Több mint 87 százalékos Putyin-siker az orosz elnökválasztáson – Az elemzők elcsalt választásokról és megfélemlítésről írnak

•  Fotó: Orosz elnöki hivatal

Fotó: Orosz elnöki hivatal

A szavazatok 87,29 százalékát kapta meg az orosz elnökválasztáson Vlagyimir Putyin hivatalban lévő államfő a jegyzőkönyvek 99,75 százalékának feldolgozása után – jelentette be Ella Pamfilova, az orosz központi választási bizottság elnöke.

Balogh Levente

Hírösszefoglaló

2024. március 18., 14:572024. március 18., 14:57

Pamfilova szerint a részvételi arány 77,44 százalékos volt, történelmi rekord Oroszországban.

A bizottság elnöke úgy vélte, a magas részvétel annak köszönhető, hogy az elnökválasztás három napig tartott, és hogy bevezették a „mobilszavazó” rendszert, amely lehetővé tette a lakcímhez nem kötött voksolást.

A Nyugat által Oroszországra gyakorolt külpolitikai nyomást is a mozgósító tényezők közé sorolta.

Pamfilova bejelentette, hogy a szavazáson 87 113 127 választópolgár vett részt. (Oroszország lakossága idén január elején 146 203 600 volt, az újonnan elcsatolt területek adatai nélkül.) Az orosz külügyminisztérium szerint külföldön nem végleges adatok szerint több mint 372 ezren voksoltak.

Az előző elnökválasztási részvételi rekord 1991-ben, még az Oroszországi Szovjet Szövetségi Szocialista Köztársaságban született, 74,66 százalékkal.

Akkor hat jelölt vett részt a megmérettetésben: Borisz Jelcin, Nyikolaj Rizskov, Vlagyimir Zsirinovszkij, Aman Tulejev, Albert Makasov és Vagyim Bakatyin.

A Pamfilova által hétfőn kihirdetett előzetes eredmény szerint Putyin vetélytársai közül Nyikolaj Haritonov, az Oroszországi Föderáció Kommunista Pártja parlamenti képviselője 4,3, Vlagyiszlav Davankov, az Új Emberek párt házelnök-helyettese 3,84, Leonyid Szluckij, Oroszország Liberális Demokrata Pártja parlamenti bizottsági elnöke pedig 3,21 százalékot kapott.

A választási bizottság, elnöke a hivatalos végeredmény kihirdetését csütörtökre ígérte.

Demkó Attila: ez színjáték volt

Az elemzők eközben a választási folyamat visszásságaira hívták fel a figyelmet.

Demkó Attila biztonságpolitikai szakértő kerek perec megállapította: elcsalt választásról van szó.

Idézet
Remélem mindenki érzi mennyire humoros ez az eredmény, a választóknak túl sok köze nincs hozzá, PR-osok döntötték el. Szépen írjuk hát le, mondjuk ki a valóságot: ez egy elcsalt választás, valódi ellenfelek nélkül, tervezőasztalon meghatározott eredménnyel.

Egyébként nem tartom lehetetlennek, hogy voltak szignifikáns csalások egyes államokban (nincs egységes választási rendszer, ezért ott központilag nem lehet csalni) a 2020-as amerikai elnökválasztáson. Olyanoktól is halottam ilyet amerikai barátaim közül, akik nem ítélnek könnyen, józanok, megfontoltak. De ez kérem más minőség, ez egy nettó színjáték volt, nem választás” – szögezte le Demkó a közösségi oldalán.

Az elemző rámutat: Vlagyimit Putyin 6 évre újra Oroszország elnöke, és vélhetően csak rajta és az egészségén múlik, hogy legalább még egyszer újrázzon.

Idézet
Ez az Oroszország itt lesz velünk még sokáig, pragmatikus politikára van vele szemben szükség, mert a háborúnak előbb-utóbb véget kell vetni, a nyersanyagokra meg szükségünk van. Ehhez Putyinnal kell majd tárgyalóasztalhoz ülni, ez a realitás. De bízni ebben az Oroszországban és magában Putyinban a legnagyobb botorság lenne”

– figyelmeztetett az elemző.

Soha nem volt még ennyi érvénytelenítési kísérlet

A fehéroroszországi születésű, de évtizedek óta Magyarországon élő elemző, Bendarzsevszkij Anton a választási folyamatot végig kísérő tiltakozó akciókra hívta fel a figyelmet.

