Nagy-britanniai utazás: jön az elektronikus beutazási engedély

Nagy-Britannia

Nagy-Britannia: nem lesz elég az útlevél, elektronikus beutazási engedély is kell áprilistól a beutazáshoz

Fotó: pixabay.com

Szerdától kiválthatják a nagy-britanniai elektronikus beutazási engedélyt az Európából – köztük az Európai Unió tagországaiból – érkező beutazók is.

MTI

2025. március 05., 18:292025. március 05., 18:29

A brit belügyminisztérium szerdai tájékoztatásában megerősítette, hogy április 2-tól az európai országokból érkezők már csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be Nagy-Britanniába.

Ezzel teljessé vált a nem vízumkötelezett beutazókra kidolgozott, az utóbbi másfél évben fokozatosan, a világ egyre több térségére érvénybe léptetett ETA-rendszer.

A jelenleg 10 fontba kerülő engedély két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes,

és az érvényességi idő alatt korlátlan számú nagy-britanniai beutazást tesz lehetővé, esetenként legfeljebb hat hónap időtartamra.

A londoni belügyi tárca szerdai ismertetése szerint az ETA „gyorsan és egyszerűen” kiváltható a mobileszközökre letölthető UK ETA alkalmazás használatával.

A minisztérium szerint a kérelmezők „elsöprő többsége” automatikusan és néhány perc alatt megkapja a beutazási engedélyt, így változatlanul lehetséges „akár spontán ötlettől vezérelve” is a beutazás Nagy-Britanniába.

A tárca azt javasolja ugyanakkor, hogy

a beutazók három munkanappal utazásuk megkezdése előtt kérvényezzék a belépési engedélyt,

tekintettel „azokra a csekély számú esetekre, amelyek további elbírálást igényelnek”.

Akiknek nincs erre alkalmas mobileszközük, a brit kormány honlapján is folyamodhatnak az elektronikus beutazási engedélyért.

Nagy-Britannia kiszűri a büntetett előéletűeket

A kérvényezőknek biometrikus adatokat kell megadniuk, és válaszolniuk kell néhány kérdésre, köztük arra, hogy indult-e hatósági eljárás ellenük bűncselekmény elkövetése miatt.

A londoni belügyminisztérium tájékoztatása szerint az ETA-engedélyek digitálisan kapcsolódnak a beutazók útleveléhez.

A tárca hangsúlyozza, hogy az ETA nem vízum, hanem digitális utazási engedély.

A minisztérium adatai szerint azokból az országokból, amelyekre a rendszer fokozatos kiterjesztése során már korábban érvénybe lépett az ETA-kötelezettség, eddig csaknem 1,1 millióan váltották ki az elektronikus beutazási engedélyt.

Mint ismeretes, London már a brit EU-tagság öt évvel ezelőtti megszűnése (Brexit) után jelezte, hogy idővel a látogatási, turisztikai céllal érkező, vízumkötelezettség nélküli beutazóknak, köztük az európai uniós országok állampolgárainak is szükségük lesz belépési engedélyre.

Nem kell kiváltaniuk az ETA-t azoknak az EU-állampolgároknak, akik 2020 végéig törvényesen és életvitelszerűen letelepedtek Nagy-Britanniában, és megszerezték az ehhez szükséges, meghatározatlan időre szóló tartózkodási engedélyt (EU Settled Status), amely változatlanul biztosítja számukra a brit EU-tagság idején megszerzett jogosultságaikat.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 25., hétfő

Szergej Lavrov: Oroszország készen áll a találkozóra Volodimir Zelenszkijjel, ha az megfelelően előkészített

Vlagyimir Putyin orosz elnök készen áll a találkozóra Volodmir Zelenszkij ukrán elnökkel, amennyiben a találkozó megfelelően előkészített, de egyelőre nincs tervben ilyen esemény – jelentette ki Szergej Lavrov.

