Fotó: Mid.ru
Első külpolitikai nyilatkozataiban Donald Trump amerikai elnök jelezte, hogy milyen módszerekkel fogja előmozdítani az amerikai érdekeket a globális színtéren – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában újságíróknak.
2025. január 21., 21:012025. január 21., 21:01
„Sok politikai elemző kommentálja azokat a döntéseket, amelyeket Trump elnök bejelentett. Röviden azt mondom, ezek nyilvánvalóan arra utalnak, hogy Trump elnök és kormánya milyen módszerekkel fogja tudatosan előmozdítani az Egyesült Államok érdekeit a világszíntéren” – mondta Lavrov az Ararat Mirzojan örmény külügyminiszterrel folytatott megbeszélését követő közös sajtótájékoztatón.
„Az előző kormányt is ugyanez a feladat vezérelte” – jegyezte meg az orosz diplomácia vezetője.
„Trump elnök megmutatta, milyen módszerekkel akarja elérni ezt a célt. Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását, és
– tette hozzá.
Lavrov az örmény hivatali partnerével folytatott megbeszéléseket „alaposnak” minősítette, és azt mondta, hogy a felek „kölcsönösen elfogadható eredményekre” jutottak. Mint mondta, Moszkva elkötelezett a Jerevánnal kötött megállapodások egész sora mellett, beleértve a katonapolitikai szférát is. A tárcavezető szerint felek abban érdekeltek, hogy kapcsolataikat ne befolyásolják negatívan a régión kívüli szereplők.
„Egyebek között megpróbálunk majd intézkedéseket tenni annak érdekében, hogy a médiatérben ne fordulhasson elő, hogy országaink rosszindulatú ellenfelei a normális munkakapcsolatokat bonyolulttá tegyék” – tette hozzá a miniszter.
Példátlannak nevezte a kereskedelmi forgalom növekedésének ütemét, amely elérte a 12 milliárd dollárt, és Oroszországot Örményország legfontosabb külkereskedelmi partnerének nevezte. Hozzátette: az orosz üzleti élet érdekelt abban, hogy kiterjessze tevékenységét az örmény piacon, rámutatva, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unió a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének egyik alapja.
A külügyminiszter kifejezte Oroszország készségét arra, hogy elősegítse Jereván és Baku viszonyának normalizálását, beleértve a békeszerződést, a határmegállapítást és a közlekedési útvonalak szabaddá tételét.
Mirzojan szintén pozitívan értékelte a tárgyalásokat. Hangsúlyozta a kétoldalú párbeszéd és együttműködés fenntartásának fontosságát az Eurázsiai Gazdasági Unióban.
Az orosz-örmény kapcsolatokban az utóbbi időben feszültségek keletkeztek, miután Jereván kilátásba helyezte, hogy kilép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből. Hivatalosan nem mondta fel a tagságát, de facto azonban nem vesz részt a szervezet tevékenységében. Örményország azzal vádolja a katonai szervezetet, hogy tétlen maradt a 2023-as háború idején, amelynek nyomán Azerbajdzsán átvette az ellenőrzést az örmény többségű, szakadár – és egyébként függetlenként Örményország által sem elismert – Hegyi-Karabah felett.
Jereván megkezdte kapcsolatainak erősítését Washingtonnal és Brüsszellel. Az Egyesült Államokkal stratégiai partnerségi chartát írt alá, az EU esetében pedig az örmény fél törvényt készül elfogadni az unióhoz való csatlakozásról.
Oroszország kész az ukrajnai konfliktus rendezésére Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépő kormányzatával – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn az orosz biztonsági tanács moszkvai tanácskozásán.
A NATO adminisztratív területein a Politico című brüsszeli lap információi szerint megkezdődött az eddigi „gender-inkluzív” nyelvhasználat helyett a hagyományos megszólítások, terminológiák visszaállítása.
Jézus keresztútjával a mai világban is naponta szembetalálkozunk Ferenc pápa meditációi szerint, amelyek szövegét a római Colosseumnál felelevenedő stációkon olvassák fel péntek este.
Ha nem jön létre béke az orosz-ukrán háborúban, „akkor azt hiszem, az elnök (Donald Trump) valószínűleg eljut egy olyan pontra, amikor azt mondja: oké, ennyi volt” – közölte Marco Rubio amerikai külügyminiszter.
Donald Trump amerikai elnök „okos” hozzáállást sürgetett Európában a bevándorláshoz csütörtökön Washingtonban a Georgia Meloni olasz miniszterelnökkel folytatott megbeszélése után tartott sajtóeseményen.
A Hamász egy magas rangú Hamász-tisztségviselő szerint elutasította a hét elején benyújtott izraeli tűzszüneti javaslatot, és helyette egy „átfogó” javaslatot kért a háború befejezésére.
Az Egyesült Államok és Ukrajna a jövő héten megkötheti az ásványkincsek kitermeléséről szóló megállapodást – közölte Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
Egy fiatal férfi csütörtökön két embert megölt, négy másikat pedig megsebesített a Floridai Állami Egyetemen, mielőtt a rendőrök lelőtték és kórházba szállították – közölték a hatóságok.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
szóljon hozzá!