Óriási botrány: véletlenül nyilvánosságra kerültek Washington hadműveleti tervei

Botrány

Botrány. A jemeni húszik elleni amerikai hadműveletekről szóló beszélgetésbe véletlenül egy újságírót is bevontak

Fotó: Videófelvétel

Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy nem biztonságos csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.

Krónika

2025. március 25., 09:272025. március 25., 09:27

A BBC a botrány kapcsán arról írt: Jeffrey Goldberg, a The Atlantic magazin munkatársa arról számolt be, hogy bekerült egy Signal üzenetcsoportba, ahol a jelek szerint J. D. Vance alelnök és Pete Hegseth védelmi miniszter is a tagok között volt.

Elmondása szerint két

órával a bombák becsapódása előtt látta a húszi lázadók elleni amerikai csapások titkos katonai terveit, beleértve a felhasznált fegyvereket, a célpontokat és az időzítést.

A jelentés a demokraták részéről kritikákat, több republikánus politikus körében pedig aggodalmat váltott ki.
Goldberg elmondta, hogy az üzenetváltásba – nyilvánvalóan véletlenül – azután került be, hogy meghívást kapott valakitől, aki a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójának, Michael Waltznak tűnt.

„Ha már egy téves telefonszámot választottak, legalább nem olyasvalaki volt, aki a húszikat támogatja, mert konkrétan olyan információkat osztogattak, amelyek szerintem veszélyeztethették volna az amerikaiak életét, akik részt vettek abban a műveletben” – mondta a PBS-nek adott interjúban.

Donald Trump elnök hétfő délután újságíróknak azt mondta, hogy nem tudott az Atlantic cikkéről.

„A húszik elleni támadások rendkívül sikeresek és hatékonyak voltak” – mondta Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője közleményében.

„Trump elnök továbbra is maximálisan megbízik nemzetbiztonsági csapatában, beleértve Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót is” – tette hozzá.

A védelmi miniszter is védelmébe vette a csevegésben említett katonai műveletet is, annak sikerére hivatkozva.

Amikor az újságírók nyomást gyakoroltak rá, Hegseth „álnok és erősen hiteltelen” újságíróként bírálta Goldberget, és nem válaszolt az üzenetek tartalmára vonatkozó kérdésekre.

Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke szerint a lépés hiba volt, de azzal érvelt, hogy a csevegés azt mutatja, hogy „a legmagasabb szintű tisztségviselők jól végzik a munkájukat”.

A demokrata törvényhozók vizsgálatot követeltek, és nemzetbiztonsági botránynak minősítették az epizódot.

„Ez a katonai biztonsági előírások egyik legmegdöbbentőbb megsértése” – mondta Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakcióvezetője.

Roger Wicker, a szenátus Fegyveres Erők Bizottságának elnöke, Mississippi állambeli republikánus képviselő azt mondta, hogy bizottsága vizsgálatot tervez az ügyben.

„Ez mindenképpen aggodalomra ad okot” – tette hozzá. „Úgy tűnik, hogy hibák történtek.”

Az Atlantic főszerkesztője, Goldberg azt írta cikkében, hogy március 11-én

a Signal nevű titkosított üzenetküldő alkalmazáson egy olyan fiókból kapott meghívást, amely állítólag Waltzé volt.

Elmondása szerint eleinte azon tűnődött, hogy a csoportos csevegőüzenetek esetleg átverések lehetnek, egészen négy nappal későbbig, amikor március 15-én, szombaton egy szupermarket parkolójában ülve a Signalon zajló kommunikációt egy légicsapásról.

Amikor megnézte az X-et, hogy friss hírekhez jusson Jemenről, megdöbbenve látta a fővárosban, Szanaában történt robbanásokról szóló jelentéseket – írta.

Egy húszi tisztségviselő akkoriban azt írta az X-en, hogy 53 ember halt meg az amerikai légicsapásokban.

A Signalt általában újságírók és washingtoni tisztségviselők használják, mert biztonságos a kommunikáció, álneveket lehet létrehozni, és később eltűnő üzeneteket lehet küldeni.

Goldberg szerint két nappal később hozzáadták őt egy „húszi PC kiscsoport” című Signal-csevegéshez.

A 18 fős csevegésben számos olyan fiók szerepelt, amelyek látszólag a kabinet tagjaihoz és nemzetbiztonsági tisztviselőkhöz tartoztak – közölte Goldberg.

A résztvevők között ott volt J. D. Vance alelnök, Pete Hegseth védelmi miniszter és John Ratcliffe, a Központi Hírszerző Ügynökség igazgatójának neve is.

Különböző ügynökségek nemzetbiztonsági vezető tisztségviselői is szerepeltek benne, köztük Tulsi Gabbard, Trump nemzeti hírszerzési igazgatója és Marco Rubio külügyminiszter.

A csapásokról szóló kommunikáció során

egy ponton úgy tűnt, hogy J. D. Vance nem ért egyet Trumppal

– számolt be Goldberg.

