Fotó: Twitter
Az orosz légvédelem szerdán kora reggel meghiúsított egy Moszkva elleni ukrán dróntámadást – közölte az orosz védelmi minisztérium.
2023. augusztus 23., 09:012023. augusztus 23., 09:01
„Két pilóta nélküli gépet [...] lelőttek a moszkvai régió Mozsajszki és Himki kerületeinek területe felett. Egy harmadikat elektronikusan megzavartak, mielőtt egy épülőfélben lévő épületnek csapódott a Moszkva City komplexumban” – közölte a minisztérium egy Telegram-posztban.
Ez utóbbi kapcsán aztán Szergej Szobkanyin, Moszkva polgármestere később úgy pontosított:
A moszkvai repülőtereken felfüggesztették a forgalmat.
Az állítólagos támadás az elmúlt hetekben a CNN összesítése szerint a negyedik alkalom, hogy Moszkva pénzügyi negyedét feltételezett ukrán drónok vették célba.
Az orosz védelmi minisztérium kedden este azt közölte, hogy
„2023. augusztus 22-én az Orosz Légierő légtérellenőrző eszközei két pilóta nélküli légi járművet, egyMQ-9 Reapert és egy TB2 Bayraktart észleltek, amelyek légi felderítést végeztek a Fekete-tenger vizei felett a Krím félszigethez közel” – közölte a minisztérium.
Miután a vadászgépek a levegőbe emelkedtek, „a pilóta nélküli légieszközök megváltoztatták repülési irányukat és elhagyták a légi felderítés területeit” – közölte a minisztérium.
Korábban kedden az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy Ukrajna hétfőn késő este dróntámadást kísérelt meg oroszországi létesítmények ellen, de a drónokat elektronikus eszközökkel megzavarták, és a Fekete-tengerbe zuhantak a Krímtől északnyugatra.
Mindeközben a beszámolók szerint szerdára virradóra az orosz hadsereg újabb légitámadást hajtott végre a román határhoz közeli ukrán dunai ikötőváros, Izmajil ellen. Mint arról beszámoltunk, a kikötő kulcsfontosságú az ukrán gabona exportja szempontjából, a fekete-tengeri gabonamegállapodásból kilépett Oroszország ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy megsemmisítse a mezőgazdasági termékek külföldre szállítását lehetővé tevő ukrán infrastruktúráát, és a Fekete-tenger haladó teherhajókat is megpróbálja elriasztani attól, hogy Ukrajnában kikössenek.
Közben Ukrajnában ismét több áldozatot követeltek az orosz támadások.
– közölte kedden a régió katonai adminisztrációja.
A lövések Liman körzetben csapódtak be – közölte Pavlo Kirilenko, a Donyecki terület katonai közigazgatásának vezetője.
Három lakos meghalt, miközben egy magánház melletti padon ültek Torszke faluban, míg egy másik torszki lakos többszörös mellkasi, váll- és csípősérüléseket szenvedett – közölte a donyecki területi ügyészség.
Zakitne faluban egy 26 éves férfi koponyatörést és agysérülést szenvedett – közölte a hivatal.
– közölte Kirilenko az ukrán médiának adott interjújában.
Oroszország légicsapást mért a Donyecki területen fekvő Niu-Jork településre is, Kirilenko szerint egyenként 250 kilogrammos légibombákkal. A csapást követően nem voltak áldozatok – tette hozzá.
Kjrylenko szerint „171 gyermek még mindig a donyecki terület frontvonalban lévő területein tartózkodik”". A helyi hatóságok azonban a következő két hétben kényszerű evakuálást terveznek számukra és szüleik számára.
Kirilenko szerint összesen 492 ezer ember tartózkodik még a donyecki régióban, miközben Ukrajna folytatja az evakuálási erőfeszítéseket.
A balkáni vezetők Ukrajnát támogató nyilatkozatot írtak alá Athénben
Ukrajna területi épségét támogató közös nyilatkozatot írtak alá hétfő este Athénban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében tizenegy balkáni és kelet-európai ország vezetői.
Az athéni nyilatkozatban a csúcstalálkozón részt vevő országok az orosz offenzívával szemben „töretlen támogatásukról biztosították Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi épségét a nemzetközileg elismert határain belül, a demokrácia és a jogállamiság értékei alapján”.
A dokumentumot az ukrán államfőn kívül Szerbia, Moldova, Montenegró, Románia, Koszovó, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Bulgária, Horvátország és a vendéglátó Görögország vezetői írták alá Charles Michel, az Európai Tanács és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelenlétében.
A vezetők támogatásukat és nagyrabecsülésüket fejezték ki Volodimir Zelenszkij elnöknek a béke elveinek az ENSZ Alapokmánya értelmében történő helyreállítására irányuló erőfeszítései és béketerve iránt.
Kiriakosz Micotákisz görög miniszterelnök kabinetje közölte, hogy a találkozóval a szaloniki csúcstalálkozó 20. évfordulójáról emlékeztek meg, amelyen 2003-ban megerősítették a nyugat-balkáni államok európai integrációs perspektíváját.
Zelenszkij Svédországot, Hollandiát és Dániát magában foglaló európai körútja után utazott a kötetlen találkozóra Athénba.
Görögország bejelentette, hogy részt vesz ukrán pilóták kiképzésében F-16 vadászgépet kezelésére és Odessza újjáépítésében.
A közúti közlekedésbiztonsági és gépjármű-nyilvántartási szabályok átfogó felülvizsgálatát javasolja az Európai Bizottság.
Egy diák életét vesztette, és többen megsérültek, miután késelés történt egy franciaországi iskolában.
Csütörtökön is hatalmas tömeg gyűlt össze a Szent Péter-bazilika előtt, hogy lerója kegyeletét Ferenc pápa ravatalánál.
Tömeges kombinált rakéta- és dróntámadás érte Kijevet és több ukrán megyét, a fővárosban kilencen meghaltak és legalább hetvenen megsebesültek, lakóépületek és infrastrukturális létesítmények rongálódtak meg.
A diplomáciában használt francia nyelv ábécéjét követve ültetik a világ minden részéből érkező delegációkat a Szent Péter téren Ferenc pápa szombati temetésén.
Két újabb gyanúsítottat tartóztattak le szerdán a holland hatóságok az év elején az asseni Drents Múzeumból ellopott, Romániából származó dák műkincsek ügyében – közölte az RTV Drenthe.
Európa állandóan bírálja Oroszországot, megpróbálja megmondani, hogy milyen legyen a demokrácia, de ezek a „leckék” haszontalanok, mert „képmutatóktól származnak” – jelentette ki Dmitrij Peszkov.
Kemény bírálatot fogalmazott meg Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a Hamász terrorszervezet tagjaival szemben: „kutyák fiainak” nevezte őket, és követelte a Gázába hurcolt izraeli túszok szabadon bocsátását és a szervezet lefegyverzését.
Donald Trump amerikai elnök a béketárgyalások szempontjából „nagyon károsnak” nevezte Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek a Krím elismerésére vonatkozó szerdai szavait, mert azok szerinte csak nehezítik az ukrajnai háború lezárását.
Ukrajna kész tárgyalni, de nem fogja megadni magát – jelentette ki Julija Szviridenko ukrán miniszterelnök-helyettes, gazdasági miniszter szerdán az X-en, az ukrajnai háború lezárását célzó londoni nemzetközi egyeztetés kapcsán.
szóljon hozzá!