Új helyzet. Orbán Viktor szerint ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher
Európa legnagyobb problémája, hogy nem beszél azokkal, akikkel beszélni kell – jelentette ki a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
2024. november 08., 11:032024. november 08., 11:03
Ha nem mész el Moszkvába, Kijevbe, Pekingbe, ha Donald Trumpot nem leendő amerikai elnöknek látod, hanem inkább kritizálod, lenézed, ellene vagy, akkor hogy fogod összerakni a tervedet a jövőre? Ez az a luxus, amit a politikában nem lehet megengedni – szögezte le Orbán Viktor.
A kormányfő emlékeztetett, hogy négy hónappal ezelőtt járt Kijevben, járt Moszkvában, beszélt a kínai elnökkel, a török elnökkel, „az akkor még Bidennek hívott amerikai elnökkel” és Donald Trumppal is, majd írt egy jelentést az európai miniszterelnökök számára.
A kommunikáció alapján abban leírta, hogy mi fog történni.
„Most pontosan ott vagyunk, amit előre lehetett jelezni”, tehát
– mondta.
Nem azért, mert nekünk jövőbelátó képességünk van, vagy jók vagyunk lottózásban vagy szerencsejátékban, és eltaláljuk a választ, hanem arról van szó, hogy ha kommunikálsz, akkor megérted, hogy mi fog történni – mondta Orbán Viktor.
Orbán Viktor a Mario Draghi volt olasz kormányfő, az Európai Központi Bank egykori elnöke által készített európai versenyképességi elemzésről úgy nyilatkozott, az „sokkal lesújtóbb” annál, mint amiről ő szokott beszélni.
„Kellene, de most még nem lehet” közös uniós választ adni a versenyképességi kihívásra, „sem szellemileg, sem politikailag nincs még felkészülve Európa arra, hogy meghozza azokat a döntéseket, amikre most szükség van” – mondta.
Hangsúlyozta:
ez pedig egy semmilyen más döntéssel helyre nem hozható versenyhátrányt jelent.
Arról is beszélt, hogy az amerikai győzelem egy hatalmas győzelem, olyan nagy győzelem, hogy nemcsak a Holdról, hanem a Marsról is látszik.
A kormányfő rámutatott: nyilvánvaló, ha Amerika új elnöke háború helyett békét akar, migráció helyett migránsellenes politikát és gender helyett családvédő politikát akar folytatni, akkor ez nyomot hagy majd a világban, és nekünk, európaiaknak erre valahogy válaszolni kell.
Orbán Viktor kiemelte, a fronton a helyzet nyilvánvaló: katonai vereség van, az amerikaiak ki fognak szállni az ukrajnai háborúból, nem fogják bátorítani azt.
– jelentette ki.
Hozzátette, vannak, akik még akarják, de nő azok száma, akik korábban hangosak voltak és csöndben maradnak, és azoké, akik óvatosan, de felvetik, hogy alkalmazkodni kell az új helyzethez. És vagyunk mi, akik azt mondjuk:
– mondta Orbán Viktor.
Úgy értékelt, hogy a háború az elmúlt két évben hatalmas károkat okozott az egész világnak, Európának és Magyarországnak is.
Kijelentette: az, hogy Magyarországnak ma egy barátja az Egyesült Államok elnöke, olyan gazdasági lehetőség az ország számára, amely korábban soha nem állt fönn.
A kormányfő úgy fogalmazott, hogy „itt van az amerikai-kínai ügy, itt nyilván viták vannak, voltak és lesznek”. Azt mondják, el kell dönteni, hogy ide vagy oda állunk, de valójában mi nem akarunk mást, mint amit az amerikaiak – tette hozzá.
Rámutatott:
– tette fel a kérdést.
Nekünk magyar érdekeink vannak, nekünk a magyar emberek fontosak, nekünk azt kell csinálnunk, ami a magyar érdeknek megfelel – jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, hogy így kell politizálnunk nyugatra és keletre is.
Azt is kifejtette, hogy az illegális bevándorlást támogató bírósági aktivizmus központja Brüsszelben van, tehát ott kell változást elérni.
Orbán Viktor arról beszélt: ha csak a nemzeti bíróság, törvényhozás szintjén lehetne rendezni a migrációt, egyszerű lenne dolog, de a folyamatba belép Brüsszel, és „a baj onnan jön”, „ott van a kígyó feje”.
Példaként említette, hogy
Brüsszelben pedig, ahol föderalista, európai egyesült államokban gondolkodó bírói kultúra működik, lehetett tudni előre, hogy azt fogják mondani, a nemzeti jogszabályok ellentétesek az Európai Unió fennálló migrációs szabályaival.
Ezzel máris „elkaszálták az olasz kormány által meghozott remek jogszabályokat” – fogalmazott Orbán Viktor, hozzátéve, hogy „velünk is ezt csinálják”, csak „mi föllázadtunk ez ellen”.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!