„Néhány érdekesség a most is zajló orosz elnökválasztásokról. Soha nem volt még annyi gyújtogatás és érvénytelenítési kísérlet, mint most. Gyakorlatilag az ország minden részéről vannak videók, ahogy a szavazók orosz élénkzöld fertőtlenítő szerrel (зелёнка) öntik le az urnákat, ezzel érvénytelenítve az összes benne lévő szavazatot, vagy hogy felgyújtják a szavazóhelyiséget.

Idézet
Aki azt állítja, hogy a jelenlegi rendszerben az oroszok teljesen apatikusak és apolitikusak, az nagyot téved.

Más videókon tömeges csalások és visszaélések. Önmagában különös, hogy a szavazókörzetek jó részében Putyin portréja lóg a fél falat betakaró méretben (mert ő az elnök címszóval)” – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalán.

Arra is rámutatott, hogy

sok helyen meghallgatásra talált a nemrég elhunyt Alekszej Navalnij hívei által meghirdetett tiltakozó akció, a Délben Putyin ellen, amely során arra buzdították az embereket, hogy tiltakozásképpen pont délben jelenjenek meg a szavazókörökben, így képezve tömeget.

Kifejtette: sokan voltak, és nagyok voltak a sorok, és szép számmal érkeztek az elrontott szavazólapok képei is.

„A kedvenceim ugyanakkor azok a videók, ahol

Idézet
orosz katonák felügyelik, hogy a megszállt ukrán területeken érvényesüljön a demokrácia. Az utolsó videón a maszkos, fegyveres katona besétál a fülkékbe, és megnézi, hogy ki kire adta le a voksát.

Az elvtársak tudják, az ellenállókat már az első szakaszban ki kell szűrni. Erről az 1945 utáni, orosz megszállás alatt lévő európai területek jutnak eszembe, ahol egészen hamar a helyi kommunista párt lett a lakosság által „legtöbbet támogatott” párt – mutatott rá Bendarzsevszkij Anton.

