Új helyzet. Orbán Viktor szerint ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Európa legnagyobb problémája, hogy nem beszél azokkal, akikkel beszélni kell – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2024. november 08., 11:032024. november 08., 11:03
Ha nem mész el Moszkvába, Kijevbe, Pekingbe, ha Donald Trumpot nem leendő amerikai elnöknek látod, hanem inkább kritizálod, lenézed, ellene vagy, akkor hogy fogod összerakni a tervedet a jövőre? Ez az a luxus, amit a politikában nem lehet megengedni – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő emlékeztetett, hogy négy hónappal ezelőtt járt Kijevben, járt Moszkvában, beszélt a kínai elnökkel, a török elnökkel, „az akkor még Bidennek hívott amerikai elnökkel” és Donald Trumppal is, majd írt egy jelentést az európai miniszterelnökök számára.
A kommunikáció alapján abban leírta, hogy mi fog történni.
„Most pontosan ott vagyunk, amit előre lehetett jelezni”, tehát
– mondta.
Nem azért, mert nekünk jövőbelátó képességünk van, vagy jók vagyunk lottózásban vagy szerencsejátékban, és eltaláljuk a választ, hanem arról van szó, hogy ha kommunikálsz, akkor megérted, hogy mi fog történni – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor a Mario Draghi volt olasz kormányfő, az Európai Központi Bank egykori elnöke által készített európai versenyképességi elemzésről úgy nyilatkozott, az „sokkal lesújtóbb” annál, mint amiről ő szokott beszélni.
„Kellene, de most még nem lehet” közös uniós választ adni a versenyképességi kihívásra, „sem szellemileg, sem politikailag nincs még felkészülve Európa arra, hogy meghozza azokat a döntéseket, amikre most szükség van” – mondta.
Hangsúlyozta:
ez pedig egy semmilyen más döntéssel helyre nem hozható versenyhátrányt jelent.
Arról is beszélt, hogy az amerikai győzelem egy hatalmas győzelem, olyan nagy győzelem, hogy nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik.
A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.
Orbán Viktor kiemelte, a fronton a helyzet nyilvánvaló: katonai vereség van, az amerikaiak ki fognak szállni az ukrajnai háborúból, nem fogják bátorítani azt.
– jelentette ki.
Hozzátette, vannak, akik még akarják, de nő azok száma, akik korábban hangosak voltak és csöndben maradnak, és azoké, akik óvatosan, de felvetik, hogy alkalmazkodni kell az új helyzethez. És vagyunk mi, akik azt mondjuk:
– mondta Orbán Viktor.
Úgy értékelt, hogy a háború az elmúlt két évben hatalmas károkat okozott az egész világnak, Európának és Magyarországnak is.
Kijelentette: az, hogy Magyarországnak ma egy barátja az Egyesült Államok elnöke, olyan gazdasági lehetőség az ország számára, amely korábban soha nem állt fönn.
A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „itt van az amerikai-kínai ügy, itt nyilván viták vannak, voltak és lesznek”. Azt mondják, el kell dönteni, hogy ide vagy oda állunk, de valójában mi nem akarunk mást, mint amit az amerikaiak – tette hozzá.
Rámutatott:
– tette fel a kérdést.
Nekünk magyar érdekeink vannak, nekünk a magyar emberek fontosak, nekünk azt kell csinálnunk, ami a magyar érdeknek megfelel – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy így kell politizálnunk nyugatra és keletre is.
Azt is kifejtette, hogy az illegális bevándorlást támogató bírósági aktivizmus központja Brüsszelben van, tehát ott kell változást elérni.
Orbán Viktor arról beszélt: ha csak a nemzeti bíróság, törvényhozás szintjén lehetne rendezni a migrációt, egyszerű lenne dolog, de a folyamatba belép Brüsszel, és „a baj onnan jön”, „ott van a kígyó feje”.
Példaként említette, hogy
Brüsszelben pedig, ahol föderalista, európai egyesült államokban gondolkodó bírói kultúra működik, lehetett tudni előre, hogy azt fogják mondani, a nemzeti jogszabályok ellentétesek az Európai Unió fennálló migrációs szabályaival.
Ezzel máris „elkaszálták az olasz kormány által meghozott remek jogszabályokat” – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve, hogy „velünk is ezt csinálják”, csak „mi föllázadtunk ez ellen”.
Izrael Amszterdamba küldi a légierő két repülőgépét állampolgárainak hazaszállítására, miután a holland fővárosban csütörtök éjjel izraeli labdarúgó-szurkolókat támadtak meg és bántalmaztak.
Gratulált Vlagyimir Putyin orosz államfő Donald Trumpnak az amerikai elnökválasztáson elért győzelméhez csütörtökön a Valdaj nemzetközi vitaklub élőben közvetített plenáris üléséről.
A tűzszünet jelenleg nem jelentene megoldást az orosz-ukrán háborúban, mert nem garantálná, hogy Ukrajna szuverenitása, függetlensége visszaállhat – mondta az ukrán elnök az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója után.
Állásfoglalást bocsátott ki a magyar rendőrség azokkal a spekulációkkal kapcsolatban, miszerint Klaus Iohannis azért fordított hátat Orbán Viktornak Budapesten, mert a rendőrség mintegy negyedórán keresztül „sétáltatta” a magyar fővárosban.
Joe Biden amerikai elnök a hatalom békés és rendezett átadására utasította adminisztrációjának tagjait – ezt is hangoztatta a leköszönő elnök a Fehér Házban tartott beszédében csütörtökön.
Gratulált az amerikai elnökválasztás győztesének, Donald Trumpnak a vatikáni diplomáciát vezető Pietro Parolin bíboros, szentszéki államtitkár, egyúttal reményét fejezte ki, hogy Trump valóban el tudja érni a most zajló háborúk leállását.
Meg kell vizsgálnunk, hogyan lehet újra béke Európában – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Európai Politikai Közösség csütörtöki budapesti találkozójának plenáris ülésén.
Udvariatlan, a diplomáciai protokollban egyenesen barátságtalannak nevezhető gesztust tett Klaus Iohannis vendéglátójával, Orbán Viktorral szemben csütörtökön Budapesten. Iohannisnak a magyar kormányfővel szembeni ellenérzései közismertek.
Az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolat alapvető fontosságú, az EU kész annak elmélyítésére, a stratégiai menetrend prioritásait teljesítve azonban aktívan kell dolgozni egy erős és szuverén Európa létrehozásán – jelentette ki Charles Michel.
A Biden-kormányzat azt tervezi, hogy a megválasztott elnök, Donald Trump 2025. januári beiktatása előtt sietteti a fennmaradó 6 milliárd dolláros katonai segély Ukrajnának történő átadását – jelentette a Politico szerdán.
szóljon hozzá!