A budapesti Nézőpont Intézet legfrissebb kutatása szerint Brüsszel bevándorlási politikáját ellenzik, a magyar kormányét támogatják a közép-európaiak. Magas a migráció elutasítottsága Romániában is.
2017. november 29., 11:392017. november 29., 11:39
Az intézet az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében tájékoztatott a Magyarország mellett további tíz közép-európai országban (Németország, Ausztria, Lengyelország, Csehország, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország, Szerbia, Románia, Bulgária) végzett közvélemény-kutatásról. A teljes minta alapján a közép-európaiak körében tízből heten (74 százalék) vélik rossznak a bevándorlást Európa szempontjából.
A kontinensen kívülről érkező bevándorlást elsősorban a magyarok és a szlovákok (89 százalék), a csehek (88 százalék), valamint a bolgárok (80 százalék) tartják rossznak. Érdekességként kiemelték, hogy Ausztriában 63, de Németországban is 58 százalék azok aránya, akik szerint Európa szempontjából inkább rossz a bevándorlás.
A felmérés eredménye szerint ugyancsak tízből heten (73 százalék) elégedetlenek azzal, ahogy az Európai Unió kezeli az illegális határátlépések kérdését. Ebben a kérdésben is leginkább a szlovákok (91 százalék), a csehek (89 százalék), a bolgárok (80 százalék) és a magyarok (78 százalék) számítanak elégedetlennek. Szintén magas ugyanakkor az elégedetlenek aránya Szlovéniában (72 százalék), Lengyelországban (70 százalék), Horvátországban (64 százalék), Romániában (59 százalék), valamint Szerbiában (56 százalék). Az EU migrációs politikájával még az osztrákok 77, valamint a németek 69 százaléka is elégedetlen – emelték ki.
A kutatás arra is kitér, hogy a visegrádi országokban – melynek tagjai az Európai Bíróság előtt támadták meg a kvótarendszert – átlagosan tízből nyolcan (78 százalék) ellenzik a migrációs kvótát. Érdekességként jegyezték meg, hogy míg az Európai Unió bevándorlási politikáját a többség ellenezte, a magyar kormány migrációs politikájával többen szimpatizálnak, mint amennyien ellenzik azt (44 százalék támogatja, 40 százalék ellenzi), a visegrádi országokban ez a különbség még nagyobb: 56 százalék támogatja a magyar kormány bevándorláspolitikáját, s csak 32 százalék nem szimpatizál azzal.
Leginkább az osztrákok (65 százalék) és a németek (55 százalék) ellenzik a magyar kormány bevándorlási politikáját – írta a Nézőpont, amely szerint „ennek háttérben vélhetően továbbra is a két országban Magyarországgal szemben tapasztalható rendkívül negatív médiakép áll, hiszen más kérdésekben a két ország lakossága is szkeptikus volt a migráció kapcsán".
A Nézőpont Intézet telefonos közvélemény-kutatása szeptember 26. és október 27. között zajlott országonként ezer ember megkérdezésével. A minta országonként reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. A maximális mintavételi hiba 3,2 százalék – olvasható a közleményben.
Régebbi képeket bocsátott a sajtó rendelkezésére Robert Francis Prevostról, a katolikus egyház új, XIV. Leó néven megválasztott pápájáról az Ágoston-rend chicagói provinciája, a Midwest Augustinians.
Ferenc pápa magyarországi apostoli útján, 2023. április 28–30. között a vatikáni delegáció tagjaként Robert Francis Prevost – a csütörtökön megválasztott XIV. Leó – is elkísérte az előző szentatyát.
Május 12-től teljes körű, feltétel nélküli tűzszünet lép életbe Ukrajnában – erről szombaton Kijevben állapodott meg Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az európai vezetőkből álló tettrekészek koalíciójával.
Donald Trump Truth Social közösségi-média posztjában erősítette meg, miszerint India és Pakisztán teljes és azonnali tűzszünetben állapodott meg egy, az Egyesült Államok közvetítésével zajló, hosszan tartó tárgyalássorozat eredményeként.
A csütörtökön megválasztott új pápa, az amerikai Robert Prevost által választott Leó név az egyik leggyakoribb pápai nevek egyike, a választás pedig azt tükrözi, hogy az új egyházfő az egyház szociális szerepére akar jelentős hangsúlyt helyezni.
Robert Fico szlovák miniszterelnök csütörtökön kénytelen volt kerülőutat választani Moszkvába, hogy eljusson Vlagyimir Putyin pénteki katonai parádéjára, miután a balti államok lezárták légterüket az őt az eseményre szállító repülőgép előtt.
A magyar kormány semmilyen elszigetelést, retorziót nem támogat Romániával szemben – jelentette ki pénteken Orbán Viktor.
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
szóljon hozzá!