Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Semmi kétség nincs afelől, hogy Vlagyimir Putyin rezsimje felelős a legfőbb orosz ellenzéki aktivista, Alekszej Navalnij haláláért – jelentette ki Luminiţa Odobescu külügyminiszter hétfőn, a Külügyek Tanácsának brüsszeli ülése előtt.
2024. február 19., 15:332024. február 19., 15:33
A román diplomácia vezetője azt mondta, Navalnij a demokráciáért, a méltóságért, az emberi jogokért és a szabadságért folytatott küzdelem szimbóluma marad, halála pedig veszteséget jelent minden orosz ember számára, aki a szabadságért és a demokráciáért küzd.
Emlékeztetett, hogy a Külügyek Tanácsának hétfői ülése több szempontból is nagy jelentőséggel bíró időpontban zajlik: tíz évvel Krím megszállása, két évvel az Ukrajna ellen indított háború után, ugyanakkor egy hónappal az oroszországi elnökválasztások előtt.
A román külügyminiszter nagyon fontosnak nevezte az Ukrajnának nyújtott támogatás folytatását, és kijelentette, hogy az ülésen megállapodást fog szorgalmazni az európai békefenntartási eszközről, illetve kérni fogja az Ukrajnát támogató alap létrehozását.
Ukrajna és a Moldovai Köztársaság uniós csatlakozási törekvéseiről kijelentette: várakozással tekint az Európai Bizottság márciusi helyzetjelentése elé. Hozzátette, reményei szerint ezen a héten elfogadják a Moldovai Köztársaság destabilizálásának elhárítását célzó második szankciócsomagot.
Az EU Tanácsa 2023. április 28-án célzott korlátozó intézkedéseket tartalmazó új keretet fogadott el, amely lehetővé teszi, hogy az EU szankciókat vezessen be azokkal a személyekkel szemben, akiket felelősség terhel a Moldovai Köztársaság szuverenitását és függetlenségét, valamint az országban a demokráciát, a jogállamiságot, a stabilitást, illetve a biztonságot aláásó vagy fenyegető intézkedések támogatásáért vagy végrehajtásáért – tájékoztatott akkor az intézmény honlapja.
Szombaton közzétett állásfoglalásában a külügyminisztérium elítélte a nemzetközi jog ismételt oroszországi megsértését.
Két nappal a hazai szavazókörök megnyitása előtt megkezdődött pénteken a romániai elnökválasztás a külföldi választókörzetekben.
Donald Trump választási győzelme is hozzájárult ahhoz, hogy Joe Biden amerikai elnök engedélyezte Ukrajnának az amerikai rakéták bevetését mélyen Oroszország területén fekvő célpontok ellen.
Bulgária és Románia is előrelépett a schengeni övezetbe való csatlakozás feltételeinek teljesítésében, így januári csatlakozásuk reális célkitűzés – jelentette ki Ylva Johansson pénteken Budapesten.
Irán pénteken bejelentette, hogy új, fejlett urándúsító centrifugákat helyezett üzembe.
Schengen-tag lehet Románia január elsejétől, miután megállapodás született a témában – jelentette be pénteken Budapesten Orbán Viktor magyar és Marcel Ciolacu román miniszterelnök.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök román kollégáját, Marcel Ciolacut fogadta pénteken Budapesten.
Oroszország interkontinentális ballisztikus rakétát vetett be egy vagy több ukrajnai célpont ellen, ami újabb egyértelmű eszkalációt jelent Vlagyimir Putyin orosz elnök részéről – jelentette ki csütörtökön Peter Stano.
A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze a törvényszék rendelkezéseinek betartására szólított fel azt követően, hogy az ICC csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen.
Csapást mért az egyik legújabb közepes hatótávolságú, Oresnyik elnevezésű hiperszonikus rakétarendszerével az orosz hadsereg a kelet-ukrajnai, dnyiprói Juzsmas rakétagyártó hadiipari üzemre.
Oroszország felelősségteljes magatartást tanúsít, és igyekszik megelőzni a nukleáris konfliktust, egyúttal ugyanezt a provokációktól mentes megközelítést várja el a Nyugattól is.
szóljon hozzá!