Fotó: Twitter
Az orosz légvédelem szerdán kora reggel meghiúsított egy Moszkva elleni ukrán dróntámadást – közölte az orosz védelmi minisztérium.
2023. augusztus 23., 09:012023. augusztus 23., 09:01
„Két pilóta nélküli gépet [...] lelőttek a moszkvai régió Mozsajszki és Himki kerületeinek területe felett. Egy harmadikat elektronikusan megzavartak, mielőtt egy épülőfélben lévő épületnek csapódott a Moszkva City komplexumban” – közölte a minisztérium egy Telegram-posztban.
Ez utóbbi kapcsán aztán Szergej Szobkanyin, Moszkva polgármestere később úgy pontosított:
A moszkvai repülőtereken felfüggesztették a forgalmat.
Az állítólagos támadás az elmúlt hetekben a CNN összesítése szerint a negyedik alkalom, hogy Moszkva pénzügyi negyedét feltételezett ukrán drónok vették célba.
Az orosz védelmi minisztérium kedden este azt közölte, hogy
„2023. augusztus 22-én az Orosz Légierő légtérellenőrző eszközei két pilóta nélküli légi járművet, egyMQ-9 Reapert és egy TB2 Bayraktart észleltek, amelyek légi felderítést végeztek a Fekete-tenger vizei felett a Krím félszigethez közel” – közölte a minisztérium.
Miután a vadászgépek a levegőbe emelkedtek, „a pilóta nélküli légieszközök megváltoztatták repülési irányukat és elhagyták a légi felderítés területeit” – közölte a minisztérium.
Korábban kedden az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy Ukrajna hétfőn késő este dróntámadást kísérelt meg oroszországi létesítmények ellen, de a drónokat elektronikus eszközökkel megzavarták, és a Fekete-tengerbe zuhantak a Krímtől északnyugatra.
Mindeközben a beszámolók szerint szerdára virradóra az orosz hadsereg újabb légitámadást hajtott végre a román határhoz közeli ukrán dunai ikötőváros, Izmajil ellen. Mint arról beszámoltunk, a kikötő kulcsfontosságú az ukrán gabona exportja szempontjából, a fekete-tengeri gabonamegállapodásból kilépett Oroszország ezért mindent megtesz annak érdekében, hogy megsemmisítse a mezőgazdasági termékek külföldre szállítását lehetővé tevő ukrán infrastruktúráát, és a Fekete-tenger haladó teherhajókat is megpróbálja elriasztani attól, hogy Ukrajnában kikössenek.
Közben Ukrajnában ismét több áldozatot követeltek az orosz támadások.
– közölte kedden a régió katonai adminisztrációja.
A lövések Liman körzetben csapódtak be – közölte Pavlo Kirilenko, a Donyecki terület katonai közigazgatásának vezetője.
Három lakos meghalt, miközben egy magánház melletti padon ültek Torszke faluban, míg egy másik torszki lakos többszörös mellkasi, váll- és csípősérüléseket szenvedett – közölte a donyecki területi ügyészség.
Zakitne faluban egy 26 éves férfi koponyatörést és agysérülést szenvedett – közölte a hivatal.
– közölte Kirilenko az ukrán médiának adott interjújában.
Oroszország légicsapást mért a Donyecki területen fekvő Niu-Jork településre is, Kirilenko szerint egyenként 250 kilogrammos légibombákkal. A csapást követően nem voltak áldozatok – tette hozzá.
Kjrylenko szerint „171 gyermek még mindig a donyecki terület frontvonalban lévő területein tartózkodik”". A helyi hatóságok azonban a következő két hétben kényszerű evakuálást terveznek számukra és szüleik számára.
Kirilenko szerint összesen 492 ezer ember tartózkodik még a donyecki régióban, miközben Ukrajna folytatja az evakuálási erőfeszítéseket.
A balkáni vezetők Ukrajnát támogató nyilatkozatot írtak alá Athénben
Ukrajna területi épségét támogató közös nyilatkozatot írtak alá hétfő este Athénban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelenlétében tizenegy balkáni és kelet-európai ország vezetői.