Szergej Lavrov: Oroszország készen áll a találkozóra Volodimir Zelenszkijjel, ha az megfelelően előkészített
2025. augusztus 25., hétfő

Donald Trump két héten belül eldönti, milyen irányban lép tovább az ukrajnai háborút illetően

Donald Trump két héten belül dönt arról, hogy két lehetőség közül milyen irányban lép tovább az ukrajnai háborút illetően. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt.

Donald Trump két héten belül eldönti, milyen irányban lép tovább az ukrajnai háborút illetően
2025. augusztus 24., vasárnap

Lavrov az oroszajkú lakosság diszkriminálásának felhagyására szólította Kijevet

Kijevnek vissza kell vonnia az oroszajkú lakosságot diszkrimináló összes ukrán törvényt – jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió vasárnapi Moszkva. Kreml. Putyin című műsorában.

Lavrov az oroszajkú lakosság diszkriminálásának felhagyására szólította Kijevet
2025. augusztus 24., vasárnap

Ukrajna függetlenségének napja: Zelenszkij biztonságot és békét ígér, Dan csodálatának adott hangot

Az Ukrajna függetlenségének napja alkalmából vasárnap közzétett üzenetében Nicușor Dan megerősítette, hogy Románia támogatja Ukrajna „jogos önvédelmi erőfeszítéseit”.

Ukrajna függetlenségének napja: Zelenszkij biztonságot és békét ígér, Dan csodálatának adott hangot
2025. augusztus 23., szombat

Bolojan Chișinăuban: mi egy vérből valók vagyunk

Ilie Bolojan szombaton Chișinăuban kijelentette, hogy az elmúlt 35 évben a Románia és a Moldovai Köztársaság közötti egykori szögesdrótkerítés a remény, a barátság és a szolidaritás terévé változott.

Bolojan Chișinăuban: mi egy vérből valók vagyunk
2025. augusztus 22., péntek

Az amerikai kormány több tíz millió külföldi vízumát vizsgálja felül

Az Egyesült Államok kormánya azonnali hatállyal leállította a dolgozói vízumok kiadását külföldi teherautó-sofőrök számára, és pénteken több tíz millió külföldi vízumának felülvizsgálatát is elindította.

Az amerikai kormány több tíz millió külföldi vízumát vizsgálja felül
2025. augusztus 22., péntek

Trump dühös az ukránokra, amiért a Barátság kőolajvezetéket támadják

Donald Trump amerikai elnök is értesült arról, hogy Ukrajna megtámadta a Magyarországot és Szlovákiát ellátó Barátság kőolajvezetéket, és dühös miatta – derült ki pénteken.

Trump dühös az ukránokra, amiért a Barátság kőolajvezetéket támadják
2025. augusztus 22., péntek

Ismét megtámadták a Barátság kőolajvezetéket „Magyar madarai”

Ismét megtámadta a Magyarország és Szlovákia ellátásához nélkülözhetetlen Barátság kőolajvezetéket az ukrán hadsereg.

Ismét megtámadták a Barátság kőolajvezetéket „Magyar madarai”
2025. augusztus 22., péntek

Netanjahu elrendelte a tárgyalásokat az összes izraeli túsz szabadon bocsátásáról

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy elrendelte a tárgyalások megkezdését az összes túsz szabadon bocsátásáról és a gázai háború befejezéséről „Izrael számára elfogadható feltételekkel”.

Netanjahu elrendelte a tárgyalásokat az összes izraeli túsz szabadon bocsátásáról
2025. augusztus 22., péntek

Trump Ukrajnáról: nem csak védekezni kell, hanem támadni is

Úgy tűnik, Donald Trump amerikai elnök arra ösztönzi Ukrajnát, hogy lépjen fel támadólag Oroszországgal szemben – legalábbis ez hámozható ki az elnök csütörtöki bejegyzéséből, amit a Truth Socialon tett közzé.

Trump Ukrajnáról: nem csak védekezni kell, hanem támadni is