Moszkva: Moldova „mesterségesen próbálja szítani a feszültséget” azzal, hogy a parlament elítélte az Ukrajna elleni agressziót

Kemény bírálat. Moszkva nem viseli jól, hogy a moldovai parlament elítélte az Ukrajna elleni agressziót •  Fotó: Wikipédia

Kemény bírálat. Moszkva nem viseli jól, hogy a moldovai parlament elítélte az Ukrajna elleni agressziót

Fotó: Wikipédia

Moldova kormánya oroszellenes retorikát használ, és megpróbálja mesterségesen szítani a feszültséget – így reagált az orosz külügyminisztérium arra, hogy a chișinăui parlament az Ukrajna elleni orosz inváziót bíráló nyilatkozatot fogadott el.

Balogh Levente

2023. március 03., 14:092023. március 03., 14:09

2023. március 03., 14:112023. március 03., 14:11

A moszkavi külügyi tárca szóvivője, Marija Zaharova csütörtökön este reagált a moldovai parlament határozatára.

„Ismét arra kérjük a moldovai illetékeseket, hogy vessenek véget a konfrontatív, alaptalan oroszellenes retorikának” – mondta Zaharova.

„Elutasítjuk a Moszkva nem létező, a moldovai helyzet destabilizálását célzó terveivel kapcsolatos információkat, valamint a feszültség mesterséges gerjesztését célzó kísérleteket. A magunk részéről megerősítjük a Chișinăuval fennálló pragmatikus együttműködés megerősítésének és a transznisztriai probléma megoldását célzó erőfeszítések folytatásának szándékát” – hangoztatta Marija Zaharova.

A Moszkva által bírált határozatban a moldovai parlament kimondta: az Oroszországi Föderáció 2014 februárja óta törvénytelen, ki nem provokált és igazolhatatlan agressziót folytat Ukrajna ellen, amelyet 2022 február 24-én felerősített az Ukrajna területe elleni széles körű invázió.

A chișinăui törvényhozás elítélte az Ukrajna elleni agresszió brutalitását, amely a lakóövezetek és a polgári infrastruktúra elleni támadásokban, a Bucsában, Irpinyben és más településeken az orosz erők által elkövetett atrocitásokban, több ezer civil – köztük gyerekek – megölésében, valamint az ukrán állampolgárok megkínzásában, szexuális zaklatásában, elrablásában és Oroszországba költöztetésében nyilvánult meg.

A 101 képviselőbül 55 által megszavazott határozat szerint mindez háborús bűncselekménynek, valamint a nemzetközi humanitárius jog orosz katonák és cinkosaik általi súlyos megsértésének minősül.

Mint arról beszámoltunk, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a napokban közölte, hogy az ukrán hírszerzés szerint Moszkva megpróbált puccsot szervezni a Nyugat-barát moldovai kormány megdöntésére, hogy oroszpárti bábkormányt ültessen a helyére.

Az akció egyik fő célja az lett volna, hogy megszerezzék a chișinăui repülőteret, hogy azt felhasználva lássák el utánpótlással a szakadár Transznisztriában állomásozó orosz erőket, amelyekkel Moldova irányából is támadást indítottak volna Ukrajna ellen.

Ezt Maia Sandu moldovai államfő és Dorin Recean miniszterelnök is megerősítette.

Múlt csütörtökön az orosz védelmi minisztérium közleményt adott ki, amely szerint Ukrajna hamis zászlós művelettel provokációra készül Moldova szakadár régiójában, Transznisztriában. A közlemény szerint a közeljövőben az ukrán hadsereg egységei, köztük az Azov nevű nacionalista egység fegyveres provokációra készül a régióban. Moszkva szerint az „invázió” ürügye az lenne, hogy az orosz fegyveres erők Transznisztria területéről akarnak támadást indítani Ukrajna ellen.

A közlemény szerint az akcióban részt vevő ukrán katonákat orosz egyenruhába öltöztetik majd, hogy úgy tűnjön, az oroszok indították a támadást.

Pénteken aztán az orosz külügyi tárca is közleményt adott ki, amelyben az orosz hadsereg beavatkozásával fenyegette meg a Nyugatot és Ukrajnát az orosz külügyminisztérium a szakadár moldovai Dnyeszteren túli terület elleni katonai provokáció esetén.

