Fotó: marinetraffic.com
Egy orosz hadihajó figyelmeztető lövéseket adott le vasárnap a Fekete-tengeren egy teherhajóra, amely állítása szerint Ukrajnába tartott – közölte az orosz védelmi minisztérium.
2023. augusztus 14., 08:062023. augusztus 14., 08:06
Oroszország júliusban kilépett az ENSZ és Törökország által közvetített megállapodásból, amely lehetővé tette Ukrajna számára, hogy gabonáját a Fekete-tengeren keresztül szállítsa, és figyelmeztetett, hogy az Ukrajnába tartó hajókat úgy kezeli, mintha fegyvereket szállítanának. Ukrajna hasonló fenyegetést intézett az orosz kikötőkbe tartó hajókhoz.
Oroszország szerint
„Az orosz hadihajó figyelmeztető tüzet nyitott automata kézifegyverekből, hogy erőszakkal megállítsa a hajó”" – áll a közleményben.
A minisztérium állítása szerint a hajó – amelynek neve Sukra Okan – az ukrajnai Izmajil kikötőjébe tartott. A tengeri közlekedési portálok a CN szerint a teherhajó célállomásaként az Izmajilhoz közeli romániai Sulina kikötőjét jelölik meg. Kijev nem kommentálta azonnal, hogy a hajó ukrán kikötőbe tartott-e vagy sem.
– közölte a minisztérium.
„A rádióbeszélgetéseket követően a hajó megállt, és a katonák leszálltak a fedélzetén” – áll a közleményben.
Moszkva közölte, hogy azért állította meg a hajót, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az nem szállít „tiltott árut” Ukrajnába.
Ukrajna „szándékos támadásnak” és „kalóztámadásnak” nevezte, hogy Oroszország megszállta a teherhajót.
„Az ukrajnai Izmajil kikötőjébe Sukra Okan nemzetközi polgári teherszállító hajó mai szándékos megtámadása és Oroszország általi erőszakos ellenőrzésea nemzetközi tengerjog egyértelmű megsértése, kalóztámadás és bűncselekmény egy harmadik ország polgári hajói ellen más államok vizein” – mondta Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij elnök tanácsadója az X-en (korábbi nevén Twitter) közzétett nyilatkozatában.
Podoljak felszólított az incidensben érintettek azonosítására, és arra, hogy a nemzetközi közösség ismerje el a „bűncselekmény tényét”.
„Ukrajna le fogja vonni az összes szükséges következtetést, és a lehető legjobb választ fogja választani” – mondta.
és megnyitotta a tengeri útvonal használatára szolgáló kereskedelmi hajók regisztrációját.
Oroszország és Ukrajna egyaránt jelentős gabonatermelő, és megállapodásuk – amely a CNN megjegyzése szerint ritka megegyezés egy háború közepén – sokat tett az árak stabilizálásáért.
Kijev azzal érvel, hogy Oroszország kivonulása az ukrán termékek blokádjával ér fel.
Az ukrán haditengerészet szóvivője, Dmitro Pletencsuk szerint az ideiglenes útvonalak célja a globális élelmiszerbiztonsági válság leküzdése, és hozzátette, hogy lehetővé teszik a hajótulajdonosok és a vállalatok számára, hogy „végre visszavegyék kereskedelmi hajóikat, amelyek az oroszok állandó fenyegetései miatt humanitárius fogságban vannak a tengeren”.
Pletencsuk elmondta, hogy a hajótulajdonosokat és a kapitányokat figyelmeztették a fennálló veszélyre, és közölte, hogy
a haditengerészet pedig „mindent megtesz a biztonság érdekében”.
Továbbra sem világos, hogy a hajók mikor használhatják az útvonalat, tekintettel az ottani potenciális veszélyekre.
Heten meghaltak Herszonban egy orosz légicsapásban, Zelenszkij bosszút ígér
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök „teljesen igazságos megtorlást” ígért, miután orosz légicsapások legalább hét emberrel, köztük egy újszülött csecsemővel végeztek vasárnap a déli Herszon régióban.
„Harcosaink mindenütt megtorolják a megszállók terrorját. Nincs olyan nap, amikor az orosz gonoszság ne kapná meg a mi teljesen igazságos megtorlásunkat” – mondta Zelenszkij napi beszédében.
Megjegyzései azután hangzottak el, hogy a moszkvai védelmi minisztérium és több orosz regionális tisztségviselő ukrán ágyúzásról és dróntámadásokról számolt be orosz területen.
Közben az odesszai katonai közigazgatás vezetője, Oleh Kiper azt közölte, hogy legalább hárman megsebesültek, amikor az orosz hadsereg a Fekete-tenger partján fekvő kikötőváros, Odessza ellen intézett támadást. A lelőtt rakéták darabjai a városban több helyszínen is tüzet okoztak.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
Visszautasította a moldovai kormány az elnökválasztást elvesztő George Simion vádjait azzal kapcsolatosan, hogy Moldovában csalást követtek volna el a romániai megmérettetés kapcsán.
szóljon hozzá!