A Vlagyimir Putyin orosz elnök szakácsaként is emlegetett Jevgenyij Prigozsin
Fotó: Videófelvétel
Megköszönte Jevgenyij Prigozsin, az orosz Wagner zsoldoscsoport alapítója Diana Şoşoacă román szenátornak, hogy olyan törvénytervezetet terjesztett be, amely azt irányozza elő, hogy Románia mondja fel az Ukrajnával megkötött barátsági szerződést, és csatoljon el olyan területeket, amelyek a két világháború között román fennhatóság alatt álltak.
2023. március 29., 20:422023. március 29., 20:42
2023. március 29., 20:452023. március 29., 20:45
Prigozsint az orosz Katonai figyelő című kiadvány kereste meg, hogy reagáljon Şoşoacă tervezetére. „A tervezetet Diana Şoşoacă szenátor, az SOS szélsőjobboldali párt alapítója nyújtotta be, aki többször bírálta az ukrán hatóságokat, a NATO-t, Amerikát és nyíltan támogatja Oroszországot. Nem titok, hogy Oroszországot más szélsőjobboldali politikusok is támogatják az EU-ban, többek között Franciaországban és Németországban (...). Ugyanakkor az Európai Unió szankciókat vezetett be a Wagner-csoport ellen. Ön szerint Oroszország hangja még mindig alig hallatszik az EU-ban? Fenntartja a kapcsolatot az oroszbarát európai parlamenti képviselőkkel az EU-ban?” – hangzott a Wagner alapítójához intézett kérdés.
Ami Oroszország hangját illeti, hogy senkit ne sértsek meg, csak annyit mondok: ahhoz, hogy a hangunkat meghallják, hangosan kell beszélnünk. Ha halkan beszélünk, és csak a saját jólétünkkel törődünk, senki sem fog meghallani” – hangzott a vendéglátó-ipari beruházásai miatt „Putyin szakácsaként” is emlegetett Prigozsin válasza.
Mint arról beszámoltunk, a szélsőséges Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) listáján mandátumhoz jutott, de azóta botrányai miatt a pártból kizárt, és független szenátorként tevékenykedő Şoşoacă Észak-Bukovina, Herța, Budzsák (Cahul, Bolgrad, Ismail) és a Kígyó-sziget mellett a román fennhatóság alatt sohasem álló máramarosi területeket is Romániához csatolná, amelyek jelenleg Kárpátaljához tartoznak.
A szenátor erre reagálva „alattomos támadásnak” minősítette a bejelentést, amely szerint annak a bizonyítéka, hogy Ukrajna „visszaéléseket elkövető fasiszta állam”. Meglátása szerint Ukrajna vele is úgy bánik, mint az ukrajnai román kisebbséggel, amelyet szintén nemzetbiztonsági kockázatnak tekint, ezért „szisztematikusan és programszerűen megpróbálják felszámolni egy etnikai tisztogatási és erőszakos ukránosítási folyamat során, ami a náci Németországot idézi”.
A Mirotvorec azzal vádolja Şoşoacát, hogy megsértette Ukrajna szuverenitását és területi épségét, ukránellenes propagandát folytatott, a Kreml propagandáját terjesztette, tagadta Ukrajna jogát ahhoz, hogy fegyveresen védekezzen az orosz agresszor ellen, és persze az általa benyújtott törvénytervezetről sem feledkeztek meg. Șoșoacát folyamatosan azzal gyanúsítják, hogy valójában orosz érdekeket képvisel.
A koronavírus-járvány idején járványtagadó és oltásellenes propagandát folytató politikus több ízben is részt vett az orosz nagykövetség által szervezett rendezvényeken, és egyértelmű, hogy amennyiben a bukaresti kormány magáévá tenné az általa megfogalmazott javaslatokat, azzal az Ukrajna elleni agresszió oldalára állna.
Már csak azért is, mert Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnöke, volt állam- és kormányfő korábban utalt már arra, hogy Románia területeket szeretne szerezni Ukrajnától.
Átadta kedden megbízólevelét Nicuşor Dan államfőnek Magyarország új romániai nagykövete, Kissné Hlatki Katalin.
Ilie Bolojan román miniszterelnök kedd este megbeszélést folytatott ukrán kollégájával, Denisz Smihallal a háborúról és annak regionális hatásairól, valamint az ukrajnai román kisebbség jogairól.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök szerint Izrael állam történelme során soha nem volt olyan fokú az összehangoltság, együttműködés és bizalom az Egyesült Államokkal, mint jelenleg.
Donald Trump lehetőségként tekint az Oroszország elleni további súlyos szankciókról szóló, az amerikai szenátus előtt lévő törvényre – az amerikai elnök erről kedden kabinetjének nyilvános ülésén beszélt a washingtoni Fehér Házban.
Brüsszel beverte a szöget a gazdák koporsójába, hiszen olyan kereskedelmi megállapodást kötött Ukrajnával, amely több mezőgazdasági termék esetében magasabb vagy korlátlan importot engedélyez – közölte közösségi oldalán Nagy István agrárminiszter.
Az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások „az ellenségeskedések folytatásának” kedveznek – így kommentálta kedden Oroszország, hogy Donald Trump amerikai elnök közölte: az Egyesült Államok további fegyvereket küld Kijevnek.
A gázai háború befejezéséről szóló tárgyalások „nagyon jól haladnak” – jelentette ki hétfőn este Donald Trump amerikai elnök, miután Washingtonban fogadta Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
Az Európai Bizottság elleni bizalmatlansági indítvány szélsőségesek legrégibb kézikönyvéből származik, célja a társadalom megosztása, a demokráciába vetett bizalom aláásása – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke hétfőn Strasbourgban.
Donald Trump amerikai elnök hétfőn közölte, hogy további védelmi fegyvereket tervez küldeni Ukrajnának, miután kormánya a múlt héten leállított bizonyos szállítmányokat.
Az Európai Unió nem foglalkozik a nemzeti kisebbségek ügyével, azt minden ország belügyének tekinti – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó a Kisebbségvédelem Európában című nyári egyetemen hétfőn Budapesten.
szóljon hozzá!