Fotó: Facebook/Szijjártó Péter
Ukrajna európai integrációs törekvéséről folytatott megbeszélést Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel Brüsszelben.
2023. december 12., 08:472023. december 12., 08:47
Szijjártó Péter hétfőn a Facebook-oldalán azt írta: bár személyesen a háború kitörése óta nem találkoztak, de tavaly február előtt folyamatosan tartották a kapcsolatot annak érdekében, hogy jobbak legyenek a kapcsolatok Magyarország és Ukrajna között.
„A kétoldalú kapcsolatok szempontjából nehéz volt az az időszak, mert 2015-től folyamatosan léptek életbe Ukrajnában azok a szabályok, amelyek egyre jobban szorították vissza a magyar nemzeti közösség jogait és mindez árnyékot vetett a kétoldalú kapcsolatokra”
– tette hozzá, jelezve:
A tárcavezető kiemelte, hogy a megbeszélésen Ukrajna európai integrációs ambícióiról esett szó. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, „ez számunkra nem taktikai kérdés, hanem ez egy olyan döntés, amelynek történelmi síkon van jelentősége az egész Európai Unió jövője szempontjából”.
– fogalmazott a bejegyzésben Szijjártó Péter.
Hozzátette, az Európai Bizottság nem végezte el azokat az előkészületi munkákat, amelyek garantálnák, hogy Ukrajna kölcsönösen előnyös módon folytathasson csatlakozási tárgyalásokat.
Eközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki a katonai segítségnyújtás megerősítése érdekében fontos washingtoni látogatást kezdett, hétfőn amerikai katonai hallgatóság előtt azt mondta, hogy reméli, továbbra is számíthat az Egyesült Államokra, és
„Nem adjuk fel. Tudjuk, mit kell tennünk, és számíthatnak Ukrajnára. És ugyanennyire reméljük, hogy mi is számíthatunk önökre” – mondta Zelenszkij a Nemzetvédelmi Egyetemen tartott beszédében.
Joe Biden amerikai elnök kormánya figyelmeztette a kongresszust, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás megújításának elmaradása Oroszország javára billentheti a háborús helyzetet, ami veszélyt jelenthet a nyugati országok nemzetbiztonságára.
A kongresszusban a segélyek elosztása körül kialakult vitákra utalva
„Hadd legyek őszinte önökkel, barátaim. Ha valakit inspirálnak a Capitolium dombján lévő megoldatlan kérdések, az csakis Putyin és beteges klánjai lehetnek” – mondta Zelenszkij.
Az ukrán elnököt keddre a Fehér Házba és a kongresszus tagjaival való találkozókra hívják, mivel a kongresszus republikánus képviselői közül sokan megkérdőjelezték az Ukrajnának nyújtott segélyek folytatását.
Közben hétfő
„Fontos, különösen ebben a helyzetben, hogy együttesen jelezzük Európában és annak határain túl is Ukrajnának, hogy támaszkodhat a segítségünkre” – húzta alá Scholz azon a sajtótájékoztatón, amelyet Mark Rutte leköszönő holland miniszterelnökkel tartott. Azt is fontosnak tartotta, hogy egy ilyen jelzéssel Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is üzenetet küldjenek a nyugati közösség elszántságáról.
Scholz megismételte azt a véleményét, hogy
Úgy vélekedett, hogy Putyin éppen a nyugati segélyek megcsappanására számít ukrajnai stratégiájának részeként. „Ezért fontos megfogalmazni egy hosszú távú perspektívát, hogy készek vagyunk Ukrajnát támogatni, amíg szükséges, és a szükségesnek mutatkozó mértékben” – hangoztatta a kancellár.
Mark Rutte ugyancsak Ukrajna támogatásának szempontjából fontosnak tartotta, hogy az európai uniós tagországok vezetői közelgő brüsszeli találkozójukon „megtegyék a következő lépést” az uniós keretköltségvetés módosítására, amely lehetővé tenne egy újabb jelentős támogatási csomagot Kijev számára.
A holland kormányfő derűlátónak mondta magát abban, hogy már a napokban sikerül megoldást találni az EU-n belüli megosztottságra ebben a témában.
Ukrán ballisztikus rakétát lőttek le az oroszok
Oroszország légvédelmi rendszerei megsemmisítettek egy Ukrajnából indított Tocska-U taktikai ballisztikus rakétát Belgorod régió felett – közölte kedden az orosz védelmi minisztérium.
A minisztérium szerint a támadás helyi idő szerint reggel 5 óra történt.
Vjacseszlav Gladkov, az Ukrajnával határos, délnyugat-oroszországi Belgorodi terület kormányzója azt mondta, hogy az előzetes információk szerint nem voltak se áldozatok, se károk.
A Tocska-U rakéta, amelyet a NATO-nómenklatúrában Scarab B-nek neveznek, egy szovjet fejlesztésű rövid hatótávolságú taktikai ballisztikus rakéta.
Nekünk 1956 tanulsága az, hogy csak egyetlen dologért, Magyarországért és a magyar szabadságért szabad harcolnunk – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján tartott ünnepségen szerdán Budapesten.
Ferenc pápa negyedik enciklikája csütörtökön jelenik meg, és szemléletváltást sürget a világ mai kihívásaival szemben – közölte a Vatikán.
Katonai tiszteletadással, Kövér László, az Országgyűlés elnöke és Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter jelenlétében felvonták a nemzeti lobogót az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulóján szerda délelőtt Budapesten.
A Gázai övezetben a Hamász iszlamista terrorszervezet ellen, és a Libanonban az Irán támogatta síita Hezbollah milícia ellen folytatott háborúról és azok után várható rendezésrőltárgyalt Antony Blinken és Benjámin Netanjahu kedden.
Oroszország tart attól, hogy Kína keményen fog reagálni észak-koreai katonák bevonására az ukrajnai háborúba – vélekedett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedden, újságíróknak nyilatkozva.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
szóljon hozzá!