Halálos zarándoklat. Hívek köröznek a mekkai Kába-szentély körül
Fotó: Wikipédia
Szaúd-Arábia „nem hibázott” a mekkai zarándoklat lebonyolításában – jelentette ki pénteken egy magas rangú szaúdi tisztségviselő, miután becslések szerint több mint 1100 ember halhatott meg a háddzs alatt a perzselő hőség miatt.
2024. június 22., 12:552024. június 22., 12:55
„Az állam nem követett el mulasztást, azok az emberek hibáztak, akik nem mérték fel megfelelően a veszélyeket” – jelentette ki a tisztségviselő az AFP francia hírügynökségnek.
Közölte: a hatóságok megerősítették, hogy 577 ember halt meg a zarándoklat két legzsúfoltabb napján, szombaton, amikor a hívek tűző napon imádkoztak az Arafat-hegyen, illetve vasárnap, amikor Mínában jelképesen „megkövezték az ördögöt”.
Ez volt az első eset, hogy a szaúdi hatóságok részéről kommentálták a napok óta érkező tragikus híreket, miszerint több száz, túlnyomó többségében külföldi zarándok vesztette életét a zarándoklaton a kánikulában. Az AFP diplomáciai forrásokra támaszkodó összesítése szerint 1119-re tehető a halálos áldozatok száma.
A hét elején 51,8 Celsius-fokot is elérő kánikula volt az iszlám legszentebb városában és környékén.
Sokan évekig várnak arra, hogy eljuthassanak a háddzsra, mert az engedélyeket mindig a királyság vezetése osztja ki országonkénti kvóták alapján.
Az AFP-nek nyilatkozó szaúdi tisztségviselő hozzátette: a szaúdi hatóságok becslése szerint idén nagyjából 400 ezren érkezhettek a zarándoklatra regisztráció nélkül, „túlnyomó többségük ugyanabból az országból”. Arab diplomaták a hét elején jelezték, hogy 658 egyiptomi halt meg a zarándoklaton, és közülük 630-nak nem volt regisztrációja az eseményre. Egyiptom konzulátusa útján mekkai, illetve egyéb szent helyek közelében levő kórházakban igyekszik információkat szerezni állampolgárairól.
A jordániai külügyminisztérium és a tunéziai vallásügyi minisztérium is jelezte, hogy több állampolgára hőgutát kapott a zarándoklaton. A tunéziai elnöki hivatal bejelentette: menesztik a vallásügyi minisztert, miután bírálatok érték a tárcát a zarándokok halála miatt.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!