Fotó: Hetek/családi fotók
Jelenleg négy magyar állampolgárságú vagy származású túszról, köztük két gyerekről van tudomásunk Gázában, s a kormány mindent megtett a biztonságba helyezésük érdekében, amit eddig megtehetett – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter pénteken Tbilisziben.
2023. október 27., 09:402023. október 27., 09:40
A tárcavezető arról számolt be, mielőtt útnak indult volna Jerevánba, hogy
azokat pedig mind hazahozták, akik ezzel élni kívántak.
„Sajnos az Izraelt ért terrortámadás során a Hamász túszokat is ejtett. Az izraeli hatóságok előtt számos rendkívül súlyos kihívás áll jelenleg, ezek közül az egyik a túszok azonosítása” - emelte ki.
Aláhúzta: most 225, Gázában fogva tartott túsz szerepel a nyilvántartásban, akik között harminc gyerek is van.
„Sok esetben még maguk a családok sem tudnak bejelentést tenni, hiszen több esetben előfordult az, hogy komplett családot raboltak el, vagy az elrabolt személyen kívüli családtagok mind meghaltak, ezért fordulhat elő az, hogy most már hosszú napokkal a terrortámadást és a túszejtést követően derülnek ki újabb és újabb információk” – mutatott rá.
Szijjártó Péter elmondta, hogy a kormány a napokban három megkeresést is kapott arról, hogy magyar származású, illetve magyar állampolgársággal is rendelkező személyek is vannak a túszok között.
– sorolta.
„Szóval négy magyar érintettségű túszról van tudomásunk, közülük kettő gyermek, ezekről a túszokról tehát kedden, szerdán és csütörtökön értesítettek minket, részben az izraeli hatóságok, részben pedig maguk a családok” – tette hozzá.
Majd leszögezte, hogy folyamatos a kapcsolattartás a túszok kiszabadítása érdekében felállított izraeli munkacsoporttal és több más hivatallal, illetve az érintett családokkal is.
A miniszter ezután hangsúlyozta, hogy
„Mivel azonban a túszejtés sajnos szó szerint is életbevágó kérdés, és itt nagyon fontos biztonsági szempontok vannak, ezért megértésüket kérem, hogy ennél több információt jelenleg nem tudok adni. És nem is fogunk ennél több információt adni mindaddig, amíg a túszokról biztos információnk nincsen, illetőleg biztonságba nem tudtuk helyezni őket” – jelentette ki.
„Szeretném a legfontosabbat még egyszer megismételni. Jelenleg négy, magyar állampolgársággal is rendelkező, illetve magyar származású túszról van tudomásunk, és a kiszabadításuk érdekében minden lépést, amit eddig megtehettünk, azt megtettük. És őszintén reméljük, hogy az izraeli hatóságok, illetve a kiszabadításban szerepet vállaló szervezetek sikerrel tudnak járni” – összegzett.
Mint kiderült,
A nyolcéves Ellát és a tizenöt éves Dafnát – mindketten magyar-izraeli kettős állampolgárok – a Nahal Oz nevű kibucból hurcolták el a terroristák még október 7-én. A fegyveresek több rokonukat is megölték, őket pedig Gázába vitték, azóta is fogva tartják a kislányokat.
Közben Joav Gallant izraeli védelmi miniszter egy csütörtöki sajtótájékoztatónbejelentette: Izrael a Hamász elleni háború következő szakaszaira készül, és „lesz még több is”.
mondta Gallant a Tel-Avivban tartott tájékoztatón.
Gallant megjegyzései Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerdai beszédét idézték, amelynek során azt mondta, hogy Izrael „pokoli tüzet zúdít a Hamászra” és „szárazföldi behatolásra készül”.
Gallant a Gázára mért „halálos” izraeli csapások hatékonyságáról beszélt, és elmondta, hogy a halálos Hamász-támadások után 24 órán belül az izraeli erők légicsapásokkal offenzívára váltottak.
„Bármi is történik Izrael következő 75 évében, nagyban függ attól, hogy milyen eredményeket érünk el ebben a harcban. Ezért mondom – nincs más választásunk, és győzni fogunk, mert nincs más lehetőség” – mondta.
„Apaként, nagyapaként és holokauszt-túlélők fiaként megértem azt a nagyon magas árat, amelyet az elesettek fizettek. Az összes biztonsági szervvel együtt kész vagyok mindent megtenni, ami szükséges ahhoz, hogy a túszokat visszahozzuk a családjukhoz” – mondta Gallant.