A kínai elnök gratulált Vlagyimir Putyin újraválasztásához, az EU elítélte a visszaéléseket
Hszi Csin-ping kínai elnök gratulált hétfőn Vlagyimir Putyinnak az orosz elnökválasztáson aratott győzelméhez, és kifejezte abbéli reményét, hogy a két ország közötti kapcsolatok, a stratégiai viszony tovább erősödik a következő években.
Az orosz elnök újraválasztása alkalmából küldött gratuláló üzenetében Hszi megállapította: „az elmúlt években az orosz nép egy emberként egyesült, leküzdötte a kihívásokat, és folyamatos haladást ért el a nemzeti fejlődés és megújulás felé”. Vlagyimir Putyin újraválasztása teljes mértékben tükrözi támogatottságát az orosz nép körében – tette hozzá.
Kína nagy jelentőséget tulajdonít a kínai-orosz kapcsolatok fejlődésének, és „készen áll arra, hogy szoros kommunikációt tartson fenn Oroszországgal a stratégiai partnerség tartós, stabil és mélyreható fejlesztése céljából, valamint hogy új korszakot nyissanak, amely javát szolgálja a két nemzetnek és más népeknek is” – jegyezte meg.
„A két államfő továbbra is szoros eszmecserét folytat, a két országot a jószomszédi és hosszú távú barátság fenntartására, az átfogó stratégiai koordináció elmélyítésére és a kínai-orosz kapcsolatok folyamatos fejlesztésének előmozdítására fogja vezetni” – mondta Lin Csien, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn egy újságírói kérdésre válaszolva.
Putyin az elnökválasztás utáni moszkvai sajtótájékoztatóján azt mondta: Oroszország és Kína között a kapcsolatok „nagyon stabilak és kiegészítek egymást”, valamint hogy „a két ország állami érdekei egybeesnek, és ez nagyon jó alap a közös problémák megoldásához a nemzetközi kapcsolatok terén”.
Ugyanakkor az uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő az Európai Unió nevében hétfőn kiadott nyilatkozatában kijelentette: Vlagyimir Putyin orosz elnök újraválasztása „elnyomáson és megfélemlítésen” alapult.
Josep Borrell hangsúlyozta: a március 15-17. között orosz elnökválasztás „nem volt sem szabad, sem tisztességes”.
Az orosz hatóságok a választás közeledtével egyre jobban szigorították a szisztematikus belső elnyomást ezt szolgáló új jogszabályok megalkotásával és politikai szándékból elrendelt börtönbüntetések kiszabásával, kíméletlenül felléptek az ellenzéki politikusokkal, a civilszervezetekkel, a független médiával és a kritikus véleményeket nyilvánosan hangoztatókkal szemben.
„A választás egy egyre szűkülő politikai térben folyt le, ami a polgári és a politikai jogok megsértésének riasztó növekedését eredményezte. Számos jelöltet megakadályoztak abban, hogy induljanak a választáson, köztük olyanokat, akik ellenzik Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Továbbá megfosztották az orosz szavazókat a valódi választás lehetőségétől, erősen korlátozták tájékozódásukat” – állapította meg.
Az Európai Unió továbbra is támogatni fogja az orosz civilszervezetek, az emberjogvédők és a független média munkáját – hangsúlyozta.
Borrell kijelentette: az Európai Unió határozottan elítéli a választás jogellenes megtartását Ukrajna Oroszország által megszállt területein, ugyanis Moszkva ezzel megsérti a nemzetközi jogot, egyebek közt az ENSZ Alapokmányát, valamint Ukrajna függetlenségét, önállóságának és területi egységét.
„Az Európai Unió újólag hangsúlyozza: nem ismeri el, és soha nem is fogja elismerni az Ukrajna területén megtartott, úgynevezett választásokat, sem pedig azok eredményeit. Ezek semmisek, és semmilyen joghatással nem járhatnak. Oroszország politikai vezetése és mindazok, akik részt vettek ezeknek a megszervezésében, szembesülni fognak az illegális cselekmények következményeivel” – fogalmazott.
Végül megerősítette: az Európai Unió megingathatatlanul támogatja Ukrajna függetlenségét, önállóságát és területi egységét a nemzetközileg elismert határain belül. Oroszországnak be kell szüntetnie Ukrajna elleni háborúját, és azonnal, teljesen és feltétel nélkül ki kell vonnia erőit és minden katonai felszerelését Ukrajna egész területéről – tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.
David Cameron brit külügyminiszter hétfői nyilatkozatában közölte: Oroszország a hétvégi elnökválasztáson nem tartotta magát azokhoz a kötelezettségekhez, amelyeket az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) által a szabad akaratnyilvánítás garantálására megalkotott alapelvek érvényesítésére vállalt.
Cameron szerint a brit kormányhoz számos jelentés érkezett a választási szabályok megsértéséről. A londoni külügyi tárca vezetője kiemelte, hogy a választásokra nem is hívták meg az EBESZ független megfigyelőit.
Az orosz hatóságok rövid úton diszkvalifikáltak minden olyan jelöltet, aki hangot adott háborúellenes nézeteinek, és miután a versenyben maradt három jelölt mindegyike a Kreml jóváhagyásával indult, soha egy percnyi kétség sem merülhetett fel az elnökválasztás várható eredményével kapcsolatban – fogalmaz hétfői állásfoglalásában a brit külügyminiszter.
David Cameron szerint tragikus módon hívta fel ismét a figyelmet az oroszországi politikai elnyomás súlyosságára az a tény, hogy Alekszej Navalnij ellenzéki politikus alig néhány héttel az elnökválasztás előtt meghalt.
Cameron szerint Oroszországnak haladéktalanul szabadon kell engednie az összes politikai foglyot, köztük Vlagyimir Kara-Murzát..
Hétfői nyilatkozatában a brit külügyminiszter kifejtette: London véleménye szerint az ENSZ alapokmányának és Ukrajna szuverenitásának „visszataszító megsértése” az a tény, hogy az orosz elnökválasztást ukrajnai területeken, köztük a Krímben, a donyecki és a luhanszki régióban, illetve Herszon és Zaporizzsja megyékben is megtartották.
Ezek a területek mindig Ukrajna részei lesznek, és ezen nem változtat az sem, hogy e területeken is megtartották az orosz elnökválasztást – fogalmaz David Cameron a londoni külügyi tárca által közzétett hétfői állásfoglalásában.
Cameron szerint Oroszországnak be kell tartania azokat a kötelezettségeit, amelyeket szabad akaratából vállalt, és fel kell hagynia a határain túli agresszióval, illetve a határain belüli elnyomással.

korábban írtuk

Az Ukrajna elleni háború feladatainak teljesítését nevezte egyik céljának a vitatható körülmények között újraválasztott Putyin
Az Ukrajna elleni háború feladatainak teljesítését nevezte egyik céljának a vitatható körülmények között újraválasztott Putyin

Új elnöki ciklusa egyik fő céljának a „különleges hadművelet” feladatainak teljesítését nevezte meg Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőre virradó éjjel a moszkvai választási központjában.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 28., szerda

A NATO-tagországok megerősítették a katonai segítségnyújtás fokozásáról szóló ígéretüket Ukrajnának

A NATO-tagországok elítélték Oroszország „válogatás nélküli csapásait” Ukrajnában, és megerősítették elkötelezettségüket Ukrajna védelmének további erősítése mellett.

