Fotó: Wikipédia/Flickr
Őrizetben marad Máltán Pál Fülöp herceg, miután a máltai alkotmánybíróság elutasította szabadlábra helyezési kérelmét – számolt be szerdán az igazságügyi minisztérium.
2024. június 05., 18:052024. június 05., 18:05
A közlemény szerint a román királyi család hivatalosan el nem ismert tagjának kiadatásáról június 17-én születik jogerős ítélet, addig őrizetben marad. „Továbbra is erőfeszítéseket teszünk, hogy a szökevények romániai börtönben töltsék le a büntetésüket” – biztosította a közvéleményt a minisztérium.
A tárcavezető tájékoztatása szerint a döntés megfellebbezhető, és a brassói ítélőtábla hivatalosan fel fogja kérni a máltai ügyészséget, hogy időben tegye meg ezt a lépést. „A román állam minden jogi eszközt felhasznál arra, hogy az összes szökevényt az országba hozza” – mondta akkor Gorghiu.
A miniszter bejelentette azt is, hogy a brassói ítélőtábla előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményezett az Európai Unió Bíróságánál (EUB). Annak megállapítására kérte fel az uniós testületet, hogy Pál herceg kiadatásának ügyében tiszteletben tartják-e az európai elfogatóparancsra vonatkozó uniós jogot. Bukarest álláspontja szerint ugyanis az elfogatóparancsot kibocsátó tagállamoknak joguk van közvetlenül részt venni egy másik tagállam belföldi eljárásában.
„Véleményünk szerint az európai elfogatóparancsra vonatkozó uniós jogszabályokat nem megfelelően alkalmazzák, és ezt a véleményünket minden lehetséges érvvel alá fogjuk támasztani az EUB bírái előtt” – szögezte le a tárcavezető.
A román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját, Pál Fülöpöt 2020. decemberében a legfelsőbb bíróság befolyás vásárlása és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de a herceg az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból.
Őrizetbe vették Máltán a korrupció miatt jogerősen szabadságvesztésre ítélt, a börtönbüntetés elől külföldre menekült Pál herceget – tudatták román igazságügyi források.
Donald Trump megválasztott elnök csütörtökön kijelentette, hogy kormánya az orosz-ukrán háborúra fog összpontosítani.
Patthelyzet alakult ki az Európai Parlamentben (EP), miután a képviselők Ursula von der Leyen 26 biztosjelöltje közül 19-et elfogadtak, de a maradék hétről – köztük Várhelyi Olivér magyar és Roxana Mînzatu román jelöltről – nem tudtak dönteni.
Izrael a Human Rights Watch (HRW) új jelentése szerint a gázai palesztinok erőszakos tömeges kitelepítésére törekszik egy olyan szándékos és szisztematikus kampány keretében, amely háborús és emberiesség elleni bűncselekménynek minősül.
Sulyok Tamás köztársasági elnök november 15-ei hatállyal Nacsa Lőrincet, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) országgyűlési képviselőjét nevezte ki a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának – közölte a Miniszterelnökség.
Két újabb román állampolgárt azonosítottak a két héttel ezelőtti spanyolországi áradások halálos áldozatai között – közölte csütörtök este a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Schengen-taggá válhat Románia néhány hónapon belül, de még nincs semmi kőbe vésve – figyelmeztetett Cătălin Predoiu román belügyminiszter.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csütörtökön győzelmi ünnepséget szervezett a floridai Mar-a-Lagoban, ahol azzal büszkélkedett, hogy a republikánusok mindent megnyertek a múlt keddi választáson, amit csak lehetett.
A 2019-es tűzvész után újjáépített párizsi Notre-Dame-székesegyház december 8-tól ismét „az egész világot” fogadja.
Moszkva szerint rosszabb lenne a minszki megállapodásoknál az ukrajnai konfliktusnak a jelenlegi frontvonal mentén való befagyasztása – ezt Szergej Lavrov orosz külügyminiszter jelentette ki a Novij Mir projektnek adott nyilatkozatában.
Elismerte felelősségét és megbánását fejezte ki szerdai nyílt levelében Radislav Krstic, a boszniai Szerb Köztársaság hadseregének egykori tábornoka, akit Hágában 35 év börtönre ítéltek a srebrenicai népirtás támogatásáért és segítéséért.
szóljon hozzá!