Arra a kérdésre, hogy Katar legitim közvetítő-e a konfliktusban, Gallant azt mondta: „Ahogy én látom, minden csatorna egy lehetséges csatorna. A cél a fontos”. Megjegyzését azután tette, hogy az izraeli külügyminiszter azzal vádolta meg Katart, hogy finanszírozza a Hamászt.
Közben Daniel Hagari ellentengernagy, az Izraeli Védelmi Erők (IDF) szóvivője csütörtökön egy televíziós sajtótájékoztatón azt közölte: az Izraeli Védelmi Erők a következő napokban folytatják a szárazföldi támadásokat a Gázai övezetben, hogy felkészüljenek a Hamász elleni izraeli háború következő szakaszaira.
Hagari szerint
Hagari megjegyzései azután hangzottak el, hogy az IDF közölte, hogy az éjszaka folyamán tankok bevetésével „célzott rajtaütést” hajtott végre Gáza északi részén.
Hagari azt is elmondta, hogy az IDF folytatja a Gáza elleni légi- és tengeri csapásait, és a Hamász magas rangú parancsnokainak megölésére és a Hamász infrastruktúrájának megsemmisítésére összpontosít.
Arra a kérdésre, hogy az Egyesült Államok részt vesz-e az izraeli erők szárazföldi hadműveletekkel kapcsolatos döntéshozatalában, Hagari azt mondta: „Folyamatosan kapcsolatban vagyunk az Egyesült Államokkal. Az IDF vezérkari főnöke szinte naponta beszél az amerikai Centcom parancsnokával”.
– tette hozzá Hagari. „Gázát is nagyon jól ismerjük. Végül is ez Izrael döntése. És Izrael megérti, hogy teljesítenie kell a háború céljait”.
Gáza fogyatkozó üzemanyagkészletei kapcsán Hagari azt is megismételte, hogy Izrael egyelőre nem engedi be az üzemanyagot Gázába, mondván, hogy a Hamász sejtjei üzemanyag nélkül „nehezen működnek”, és azzal vádolta a Hamászt, hogy üzemanyagot lopott a palesztinokat segítő fő ENSZ-ügynökség, az UNRWA egyik létesítményéből.
Az UNRWA-nak az alacsony készletekről szóló posztjára reagálva az IDF kedden egy légi fotót tett közzé, amely szerinte gázai üzemanyagtartályokról készült, és azt állította, hogy több mint 500 000 liter üzemanyagot tartalmaznak.
„A (kedden) posztolt létesítmény Rafahban található, és az UNRWA-hoz tartozik. ... Mi felügyeljük légi úton és az UNRWA-val együtt. Ismétlem, nem csapunk le az UNRWA-ra. Éppen ellenkezőleg, a nemzetközi közösséggel együtt erőfeszítéseket teszünk annak biztosítására, hogy a Vadi-Gázától délre olyan feltételek legyenek, amelyek lehetővé teszik a civil lakosság számára a vízhez, élelmiszerhez és gyógyszerekhez való hozzáférést” – mondta.
Az UNRWA csütörtökön közölte, hogy az üzemanyaghiány miatt „megbénult” a működése Gázában.
Az Izraeli Védelmi Erők és az Izraeli Biztonsági Ügynökség (ISA), vagyis a Sin Bét eközben közös közleményt adtak ki, amelyben tudatták:
„Az IDF és az ISA pontos hírszerzési információi alapján az IDF harci repülőgépei csapást mértek a Hamász hírszerzési igazgatóságának helyettes vezetőjére, Sadi Barudra” – áll a csütörtökön kiadott közös közleményben.
Az IDF és az ISA olyan felvételeket is közzétett, amelyek szerintük a Barudot megölő csapásokról készültek, és amelyeken legalább két gázai épület látható, amelyeket csapások értek, és amelyek látszólag összeomlanak.
Az izraeli nyilatkozat szerint Barud és Jahja Szinvár tervelte ki az október 7-i támadásokat, amelyekben több mint 1400 ember halt meg, és több mint 200 embert ejtettek túszul.
áll a közleményben.
A közlemény szerint Barud a Hamász katonai hírszerzésében több pozíciót is betöltött, és a militáns csoport hírszerzési kapcsolataiért felelt.
Szinvar a Hamász katonai szárnyának, az Al-Kasszam Brigádoknak volt vezetője; jelenleg a Hamász gázai szervezetének vezetője. Erőfeszítéseit a külföldi hatalmakkal – nevezetesen Egyiptommal és Iránnal – való kapcsolatok kiépítésére összpontosította.
Mindeközben az amerikai védelmi minisztérium szóvivője csütörtökön azt közölte:
Pat Ryder hozzátette, hogy Izrael számára újabb légvédelmi eszközöket indít útnak az amerikai kormányzat, köztük Patriot rakétákat, és az Izraelben használt Vaskupola légvédelmi rendszereket.