A NATO-tagországok megerősítették a katonai segítségnyújtás fokozásáról szóló ígéretüket Ukrajnának
2024. augusztus 28., szerda

Orosz befolyásoltságot ró fel a katolikus egyházfőnek az ukrán elnök

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerint a moszkvai propaganda befolyásolta Ferenc pápát abban, hogy bíráljon egy új ukrán törvényt – jelentette szerdán a Kathpress osztrák katolikus hírügynökség.

Orosz befolyásoltságot ró fel a katolikus egyházfőnek az ukrán elnök
2024. augusztus 28., szerda

Több tízezer katonát csoportosított át Kurszk térségébe az orosz hadsereg az ukrán betörés nyomán Kijev szerint

Az orosz hadsereg mintegy 30 ezer katonát csoportosított át a Kurszki régió térségébe az ukrán betörés nyomán – jelentette ki Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok.

Több tízezer katonát csoportosított át Kurszk térségébe az orosz hadsereg az ukrán betörés nyomán Kijev szerint
2024. augusztus 28., szerda

Magyar férfit vettek őrizetbe az orosz exporttilalom kijátszása miatt Amerikában

Egy magyar nemzetiségű férfit vettek őrizetbe az amerikai hatóságok Oroszországba irányuló, tiltott exporttevékenység gyanúja miatt – közölte az amerikai igazságügyi minisztérium.

Magyar férfit vettek őrizetbe az orosz exporttilalom kijátszása miatt Amerikában
2024. augusztus 28., szerda

A Pentagon szerint sikerül megakadályozni a gázai konfliktus kiterjedését

Washington értékelése szerint a korábbinál intenzívebb hétvégi harcok Izrael és a libanoni Hezbollah között nem egy szélesebb regionális konfliktus jelei.

A Pentagon szerint sikerül megakadályozni a gázai konfliktus kiterjedését
2024. augusztus 28., szerda

Nem adják fel: újra vádat emeltek Trump ellen a 2020-as elnökválasztáshoz kapcsolódó ügyben

Új, a korábbinál szűkebb tartalmú vádat emelt Donald Trump ellen a 2020-as elnökválasztáshoz kapcsolódó ügyben Jack Smith különleges ügyész kedden.

Nem adják fel: újra vádat emeltek Trump ellen a 2020-as elnökválasztáshoz kapcsolódó ügyben
2024. augusztus 28., szerda

Washington szerint nem keresik a konfliktust Oroszországgal, csak támogatják Ukrajnát

Az Egyesült Államok nem keresi a konfliktust Oroszországgal, pusztán támogat egy országot, Ukrajnát, amelyet támadás ért – reagált az amerikai védelmi minisztérium szóvivője az orosz külügyminiszter-helyettes szavaira.

Washington szerint nem keresik a konfliktust Oroszországgal, csak támogatják Ukrajnát
2024. augusztus 27., kedd

Nem viselheti közterület a szocialista exkormányfő nevét Budapesten

Budapest Főváros Kormányhivatalának adott igazat ítéletében a Fővárosi Törvényszék, amely szerint jogsértő a XIII. kerületi Horn Gyula sétány elnevezése, ezért hatályon kívül helyezte a Fővárosi Közgyűlés erről szóló rendelkezését.

Nem viselheti közterület a szocialista exkormányfő nevét Budapesten
2024. augusztus 27., kedd

Nukleáris incidens fenyeget a kurszki atomerőműnél a NAÜ főigazgatója szerint

Fennáll a nukleáris incidens veszélye a kurszki atomerőműnél – jelentette ki Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, miután kedden az Ukrajnával határos Kurszk megyében felkereste a Kurcsatovban működő létesítményt.

Nukleáris incidens fenyeget a kurszki atomerőműnél a NAÜ főigazgatója szerint
2024. augusztus 27., kedd

Koronavírus elleni oltási kampányt indított a holland kormány, Romániában is nőtt az új megbetegedések száma

A holland kormány koronavírus elleni oltási kampányt indított a 60 év felettiek, valamint a rossz egészségi állapotú fiatalabbak számára, az első értesítéseket már kézbesítették az érintett lakosság számára – tájékoztatott a Dutch News hírportál kedden.

Koronavírus elleni oltási kampányt indított a holland kormány, Romániában is nőtt az új megbetegedések száma