Az athéni nyilatkozatban a csúcstalálkozón részt vevő országok az orosz offenzívával szemben „töretlen támogatásukról biztosították Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi épségét a nemzetközileg elismert határain belül, a demokrácia és a jogállamiság értékei alapján”.
A dokumentumot az ukrán államfőn kívül Szerbia, Moldova, Montenegró, Románia, Koszovó, Bosznia-Hercegovina, Észak-Macedónia, Bulgária, Horvátország és a vendéglátó Görögország vezetői írták alá Charles Michel, az Európai Tanács és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelenlétében.
A vezetők támogatásukat és nagyrabecsülésüket fejezték ki Volodimir Zelenszkij elnöknek a béke elveinek az ENSZ Alapokmánya értelmében történő helyreállítására irányuló erőfeszítései és béketerve iránt.
Kiriakosz Micotákisz görög miniszterelnök kabinetje közölte, hogy a találkozóval a szaloniki csúcstalálkozó 20. évfordulójáról emlékeztek meg, amelyen 2003-ban megerősítették a nyugat-balkáni államok európai integrációs perspektíváját.
Zelenszkij Svédországot, Hollandiát és Dániát magában foglaló európai körútja után utazott a kötetlen találkozóra Athénba.
Görögország bejelentette, hogy részt vesz ukrán pilóták kiképzésében F-16 vadászgépet kezelésére és Odessza újjáépítésében.
Drasztikusan csökkent a háború kezdete óta a születések száma Ukrajnában, csak az idei év első felében háromszor annyian haltak meg, mint ahányan születtek – írta hétfőn az Ukrinform állami hírügynökség.
A konzervatív Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetőjét, Karl Nehammer hivatalban lévő kancellárt bízta meg kormányalakítással Alexander van der Bellen osztrák államfő. A választásokat megnyerő Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) ellenében alakítanának kormánykoalíciót.
Az Európai Parlament jóváhagyta azt a pénzügyi támogatási csomagot, mely egy 35 milliárd eurós kölcsönt, valamint egy olyan hitel-együttműködési mechanizmust foglal magában, amely 45 milliárd euróig nyújtott hitelek visszafizetésében segíti Ukrajnát.
Észak-Korea tagadta hétfőn, hogy csapatokat küld Oroszországnak az ukrajnai háborúban való részvételre, sőt, Phenjan egyik képviselője az ENSZ-ben „alaptalan pletykának” nevezte Szöul állítását.
Az európai bankokban befagyasztott orosz vagyonból származó uniós hiteltámogatás célja, hogy Oroszország mint agresszor fizesse ki az általa okozott károk költségeit Ukrajnának.
Moszkva nem tudta aláásni a választásokat és a népszavazást a Moldovai Köztársaságban, noha „erőteljesen dolgozott” ezen – reagált hétfőn a Fehér Ház egyik tisztségviselője.
A Fehér Ház elismerte, hogy a tűzszünetre irányuló tárgyalások „nem fognak újraindulni” sem a gázai, sem a libanoni feszültség csökkentése érdekében .
Oroszország „minden téren” a kapcsolatok továbbfejlesztésére készül Észak-Koreával (KNDK) - reagált Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn arra az újságírói kérdésre, küldött-e a KNDK katonákat, hogy orosz oldalon harcoljanak az Ukrajnai háborúban.
A moldovai társadalom megosztott, ezt jelzi az uniós csatlakozásról szóló népszavazás eredménye, amely alig több mint 50 százalékos többséget hozott az EU-integráció hívei számára – mutatott rá a Krónika megkeresésére Barabás T. János szakértő.
Románia továbbra is energiát és szakértelmet fektet be a Moldovai Köztársaság európai integrációjának támogatásába és az orosz beavatkozással szembeni ellenálló képességének erősítésébe – foglalt állást hétfő este a bukaresti külügyminisztérium.
szóljon hozzá!