Fotó: moldovai kapcsolatokért felelős osztály
Moldovának az Európai Unióban a helye, integrációs törekvései megvalósításában számíthat Románia támogatására – hangoztatták pártállásuktól függetlenül a román vezetők kedden, Moldova nemzeti ünnepén, a volt szovjet tagköztársaság 1991-es függetlenségi nyilatkozatának 33. évfordulóján.
2024. augusztus 27., 12:302024. augusztus 27., 12:30
A második mandátuma végéhez közeledő jobboldali Klaus Iohannis államfő az X közösségi hálón közzétett üzenetében rámutatott: Moldova része az európai családnak, Románia pedig stratégiai támogatást nyújt számára az élet minden területén ahhoz, hogy európai uniós csatlakozási célkitűzése megvalósuljon.
Az államfő volt pártját, a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) vezető Nicolae Ciucă szenátusi elnök Facebook-üzenetében rámutatott: Chișinău több mint három évtizede vette saját kezébe sorsa irányítását, és
Az elnökválasztáson induló Ciucă szerint Kelet-Európa országai számára az Európai Unióhoz történő csatlakozás a jólét és fejlődés egyedüli garanciája, és Bukarest támogatja a „Prut határfolyón túli testvéreit” integrációs céljaik elérésében.
Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök arról biztosította a chișinăui vezetőket, hogy
„Ugyanazt a nyelvet beszéljük, közös a történelmünk és kultúránk, és a sajátunkkal azonos biztonságos, jóléti, demokratikus jövőt kívánunk Moldovának a közös európai családban” – fogalmazott Facebook-bejegyzésében az államfői tisztségre szintén pályázó román szociáldemokrata politikus.
és kifejezte reményét, hogy ezen meggyőződését a – moldovai elnökválasztás első fordulójával egy időben tartandó – október 20-i moldovai népszavazás eredménye is meg fogja erősíteni.
Romániai idő szerint szombaton 16.40 órakor átlépte az 500 ezret az elnökválasztás második fordulójában külföldön szavazó román állampolgár száma – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Péter apostol sírjánál kezdődik, majd a Szent Péter téren folytatódik XIV. Leó jelképekben gazdag beiktatási szertartása, amely politikai találkozókra is lehetőséget ad vasárnap.
Romániai idő szerint szombaton 11 óráig több mint 270 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Nem kívánta kommentálni a Krónika kérdésére az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma (DHS) azt az értesülést, miszerint Romániának a vízummentességi programból való kizárásához hozzájárult a tavalyi elnökválasztás eredményének érvénytelenítése.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
szóljon hozzá!