Botrány. A jemeni húszik elleni amerikai hadműveletekről szóló beszélgetésbe véletlenül egy újságírót is bevontak
Fotó: Videófelvétel
Óriási botránnyal kell szembe néznie a Trump-kormányzatnak, miután a Fehér Ház megerősítette, hogy egy újságíró véletlenül bekerült egy nem biztonságos csoportos csevegésbe, amelyben amerikai nemzetbiztonsági tisztségviselők egy jemeni katonai csapást terveztek.
2025. március 25., 09:272025. március 25., 09:27
A BBC a botrány kapcsán arról írt: Jeffrey Goldberg, a The Atlantic magazin munkatársa arról számolt be, hogy bekerült egy Signal üzenetcsoportba, ahol a jelek szerint J. D. Vance alelnök és Pete Hegseth védelmi miniszter is a tagok között volt.
Elmondása szerint két
A jelentés a demokraták részéről kritikákat, több republikánus politikus körében pedig aggodalmat váltott ki.
Goldberg elmondta, hogy az üzenetváltásba – nyilvánvalóan véletlenül – azután került be, hogy meghívást kapott valakitől, aki a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadójának, Michael Waltznak tűnt.
„Ha már egy téves telefonszámot választottak, legalább nem olyasvalaki volt, aki a húszikat támogatja, mert konkrétan olyan információkat osztogattak, amelyek szerintem veszélyeztethették volna az amerikaiak életét, akik részt vettek abban a műveletben” – mondta a PBS-nek adott interjúban.
„A húszik elleni támadások rendkívül sikeresek és hatékonyak voltak” – mondta Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtószóvivője közleményében.
„Trump elnök továbbra is maximálisan megbízik nemzetbiztonsági csapatában, beleértve Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadót is” – tette hozzá.
Amikor az újságírók nyomást gyakoroltak rá, Hegseth „álnok és erősen hiteltelen” újságíróként bírálta Goldberget, és nem válaszolt az üzenetek tartalmára vonatkozó kérdésekre.
A demokrata törvényhozók vizsgálatot követeltek, és nemzetbiztonsági botránynak minősítették az epizódot.
„Ez a katonai biztonsági előírások egyik legmegdöbbentőbb megsértése” – mondta Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakcióvezetője.
Roger Wicker, a szenátus Fegyveres Erők Bizottságának elnöke, Mississippi állambeli republikánus képviselő azt mondta, hogy bizottsága vizsgálatot tervez az ügyben.
„Ez mindenképpen aggodalomra ad okot” – tette hozzá. „Úgy tűnik, hogy hibák történtek.”
Az Atlantic főszerkesztője, Goldberg azt írta cikkében, hogy március 11-én
Elmondása szerint eleinte azon tűnődött, hogy a csoportos csevegőüzenetek esetleg átverések lehetnek, egészen négy nappal későbbig, amikor március 15-én, szombaton egy szupermarket parkolójában ülve a Signalon zajló kommunikációt egy légicsapásról.
Amikor megnézte az X-et, hogy friss hírekhez jusson Jemenről, megdöbbenve látta a fővárosban, Szanaában történt robbanásokról szóló jelentéseket – írta.
Egy húszi tisztségviselő akkoriban azt írta az X-en, hogy 53 ember halt meg az amerikai légicsapásokban.
A Signalt általában újságírók és washingtoni tisztségviselők használják, mert biztonságos a kommunikáció, álneveket lehet létrehozni, és később eltűnő üzeneteket lehet küldeni.
A 18 fős csevegésben számos olyan fiók szerepelt, amelyek látszólag a kabinet tagjaihoz és nemzetbiztonsági tisztviselőkhöz tartoztak – közölte Goldberg.
Különböző ügynökségek nemzetbiztonsági vezető tisztségviselői is szerepeltek benne, köztük Tulsi Gabbard, Trump nemzeti hírszerzési igazgatója és Marco Rubio külügyminiszter.
A csapásokról szóló kommunikáció során
– számolt be Goldberg.
„Nem vagyok biztos benne, hogy az elnök tisztában van azzal, hogy ez mennyire nincs összhangban az Európáról szóló üzenetével most” – írta Vance március 14-én 8:15 körül.
