December 16-ától lesz szükségállapot a Moldovai Köztársaságban
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Hatvannapos szükségállapot bevezetéséről határozott péntek hajnalban a Moldovai Köztársaság parlamentje, mert arra számítanak, hogy január 1-jétől leállnak az Ukrajnán keresztül Oroszországból érkező gázszállítmányok.
2024. december 13., 12:192024. december 13., 12:19
A december 16-tól hatályos szükségállapot bevezetése lehetővé teszi, hogy a Moldovai Köztársaság kormánya gyors lépéseket tudjon tenni, és mérsékelje az energiaexportot.
Dorin Recean moldovai kormányfő azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök „meg akarja fosztani a Dnyeszteren túli területet a gáz- és áramellátástól, így akarja túszul ejteni az ott élőket és destabilizálni az egész országot”. „A parlament döntésével véget akar vetni Moszkva zsarolásának” – tette hozzá a miniszterelnök.
a szállítmány – egy 2022-es megállapodás óta – teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik, amely Moldova áramellátásnak nagy részét fedezi. A hivatalosan Moldovához tartozó szakadár terület már kedden gazdasági szükségállapotot hirdetett az orosz gáztranzit bizonytalanná válása miatt.
mert vannak más lehetséges szállítási útvonalak is: például érkezhet az orosz gáz a Török Áramlat gázvezetéken keresztül Törökországba, majd onnan Bulgárián és Románián át Moldovába.
A szállítmányok mennyisége azonban kérdéses lehet, mert a Gazprom az alternatív szállítási útvonalak használatának feltételéül szabta, hogy Moldova egyenlítse ki korábbi gázszállítmányokra vonatkozó – orosz számítások szerint több mint 700 millió dolláros – tartozását.
A Naftohaz ukrán állami gázvállalat a szerződés 2024 végi lejárta után nem kívánja folytatni az orosz gáz Európába irányuló tranzitját – jelentette ki Olekszij Csernisov, a vállalat igazgatótanácsának elnöke a hét végén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.
A magyar kormány jól tette, hogy nem avatkozott bele a romániai elnökválasztási folyamatba – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.
Az Magyar Tudományos Akadémia 200. jubileuma alkalmából Partium-napot rendezett a Partiumi Keresztény Egyetem május 19-én a budapesti akadémiai székházban, hogy bemutassa a régió tudományos és kulturális sokszínűségét.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy az Egyesült Államok az izraeli Vaskupola mintájára rakétavédelmi rendszert épít, amelyet Aranykupolának nevezett el.
Az Ukrán Nemzeti Gárda megerősítette, hogy hat katona meghalt, tízen pedig megsebesültek egy Szumi megyei lőtér ellen május 20-án végrehajtott légicsapásban, az ügyben belső vizsgálatot indítottak.
szóljon hozzá!