Veszélyben vagyunk? A dán hírszerzés szerint Oroszország néhány éven belül megtámadhatja az európai NATO-tagállamokat
Oroszország öt éven belül nagyszabású háborút indíthat Európa ellen, ha Moszkva „a NATO-t katonailag meggyengültnek vagy politikailag megosztottnak látja” – figyelmeztetett a dán védelmi hírszerző szolgálat (DDIS) nem titkosított hírszerzési értékelése.
2025. február 13., 16:422025. február 13., 16:42
„Oroszország úgy érzékeli, hogy konfliktusban van a Nyugattal, és háborúra készül a NATO ellen.
– figyelmeztetett a hétvégén közzétett jelentés.
A legújabb hírszerzési értékelés a nyugati vezetők és védelmi tisztségviselők az Oroszországból kiinduló fenyegetésről és Európa jelenlegi felkészületlenségéről szóló, egyre súlyosabb figyelmeztetéseinek sorozata közepette született.
A DDIS jelentésében megjegyezte, hogy
Donald Trump amerikai elnök 2024 februárjában nemzetközi felháborodást váltott ki, amikor kijelentette, hogy felszólítja Oroszországot, hogy „azt tegyen, amit akar” azokkal a NATO-tagországokkal, amelyek nem teljesítik a védelmi kiadásokra vonatkozó kritériumokat.
Bár egyes, Trumppal szemben álló politikusok és médiumok ezt úgy próbálták beállítani, hogy az azóta megválasztott elnök semmibe veszi a NATO alapokmányának kollektív védelemre vonatkozó részét,
Beiktatása óta Trump azzal váltotta ki a NATO-szövetségesek haragját, hogy nem zárkózott el attól, hogy katonai erővel szerezze meg az ellenőrzést Grönland, Dánia autonóm régiója felett, valamint hogy gazdasági kényszerrel kényszerítse Kanadát arra, hogy az Egyesült Államok 51. tagállamává váljon.
A DDIS jelentése úgy értékelte, hogy Oroszország hat hónapon belül képes lehet háborút indítani egy szomszédos ország ellen, ha képes lesz átcsoportosítani a katonai erőforrásokat Ukrajnából egy befagyasztott konfliktus vagy a háború befejezése esetén. A jelentés emellett arra a következtetésre jutott, hogy
A jelentés elismeri, hogy az ukrajnai háború alakulása valószínűleg meg fogja határozni Oroszország jövőbeli szándékát, hozzátéve, hogy „nem valószínű, hogy Oroszország egyszerre tudná fenntartani az ukrajnai háborút és egyidejűleg a NATO-val folytatott háborút”.
A jelentés nem számol azzal sem, hogy a NATO katonai képességei Moszkva képességeivel megegyezően növekednének.
December 12-én a Financial Times arról számolt be, hogy az európai NATO-tagállamok külügyminiszterei elkezdték megvitatni azt a tervet, hogy a szövetség védelmi kiadási célját 2030-ra fokozatosan a GDP 2 százalékáról 3 százalékra emeljék.
A hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnök még radikálisabb, akár a GDP 5 százalékára történő emelést sürgetett.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
Meghalt négy amerikai katona egy hadgyakorlaton a litvániai Pabrade városhoz közeli gyakorlótéren – erősítette meg Mark Rutte, a NATO főtitkára szerdán Varsóban.
szóljon hozzá!