Igor Grosu, a Moldovai Köztársaság parlamentjének elnöke úgy nyilatkozott vasárnap, hogy nem áll fenn a közvetlen veszélye annak, hogy a háború kiterjed Transznisztriára.
2023. január 16., 10:132023. január 16., 10:13
A moldovai parlament elnöke vasárnap a román kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen vett részt Bukarestben. A politikust a régió biztonsági helyzetéről kérdezték az újságírók, tekintve, hogy Alexandru Musteaţă, a Moldovai Köztársaság hírszerzésének (SIS) vezetője decemberben azt mondta, hogy Oroszország a Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznisztria) lerohanására készül.
Igor Grosu azt felelte, a SIS igazgatója az Orosz Föderáció hadseregének tábornokai által tett kijelentésekre, illetve térképekre alapuló elemzésekre utalt, amelyek szerint az orosz haderők Mikolajiv, Odessza és Transznisztria felé szándékoztak előrenyomulni.
Jelenleg tehát nincs közvetlen veszélye a konfliktus eszkalálódásának, a háborúnak a Dnyeszteren túli területeken” – mondta. Hozzátette ugyanakkor,
„Összességében: nem akarnak eszkalációt. Ezt szűrjük le a párbeszédből is, a magatartásból is. Eddig sikerült megőriznünk a stabilitást, remélem, hogy a jövőben is meg tudjuk tartani” – idézte a Moldovai Köztársaság parlamentjének elnökét az Agerpres.
Orosz részről ugyan valóban felmerült, hogy létre kellene hozni a szárazföldi összeköttetést Moldova szakadár régiójával, Transznisztriával, azonban ennek a megvalósítása katonai szempontból nehezen kivitelezhető lenne.
Belpolitikai és diplomáciai feszültséget okozott, hogy a Moldovai Köztársaságban hazaárulás és korrupció vádjával előbb büntetőeljárást indítottak ellene, majd házi őrizetbe helyezték Igor Dodon korábbi államfőt.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!