December 16-ától lesz szükségállapot a Moldovai Köztársaságban
Fotó: Facebook/Guvernul Republicii Moldova
Hatvannapos szükségállapot bevezetéséről határozott péntek hajnalban a Moldovai Köztársaság parlamentje, mert arra számítanak, hogy január 1-jétől leállnak az Ukrajnán keresztül Oroszországból érkező gázszállítmányok.
2024. december 13., 12:192024. december 13., 12:19
A december 16-tól hatályos szükségállapot bevezetése lehetővé teszi, hogy a Moldovai Köztársaság kormánya gyors lépéseket tudjon tenni, és mérsékelje az energiaexportot.
Dorin Recean moldovai kormányfő azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz elnök „meg akarja fosztani a Dnyeszteren túli területet a gáz- és áramellátástól, így akarja túszul ejteni az ott élőket és destabilizálni az egész országot”. „A parlament döntésével véget akar vetni Moszkva zsarolásának” – tette hozzá a miniszterelnök.
a szállítmány – egy 2022-es megállapodás óta – teljes egészében a Dnyeszteren túli területre érkezik, ahol egy létfontosságú erőmű működik, amely Moldova áramellátásnak nagy részét fedezi. A hivatalosan Moldovához tartozó szakadár terület már kedden gazdasági szükségállapotot hirdetett az orosz gáztranzit bizonytalanná válása miatt.
mert vannak más lehetséges szállítási útvonalak is: például érkezhet az orosz gáz a Török Áramlat gázvezetéken keresztül Törökországba, majd onnan Bulgárián és Románián át Moldovába.
A szállítmányok mennyisége azonban kérdéses lehet, mert a Gazprom az alternatív szállítási útvonalak használatának feltételéül szabta, hogy Moldova egyenlítse ki korábbi gázszállítmányokra vonatkozó – orosz számítások szerint több mint 700 millió dolláros – tartozását.
A Naftohaz ukrán állami gázvállalat a szerződés 2024 végi lejárta után nem kívánja folytatni az orosz gáz Európába irányuló tranzitját – jelentette ki Olekszij Csernisov, a vállalat igazgatótanácsának elnöke a hét végén.
Több rakétát is lelőtt a légvédelem Kárpátalja felett pénteken – adták hírül a helyi hatóságok.
Fantasztikus sikernek nevezte Orbán Viktor Románia és Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez, kiemelve, hogy Románia csatlakozása a határon túli magyarok által régóta várt és a magyar nemzeti egység szempontjából fontos lépés.
Ukrán katonai kiképzők 2025-ben Litvániában fognak kiképzésben részesülni a NATO védelmi oktatási programjának (DEEP) részeként – jelentette a védelmi minisztérium csütörtökön.
Egy izraeli csapás legalább 30 palesztint megölt és 50 másikat megsebesített csütörtökön; az áldozatok a Gázai övezet központjában egy postahivatalban húzták meg magukat.
A Time amerikai magazin Donald Trumpot választotta az év emberének immár másodszor; a megválasztott elnök bírálta, hogy Kijev oroszországi mélységi támadásokra használja fel az Egyesült Államoktól kapott ballisztikus rakétákat.
A NATO-főtitkár csütörtökön, egy brüsszeli rendezvényen tartott előadásában kijelentette, hogy a szövetségnek „háborús gondolkodásmódra” kell váltania a fokozódó orosz agresszióval és a Kína által jelentett új fenyegetésekkel szemben.
Megkezdődött Ankarában Orbán Viktor miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan török államfő tárgyalása – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke a helyszínről.
A Románia és Bulgária teljes jogú schengeni csatlakozásáról szóló döntés a magyar nemzeti érdekeket is szolgálja – jelentette ki Szijjártó Péter magyar külügyminiszter a csütörtöki döntést kommentálva.
Nehezen haladnak a koalíciós tárgyalások az Európa-párti kormány megalakítására készülő négy párt között, így már annak a lehetősége is felmerült, hogy sorsolással döntsék el, melyik minisztérium melyik párthoz kerül – legalábbis egyes sajtóértesül&
Hosszú évek várakozása után végre teljes körű bebocsátást nyer Románia a schengeni „elitklubba”: az EU belügyminiszterei csütörtöki, brüsszeli ülésükön rábólintottak a teljes körű román és bolgár csatlakozás
szóljon hozzá!