Pat Ryder a sajtótájékoztatóján ugyanakkor sikertelennek minősítette az offenzívát, amit azzal indokolt, hogy senki nem sérült meg, és csak kisebb károk keletkeztek. Hozzátette, hogy Irán által támogatott iszlamista csoport lőtte ki a rakétát.
A Pentagon szóvivője arról is beszámolt, hogy október 17. és 26. között Irakban 12 támadás érte az Egyesült Államok egységeit, Szíriában pedig 4 drón-, illetve rakétatámadás történt.
Kormányzati illetékesek még szerdán közölték, hogy a Közel-Keleten állomásozó csapatokat ért támadásokban a múlt héten több mint 20 amerikai katona sérült meg, többségük könnyebben.
John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági koordinátora az amerikai csapatokat ért támadásokkal kapcsolatban csütörtökön sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: az Egyesült Államok „választja meg az idő és a módot” arra, hogy miként reagál.
Izrael számára Florida szövetségi állam is küldött katonai szállítmányt – ismertette csütörtökön Ron DeSantis kormányzó, aki arról számolt be, hogy múlt héten két szállítógép landolt Izraelben, amelyek Floridából indultak drónokkal és egyéb felszereléssel.
Eközben Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő csütörtöki sajtótájékoztatóján azt jelentette be, hogy
„Elmondhatom és megerősíthetem, hogy az illető palesztin mozgalom (a Hamász) képviselői látogatáson tartózkodnak Moszkvában. Ami a kapcsolatfelvételt illeti, erről majd pótlólagosan tájékoztatjuk Önöket” – mondta a diplomata.
A TASZSZ hírügynökségnek a Hamász Telegram-csatornájára hivatkozó jelentése szerint
Bogdanov korábban közölte, hogy Katarban megbeszélést folytatott a Hamász politikai vezetésével, és partnereivel megvitatta a palesztin mozgalom által fogva tartott túszok sorsát.
Anatolij Viktorov Izraelben akkreditált orosz nagykövet azt mondta a Szolovjov LIVE médiacsatornán, hogy feltehetően három orosz-izraeli kettős állampolgárt tartanak fogva a Gázai övezetben. Korábban a Ynet izraeli portál izraeli kormányzati adatokra hivatkozva azt írta, hogy 138 Hamász-fogolynak van külföldi útlevele, köztük hatnak orosz papírjai vannak.
Az izraeli külügyminisztérium szerdai közlése szerint a konfliktusban 23 orosz állampolgársággal rendelkező áldozat vesztette életét.
Zaharova a csütörtöki tájékoztatóján azt mondta, hogy Oroszország és a FÁK-országok mintegy ezer állampolgára kérte a Gázából való kimenekítését.
Arról is beszélt, hogy
„Rendkívül aggasztónak tartjuk a régión kívüli országok katonai manővereit a Földközi-tenger keleti részén. Ezek a tényezők, különböző oldalak egyre erőteljesebben harcias retorikája mellett növelik annak kockázatát, hogy a konfliktus az egész régióra kiterjedő konfliktussá fokozódjék” – mondta Zaharova.
„Ezzel kapcsolatban ismételten hangsúlyozzuk a mielőbbi tűzszünetnek, a humanitárius folyosók megnyitásának, az evakuálásoknak és a humanitárius segélyek Gázába való eljuttatásának szükségességét. Ismételten a fogva tartott túszok szabadon bocsátására szólítunk fel” – mondta.
Hangsúlyozta, hogy
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön nem jelentette be Mahmúd Abbász palesztin elnök tervezett moszkvai látogatásának időpontját, de megerősítette, hogy Vlagyimir Putyin orosz államfő fogadja majd, és a tárgyalások fő témája a közel-keleti helyzet lesz.
A Reuters jelentése szerint
„A Hamász egy, az Iszlám Államnál is rosszabb terrorszervezet. A Hamász felső vezetőinek kezéhez több mint 1400 izraeli vére tapad, akiket lemészároltak, legyilkoltak, kivégeztek és elégettek, ezen felül pedig 220-nál is több izraeli – csecsemők, gyerekek, nők és idősek – elhurcolásáért felelősek” – hangsúlyozta az izraeli külügyminisztérium.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
Megkínoztak és megöltek gy 22 éves palesztin férfit a Hamász fegyveresei, miután nyilvánosan bírálta a terrorszervezetet, és részt vett az egyébként ritka Hamász-ellenes tüntetéseken Gázában – közölte a családja.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
szóljon hozzá!