„További kockázatot jelent, hogy az olajárak mérsékelt vagy súlyos megugrását látjuk.
Hajlandó vagyok támogatni a csapat konszenzusát, és megtartani magamnak ezeket az aggodalmakat.
De erős érvek szólnak amellett, hogy ezt egy hónappal elhalasszuk, elküldjük az üzeneteket, hogy miért fontos ez, megnézzük, hol tart a gazdaság, stb.” – állt az üzenetben.
A BBC-nek adott hétfői nyilatkozatában William Martin, Vance szóvivője azt mondta, hogy
„Az elnök és az alelnök ezt követően megbeszéléseket folytatott erről az ügyről, és teljes egyetértésben vannak” – mondta Martin.
A Nemzetbiztonsági Tanács megerősítette az Atlantic-jelentés nagy részét.
Brian Hughes szóvivő a BBC-nek nyilatkozott: „Jelenleg úgy tűnik, hogy a jelentett üzenetsor hiteles. Jelenleg vizsgáljuk, hogyan került egy véletlen szám a láncba”.
„A beszélgetés a magas rangú tisztségviselők közötti mély és átgondolt politikai koordinációt bizonyítja” – tette hozzá.
Goldberg beszámolt arról, hogy
„Akár most, akár néhány hét múlva, az Egyesült Államoknak kell újra megnyitnia ezeket a hajózási útvonalakat” – írta Waltz március 14-én.
Az üzenet azzal folytatódott, hogy Trump kérésére csapata a védelmi minisztériummal és a külügyminisztériummal együtt dolgozik azon, hogy „meghatározzák, hogyan lehet a kapcsolódó költségeket összeállítani és az európaiakra terhelni”.
A Hegsethként azonosított felhasználó három perccel később válaszolt: „VP: Teljesen osztom az európaiak ingyenélésétől való irtózásodat. Ez SZÁNALMAS – fogalmazott.”
Brüsszel háborúra készül, de nem fenyeget háború, és Magyarország a béke oldalán marad – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
Egy amerikai bíró csütörtökön elrendelte, hogy Donald Trump elnök kormánya őrizze meg a Signal üzenetküldő alkalmazáson küldött üzeneteket, amelyekben a jemeni húszik elleni támadási terveket vitatták meg.
Egy héten belül immár harmadszor üzent közösségi oldalán a román állampolgároknak az Egyesült Államok bukaresti nagykövetsége.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azt javasolta, hogy Ukrajnát helyezzék egyfajta ideiglenes közigazgatás alá, hogy lehetővé tegyék az új választások megtartását és a háború rendezését célzó kulcsfontosságú megállapodások aláírását.
Románia nem fog katonákat küldeni Ukrajnába, de békemegállapodás esetén az ország a kijelölt békefenntartó erők szállítási csomópontja lehet – jelentette be csütörtökön Párizsban az ügyvivő román államfő.
Legalább hat ember meghalt és kilenc megsérült, miután csütörtök reggel elsüllyedt egy turistákat szállító tengeralattjáró az egyiptomi Vörös-tenger partján fekbő Gurdaka (angolosan Hurghada) város partjainál – közölték helyi források a BBC-vel.
Házkutatást tartottak szerdán egy házban és egy üzlethelyiségben a hollandiai Heerhugowaardban, ahol letartóztatták az asseni Drents múzeum kirablásának gyanúsítottjait a romániai dák műkincsek ellopása ügyében indított nyomozás részekén.
Valerij Zalujnyij, az ukrán fegyveres erők korábbi főparancsnoka, Ukrajna jelenlegi Nagy-Britanniába delegált nagykövete azt állította: Románia arra kérte őt, hogy ne beszéljen a román területen lezuhant orosz drónok lelövéséről.
Hibának nevezte az Egyesült Államok hírszerzési főnöke szerdán, hogy egy újságíró is belekerült egy olyan zárt kormányzati kommunikációs körbe, amelyben információkhoz juthatott a jemeni húszi lázadók elleni egyik légitámadásról.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta szerdán este, reméli, hogy az Egyesült Államok „erős marad” az orosz követelésekkel szemben, hogy a szankciókat feloldják a fekete-tengeri tűzszünet feltételeként.
szóljon hozzá!