolumbiai kormányon belüli forrásokat szintén meglepte Petro posztja.
Az Egyesült Államok bogotai nagykövetsége felfüggesztette a vízumkiadást, megtorlásul azért, mert Kolumbia nem fogadta el a hazatelepítési járatokat – közölte a külügyminisztérium vasárnap este közleményben.
A felfüggesztés a bevándorló és nem bevándorló vízumokra vonatkozik, amelyek száma jellemzően naponta több ezer. Rubio emellett „utazási szankciókat engedélyezett olyan személyekkel és családtagjaikkal szemben, akik felelősek az amerikai repatriáló járatok működésének megzavarásáért” – áll a közleményben.
A szövetséges országokból származó személyekre vonatkozó vízumkorlátozások kiadása rendkívüli lépés, mivel ezt általában az ellenfelek vagy az emberi jogokkal való visszaéléseket elkövető személyek számára tartják fenn. Kolumbia az Egyesült Államok egyik legfontosabb nem NATO-szövetségese. Nem világos, hogy az Egyesült Államok hány kolumbiai tisztségviselővel szemben vezetett be vízumkorlátozást.
Trump reakciója a hazatoloncolt állampolgárok kolumbiai elutasítására az első nagyobb összecsapást jelentette egy másik országgal bevándorlási kérdésekben, mióta megkezdte második ciklusát.
„Nem állhat ki, és nem szegülhet így nyilvánosan szembe velünk” – mondta a CNN-nek a Trump-kormányzat egyik tisztségviselője. „Biztosítani fogjuk, hogy a világ tudja, hogy nem úszhatják meg a komolytalan és megtévesztő viselkedést” – tette hozzá.
Az Egyesült Államok a múlt héten katonai repülőgépekkel kezdte meg az illegális határátlépők származási országukba való visszaszállítását. Csütörtökön az Egyesült Államok katonai repülőgépekkel küldte vissza a migránsokat Guatemalába.
Tom Homan, a Fehér Ház határügyi megbízottja vasárnap azt mondta, hogy a kitoloncolt migránsok katonai repülőgépek általi szállítása várhatóan naponta folytatódik, részben a többi nemzetnek szóló üzenetként.
A védelmi minisztérium „korábban is segített már kormányoknak, de nem ilyen szinten. Tehát ez egy erődemonstráció, és erős jelzést küld a világnak. A határainkat lezártuk” – mondta Homan az ABC Newsnak.
Az Egyesült Államok Mexikótól is segítséget kér állampolgárai hazatelepítéséhez az amerikai-mexikói határ mentén található szárazföldi belépési útvonalakon keresztül, bár Mexikó a múlt héten szintén visszafordított egy, az országba tartó katonai járatot.
Brazília vasárnap Kolumbiához csatlakozva elítélte a Trump-kormányzatnak a kitoloncoló járatokon hazatoloncolt migránsokkal való bánásmódját, és „megalázónak” ítélte a pénteken az országba érkezett brazil állampolgárokkal szembeni bánásmódot.
A brazil hatóságok közölték, hogy 88 megbilincselt kitoloncolt személyt találtak a brazíliai Belo Horizontéba tartó amerikai járaton, amely „technikai hiba” miatt Manausban szállt le. A brazil hatóságok nem engedélyezték a gép továbbrepülését „a bilincsek és láncok használata, valamint a repülőgép rossz állapota – egyebek mellett hibás légkondicionáló rendszer – miatt”, ezért a migránsokat a brazil légierő egyik járatával szállították Manausba.
A szentszéki sajtóközpont bejelentette, hogy Ferenc pápa húsvét vasárnap jelen kíván lenni a Szent Péter téren az ünnepi misét követő Urbi et Orbi áldáson. Ferenc pápa virágvasárnap jelent meg a Szent Péter téren rövid időre.
Oroszország egyoldalúan ideiglenes tűzszünetet hirdetett Ukrajnában április 19-től április 21-ig, a döntést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelentette be. A Kreml bízik benne, hogy Kijev is betartja a megállapodást.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
szóljon hozzá!