Kizárva. A tavalyi elnökválasztás eredménye is hozzájárult Románia kizárásához a vízummentességi programból
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
2025. május 17., 10:332025. május 17., 10:33
Mint arról beszámoltunk, a Politico szerint a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből, kevéssel azt követően, hogy felvette. Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma hivatalos bejelentése szerint részben „a határbiztonság és a bevándorlás ellenőrzése érdekében” zárták ki Romániát a vízummentességi programból.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Egy korábban nem publikált, a Politico birtokába került belső NSC- (Nemzetbiztonsági Tanács) feljegyzésből azonban kiderül, hogy a Trump-kormányzat egy másik tényezőt is figyelembe vett: azt, hogy álláspontja szerint
A Krónika pénteken ennek kapcsán intézett kérdéseket a tárcához.
Romániát nem zárták ki a vízummentességi programból, „csak még nem kapta meg a jóváhagyást” – állította James E. Trainor, a jelenleg Bukarestben tartózkodó, az elnökválasztást figyelemmel kísérő amerikai küldöttség vezetője.
Többek között arra voltunk kíváncsiak, miért gondolta úgy az Egyesült Államok kormánya, hogy a román kormány által a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítése kapcsán szolgáltatott magyarázat nem volt elégséges. Illetve hogy van-e újabb határidő, amíg Románia teljesítheti a vízummezességi programhoz való ismételt csatlakozás feltételeit, valamint hogy egyáltalán, a körülmények ismeretében melyek ezek a feltételek?
Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériumának sajtóosztálya pénteken a Krónika kérdésére nem kommentálta a romániai demokrácia helyzetével kapcsolatos aggodalmakat, ehelyett a május másodikai, Romániának a vízummentességi programból való kizárásáról szóló közleményben foglaltakat ajánlotta a figyelmünkbe.
Eszerint a döntés az amerikai külügyminisztériummal konzultálva született.
A washingtoni tárca emlékeztet: annak ellenére, hogy biztonsági aggályok merültek fel, a Biden-kormányzat 2025. január 9-én Romániát olyan országként jelölte ki, amely részt vehet a vízummentességi programban (Visa Waiver Program – VWP). Közel három hónappal később, március 25-én azonban a belbiztonsági minisztérium felfüggesztette a döntés végrehajtását, hogy felülvizsgálja a Romániára vonatkozó döntés gyakorlatba ültetését. Románia a jövőben újra megfontolás tárgyát képezheti, amennyiben megfelel a törvényben előírt jogosultsági kritériumoknak” – szerepel a minisztérium közleményében.
„Üzent” szombaton az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége a romániai polgároknak azt követően, hogy Washington pénteken bejelentette: kizárja Romániát a vízummentességi programból.
Tricia McLaughlin helyettes államtitkár közölte, a washingtoni hatóságok hálásak Romániának az évek során tanúsított szoros biztonsági együttműködésért; ugyanakkor
A Krónika arra is kíváncsi volt, milyen állapotban vannak azok a Washington és Budapest közötti tárgyalások, amelyek a Magyarország jelenlegi határain kívül született magyar állampolgárok beutazását érintő korlátozások feloldását célozzák. Mint ismeretes, az Egyesült Államok illetékes hatóságai néhány éve úgy döntöttek, hogy azon magyar állampolgárok, akik Magyarország jelenlegi határain kívül születtek, nem jogosultak automatikusan a minden magyar állampolgárt megillető vízummentességre, ehelyett azon ország amerikai nagykövetségéhez kell fordulniuk, amelyben születtek.
A Nemzetbiztonsági Minisztérium ebben a témában sem kívánt részletekkel szolgálni.
Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.
A téma kapcsán Magyar Levente, a Külgazdasági- és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára az április végén Washingtonban Andrew Peekkel, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával folytatott tárgyalásokat követően az MTI-nek elmondta:
annak a magyar kérésnek a formájában, hogy az érintettek a magyarországi magyar állampolgárokkal azonos feltételű könnyített beutazási lehetőséget kapjanak az Egyesült Államokba.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!