Tobias Billström svéd külügyminiszter
Fotó: Facebook/Tobias Billström
Miközben a bukaresti svéd nagykövet jelezte: Románia schengeni csatlakozása csak akkor kerülhet ismét napirendre, ha sikerült leszerelni Ausztria ellenkezését, Tobias Billström, az Európai Unió soros elnökségét január elsejétől betöltő skandináv ország külügyminisztere egy román kollégájával, Bogdan Aurescuval folytatott telefonbeszélgetés során leszögezte: Svédország támogatja Románia csatlakozását a schengeni övezethez, és mindent megtesz annak érdekében, hogy megvalósuljon.
2023. január 12., 15:512023. január 12., 15:51
2023. január 12., 16:362023. január 12., 16:36
A román külügyi tárca közleménye szerint a beszélgetés során Aurescu sok sikert kívánt a svéd elnökséghez, és támogatásáról biztosította partnerét az elnökség terveinek megvalósításában a többszörös kihívásokkal terhelt, bonyolult nemzetközi környezetben, amelyekkel szemben koherens és egységes EU-reakció szükséges.
A schengeni csatlakozás kapcsán köszönetet mondott Billströmnek, amiért országa többek között az EU bel- és igazságügyi tanácsának december 8-i ülésén is támogatta Románia felvételét a belső határellenőrzés nélküli övezetbe.
Egyben reményét fejezte ki az aktív és érdemi együttműködésben a svéd elnökséggel a pozitív fejlemények elérésében, amelyek lehetővé teszik a csatlakozásról szóló döntést. Egyúttal fontosnak nevezte, hogy a svéd elnökség koordinálja a párbeszédet az ügyben érintett összes európai partnerrel.
és hangsúlyozta, hogy a svéd elnökség eltökélt abban, hogy aktívan lépjen fel, és mindent megtegyen annak érdekében, hogy az összes érintett fél bevonásával zajló, konstruktív párbeszéden alapuló, konkrét megoldásokat találjon a célkitűzés megvalósulása érdekében, és támogassa Románia csatlakozási erőfeszítéseit.
A miniszter egyúttal reményét fejezte ki, hogy sikerül előrelépést elérni az ügyben, és pozitív megoldást találni, és legitimnek nevezte Románia erőfeszítéseit és elvárásait.
A svéd diplomácia vezetője egyúttal köszönetet mondott Romániának, amiért az támogatja országa NATO-csatlakozását.
Kollégájához hasonlóan nyilatkozott a svéd közszolgálati televíziónak Gunnar Strommer svéd igazságügyi miniszter is, aki leszögezte: országa támogatja a schengeni övezet bővítését, ezért megoldást kell találni arra, hogy a tárgyalások folytatódjanak.
Ugyanakkor csütörtökön Therese Hydén, Svédország bukaresti nagykövete egy, a svéd EU-elnökség témájában megrendezett konferencián megerősítette: fontosnak tartják a témát, és megpróbálnak megoldást találni, azonban
Mint arról beszámoltunk, néhány napja Lars Danielsson, Svédország EU-hoz akkreditált nagykövete szintén arról beszélt: a svéd EU-elnökség csak akkor tűzi napirendre a szavazást a schengeni övezet bővítéséről, ha az előzetes egyeztetések nyomán biztossá válik, hogy az összes EU-tagállam támogatja azt.
Bogdan Aurescu román külügyminiszter a csütörtöki konferencián kijelentette: Románia számára kiemelt prioritás a schengeni csatlakozás, ezért számít a svéd elnökség támogatására.
Bukarest az EU külügyminisztereinek január 23-i ülésén már fel kívánja vetni a témát.
Mint arról beszámoltunk, a román és a bolgár schengeni csatlakozás a tavalyi év végén meghiúsult: december 8-án az Európai Unió Bel- és Igazságügyi Tanácsának ülésén Gerhard Karner osztrák belügyminiszter a nem kielégítő határőrizetre és az Ausztriába a két országon keresztül érkező illegális migránsok nagy számára hivatkozva megvétózta a román és a bolgár schengeni csatlakozást.
Hollandia is a csatlakozás ellen szavazott, és bár Hágának csak a bolgárokkal van problémája, mivel a két országról csomagban szavaztak, a vétó Romániát is érintette.
Az ukrán külügyminisztériumba bekérették Magyarország kijevi nagykövetét, Heizer Antalt, a Budapestről érkező „barátságtalan nyilatkozatok” miatt – közölte a Kárpáthír portál.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta az adócsökkentésről, egyben kiadáscsökkentésről szóló átfogó törvényjavaslatot csütörtökön, ami szinte azonnal Donald Trump elnök elé kerülhet aláírásra.
Az Egyesült Államok nem állítja le teljesen az ukrajnai fegyverszállításokat, de gondoskodnia kell arról, hogy neki is maradjon elegendő fegyvere – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök.
Donald Trump és Vlagyimir Putyin közel egy órán át telefonáltak az ukrajnai rendezésről, de Oroszország nem enged a céljaiból – közölte a The Guardian szerint Putyin külpolitikai tanácsadója, Jurij Usakov.
Autóból az utcán tartózkodókra nyitott tüzet egy fegyveres Chicagóban, négyen meghaltak, és 14-en megsebesültek – közölték az amerikai nagyváros hatóságai csütörtökön.
Jövő heti plenáris ülésének hétfői munkanapán vitát tarthat, csütörtökön pedig szavazhat az Európai Parlament Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ellen beadott bizalmatlansági indítvány ügyében – közölte az RTBF
A Hamász nyitott a gázai tűzszünetre, de egyelőre nemet mondott az Egyesült Államok által támogatott fegyvernyugvási tervre, mivel a születendő megállapodásnak a háború teljes lezárását kell eredményeznie – közölte az iszlamista fegyveres szervezet.
Ukrajnának sürgősen „minden lehetséges támogatásra” szüksége van Oroszország elleni védekező háborújában – jelentette ki Mark Rutte NATO-főtitkár szerdán a Fox News amerikai televíziónak adott nyilatkozatában, egyúttal rugalmasságot kért az Egyesült Államoktól, miután a Pentagon bejelentette, hogy szünetelteti bizonyos feg
A kijevi vezetés felfegyverzésével a nyugati országok csupán elhúzzák a harci tevékenységet Ukrajnában – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök.
Izrael elfogadta a hatvan napos gázai tűzszünet véglegesítéséhez szükséges feltételeket – közölte Donald Trump amerikai elnök kedden.
szóljon hozzá!