„Nem vagyok biztos benne, hogy az elnök tisztában van azzal, hogy ez mennyire nincs összhangban az Európáról szóló üzenetével most” – írta Vance március 14-én 8:15 körül.

„További kockázatot jelent, hogy az olajárak mérsékelt vagy súlyos megugrását látjuk.

Hajlandó vagyok támogatni a csapat konszenzusát, és megtartani magamnak ezeket az aggodalmakat.

De erős érvek szólnak amellett, hogy ezt egy hónappal elhalasszuk, elküldjük az üzeneteket, hogy miért fontos ez, megnézzük, hol tart a gazdaság, stb.” – állt az üzenetben.

A BBC-nek adott hétfői nyilatkozatában William Martin, Vance szóvivője azt mondta, hogy

az alelnök „egyértelműen támogatja a kormány külpolitikáját”.

„Az elnök és az alelnök ezt követően megbeszéléseket folytatott erről az ügyről, és teljes egyetértésben vannak” – mondta Martin.

A Nemzetbiztonsági Tanács megerősítette az Atlantic-jelentés nagy részét.

Brian Hughes szóvivő a BBC-nek nyilatkozott: „Jelenleg úgy tűnik, hogy a jelentett üzenetsor hiteles. Jelenleg vizsgáljuk, hogyan került egy véletlen szám a láncba”.

„A beszélgetés a magas rangú tisztségviselők közötti mély és átgondolt politikai koordinációt bizonyítja” – tette hozzá.

Goldberg beszámolt arról, hogy

a tisztségviselők arról is tárgyaltak, hogy Európa esetleg fizessen a kulcsfontosságú hajózási útvonalak amerikai védelméért.

„Akár most, akár néhány hét múlva, az Egyesült Államoknak kell újra megnyitnia ezeket a hajózási útvonalakat” – írta Waltz március 14-én.

Az üzenet azzal folytatódott, hogy Trump kérésére csapata a védelmi minisztériummal és a külügyminisztériummal együtt dolgozik azon, hogy „meghatározzák, hogyan lehet a kapcsolódó költségeket összeállítani és az európaiakra terhelni”.

A szál egy pontján Vance azt bizonygatta, hogy a csapások az európaiaknak kedveznének, mivel függnek ezektől a hajózási útvonalaktól, hozzátéve: „Egyszerűen utálom, hogy megint Európát kell kisegíteni”.

A Hegsethként azonosított felhasználó három perccel később válaszolt: „VP: Teljesen osztom az európaiak ingyenélésétől való irtózásodat. Ez SZÁNALMAS – fogalmazott.”

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 28., péntek

Orbán Viktor: Brüsszel háborúra készül

Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: Brüsszel háborúra készül
Orbán Viktor: Brüsszel háborúra készül
2025. március 28., péntek

Orbán Viktor: Brüsszel háborúra készül

2025. március 28., péntek

Bírói utasításra a Trump-kormányzatnak meg kell őriznie a botrányt kiváltó Signal-üzeneteket

Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.

Bírói utasításra a Trump-kormányzatnak meg kell őriznie a botrányt kiváltó Signal-üzeneteket
2025. március 28., péntek

Újabb kemény hangú üzenetben figyelmeztette a románokat az amerikai nagykövetség

Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.

Újabb kemény hangú üzenetben figyelmeztette a románokat az amerikai nagykövetség
2025. március 28., péntek

Putyin ideiglenes közigazgatást javasol Ukrajnában

Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.

Putyin ideiglenes közigazgatást javasol Ukrajnában
2025. március 27., csütörtök

Megkérdezték Bolojant, küld-e Románia békefenntartókat Ukrajnába

Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.

Megkérdezték Bolojant, küld-e Románia békefenntartókat Ukrajnába
2025. március 27., csütörtök

Sokan meghaltak, amikor elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró Egyiptom partjainál

Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.

Sokan meghaltak, amikor elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró Egyiptom partjainál
2025. március 27., csütörtök

Dák műkincsek: újabb házkutatások, különböző javakat foglaltak le a holland hatóságok

Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.

Dák műkincsek: újabb házkutatások, különböző javakat foglaltak le a holland hatóságok
2025. március 27., csütörtök

Volt ukrán főparancsnok: Románia arra kért, hogy hallgassunk az ott lezuhant orosz drónokról

Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.

Volt ukrán főparancsnok: Románia arra kért, hogy hallgassunk az ott lezuhant orosz drónokról
2025. március 27., csütörtök

Hírszerzési főnök: hiba, hogy egy újságíró is bekerült a zárt kommunikációs csoportba

Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.

Hírszerzési főnök: hiba, hogy egy újságíró is bekerült a zárt kommunikációs csoportba
2025. március 27., csütörtök

Zelenszkij: Washingtonnak erősnek kell maradnia az orosz követelésekkel szemben

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.

Zelenszkij: Washingtonnak erősnek kell maradnia az orosz követelésekkel szemben