Fotó: Mid.ru
Első külpolitikai nyilatkozataiban Donald Trump amerikai elnök jelezte, hogy milyen módszerekkel fogja előmozdítani az amerikai érdekeket a globális színtéren – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában újságíróknak.
2025. január 21., 21:012025. január 21., 21:01
„Sok politikai elemző kommentálja azokat a döntéseket, amelyeket Trump elnök bejelentett. Röviden azt mondom, ezek nyilvánvalóan arra utalnak, hogy Trump elnök és kormánya milyen módszerekkel fogja tudatosan előmozdítani az Egyesült Államok érdekeit a világszíntéren” – mondta Lavrov az Ararat Mirzojan örmény külügyminiszterrel folytatott megbeszélését követő közös sajtótájékoztatón.
„Az előző kormányt is ugyanez a feladat vezérelte” – jegyezte meg az orosz diplomácia vezetője.
„Trump elnök megmutatta, milyen módszerekkel akarja elérni ezt a célt. Tiszteletben tartjuk az amerikai nép választását, és
– tette hozzá.
Lavrov az örmény hivatali partnerével folytatott megbeszéléseket „alaposnak” minősítette, és azt mondta, hogy a felek „kölcsönösen elfogadható eredményekre” jutottak. Mint mondta, Moszkva elkötelezett a Jerevánnal kötött megállapodások egész sora mellett, beleértve a katonapolitikai szférát is. A tárcavezető szerint felek abban érdekeltek, hogy kapcsolataikat ne befolyásolják negatívan a régión kívüli szereplők.
„Egyebek között megpróbálunk majd intézkedéseket tenni annak érdekében, hogy a médiatérben ne fordulhasson elő, hogy országaink rosszindulatú ellenfelei a normális munkakapcsolatokat bonyolulttá tegyék” – tette hozzá a miniszter.
Példátlannak nevezte a kereskedelmi forgalom növekedésének ütemét, amely elérte a 12 milliárd dollárt, és Oroszországot Örményország legfontosabb külkereskedelmi partnerének nevezte. Hozzátette: az orosz üzleti élet érdekelt abban, hogy kiterjessze tevékenységét az örmény piacon, rámutatva, hogy az Eurázsiai Gazdasági Unió a kétoldalú kapcsolatok fejlesztésének egyik alapja.
A külügyminiszter kifejezte Oroszország készségét arra, hogy elősegítse Jereván és Baku viszonyának normalizálását, beleértve a békeszerződést, a határmegállapítást és a közlekedési útvonalak szabaddá tételét.
Mirzojan szintén pozitívan értékelte a tárgyalásokat. Hangsúlyozta a kétoldalú párbeszéd és együttműködés fenntartásának fontosságát az Eurázsiai Gazdasági Unióban.
Az orosz-örmény kapcsolatokban az utóbbi időben feszültségek keletkeztek, miután Jereván kilátásba helyezte, hogy kilép a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetéből. Hivatalosan nem mondta fel a tagságát, de facto azonban nem vesz részt a szervezet tevékenységében. Örményország azzal vádolja a katonai szervezetet, hogy tétlen maradt a 2023-as háború idején, amelynek nyomán Azerbajdzsán átvette az ellenőrzést az örmény többségű, szakadár – és egyébként függetlenként Örményország által sem elismert – Hegyi-Karabah felett.
Jereván megkezdte kapcsolatainak erősítését Washingtonnal és Brüsszellel. Az Egyesült Államokkal stratégiai partnerségi chartát írt alá, az EU esetében pedig az örmény fél törvényt készül elfogadni az unióhoz való csatlakozásról.
Oroszország kész az ukrajnai konfliktus rendezésére Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépő kormányzatával – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn az orosz biztonsági tanács moszkvai tanácskozásán.
Donald Trump új amerikai elnök folytatni fogja az Egyesült Államok Romániával kapcsolatos politikáját, és bár lesznek különbségek a Biden-kormányzathoz képest, ezek nem „stratégiai szintű amerikai nemzetközi és biztonsági politikát” jelentenek majd.
Legkevesebb 66 ember életét vesztette, és több mint félszázan megsebesültek, amikor lángba borult egy hotel a törökországi Bolu síparadicsomában.
Oroszország Ukrajna elleni háborúja „nagy bajba” sodorta Vlagyimir Putyin Kreml-vezért – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök hétfőn újságíróknak.
A gázai béke első teljes napján, hétfőn a mentőalakulatok és a civilek elkezdték felmérni az övezetet ért pusztítás mértékével.
Donald Trump megkegyelmezett mintegy 1500 támogatójának, akik négy évvel ezelőtt megtámadták az amerikai Capitoliumot.
Oroszország kész az ukrajnai konfliktus rendezésére Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépő kormányzatával – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn az orosz biztonsági tanács moszkvai tanácskozásán.
Beiktatták hivatalába hétfőn Washingtonban Donald Trumpot, az Egyesült Államok 47. elnökét. A republikánus elnök rendeletcunami kibocsátásával kezdte második elnöki ciklusát annak érdekében, hogy helyes irányba állítsa az országot.
Ferenc pápa jókívánságait fejezte ki Donald Trumpnak a washingtoni elnöki beiktatás előtt küldött hétfői üzenetében.
Románia schengeni csatlakozása és az állandó határátkelőhelyek számának növekedése után is bővíteni szeretnék a két ország közötti átkelők számát, emellett egy híd újjáépítése és egy új vasútvonal is szerepel a közös magyar-román projektek között.
Új korszak kezdeteként beszélt Magyarország uniós elnökségének fél évéről Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Budapesten, a XXI. Század Intézet és az MCC által Sikeres magyar elnökség 2024 – esély az Európai Uniónak címmel rendezett konferencián.
szóljon hozzá!