Gagauz vezető: Maia Sandu a saját népszerűségét akarja növelni és diktatúrát építene ki

Súlyos vádakat fogalmazott meg Maia Sandu moldovai elnökkel szemben Irina Vlah, az autonóm Gagauzia vezetője. Vlah egy interjúban úgy fogalmazott: Sandu az ukrajnai konfliktust ürügyként felhasználva diktatúra kialakítása érdekében fokozza a társadalmi feszültséget. „Az elnöknek konszolidálnia kell a társadalmat, kompromisszumokat kell találnia, az ország polgárainak érdekében kell döntéseket hoznia, de mi ezt másképp látjuk. Sandu olyan üzeneteket tolmácsol, amelyek félelemben tartják az embereket. Senki sem erősítette meg állításait a helyzet destabilizálódásáról, puccskísérletről. Senki sem erősítette meg. Sem az Egyesült Államok, sem Románia” – mondta a Moldovai Köztársaság déli részén fekvő autonóm régió vezetője. Úgy véli, a hatóságok „az ukrajnai tragédia mögé bújva diktatúrát hoznak létre a köztársasági elnök pedig „demokratizálódásról és modernizációról” beszél az európai partnereknek, ahelyett, hogy az ország valós problémáit oldaná meg, például megszüntetné az infláció következményeit, és konstruktív párbeszédet kezdeményezne Tiraszpollal. Szerinte a Dnyeszteren túli állítólagos katonai fenyegetés valójában hisztéria. „Nem hallottam magyarázatot az elnöktől. Pletykák jönnek jobbról meg balról, az emberek pedig félnek. Sandu pedig személyes érdekből kihasználja a helyzetet, hogy növelje a népszerűségét” – fogalmazott Vlah. Gagauzia vezetője szerint a Dnyeszteren túli feszültség fokozódása „az ország vezetésének súlyos hibája”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 07., szombat

Négy izraeli katona halt meg Gázában: az izraeli hadsereg 866 személyt veszített a 20 hónapja tartó harcokban

Elesett négy újabb izraeli katona pénteken a főként palesztinok lakta Gázai övezet középső részén, Hán-Júnisznál – jelentette be az izraeli katonai szóvivő péntek este. Benjámin Netanjahu miniszterelnök részvétét fejezte ki az érintett családoknak.

Négy izraeli katona halt meg Gázában: az izraeli hadsereg 866 személyt veszített a 20 hónapja tartó harcokban
2025. június 06., péntek

Oda a barátság? Egymást nem kímélve szócsatázik Donald Trump és Elon Musk

Donald Trump szerint az amerikai költségvetés számára milliárdos megtakarítást jelentene, ha megszűnnének Elon Musk vállalkozásainak kormányzati szerződései – az elnök erről a közösségi médiában írt, válaszul a milliárdos által megfogalmazott kritikára.

Oda a barátság? Egymást nem kímélve szócsatázik Donald Trump és Elon Musk
2025. június 06., péntek

Netanjahu elismerte: Izrael a Hamásszal szemben álló csoportokat fegyverez fel Gázában

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök megerősítette, hogy Izrael felfegyverzi azokat a gázai klánokat, amelyek szerinte a Hamásszal szemben állnak – közölte a BBC.

Netanjahu elismerte: Izrael a Hamásszal szemben álló csoportokat fegyverez fel Gázában
2025. június 06., péntek

Rutte: a NATO-tagállamok támogatják, hogy a GDP 5 százalékára emeljék a védelmi kiadásokat

A NATO-tagországok széles körben támogatják a védelmi és biztonsági kiadásaira vonatkozó új célkitűzést, a GDP-arányos 5 százalékos szintet – jelentette ki Mark Rutte főtitkár csütörtökön Brüsszelben.

Rutte: a NATO-tagállamok támogatják, hogy a GDP 5 százalékára emeljék a védelmi kiadásokat
2025. június 06., péntek

Trump: Ukrajnát is szankciókkal sújthatjuk, Kijevet támadták az oroszok

Európai-amerikai együttműködést sürgetett az ukrajnai háború rendezésének érdekében Friedrich Merz német kancellár csütörtökön Washingtonban, Donald Trump amerikai elnökkel tartott találkozóján.

Trump: Ukrajnát is szankciókkal sújthatjuk, Kijevet támadták az oroszok
2025. június 05., csütörtök

Orbán Viktor: megdupláztuk a Székelyföld megsegítésére összegyűjtött támogatást (VIDEÓ)

Megduplázta a Székelyföld megsegítésére összegyűjtött támogatást a kormány, az erről szóló kormányhatározatot csütörtökön írta alá Orbán Viktor miniszterelnök.

Orbán Viktor: megdupláztuk a Székelyföld megsegítésére összegyűjtött támogatást (VIDEÓ)
2025. június 05., csütörtök

A NATO-tagoknak a GDP 5 százalékára kell emelniük a védelmi kiadásokat – mondja az amerikai védelmi miniszter

A NATO egészében a bruttó hazai termék (GDP) 5 százalékát kitevő védelmi kiadásokra lesz szükség – jelentette ki az amerikai védelmi miniszter Brüsszelben a NATO védelmi miniszteri találkozója előtt újságíróknak nyilatkozva csütörtökön.

A NATO-tagoknak a GDP 5 százalékára kell emelniük a védelmi kiadásokat – mondja az amerikai védelmi miniszter
2025. június 05., csütörtök

Öt ember életét követelték a csütörtöki orosz légicsapások Ukrajnában

Az orosz hadsereg 1 ballisztikus rakétát és 103 drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen csütörtökre virradó éjjel, 5 ember életét vesztette, sokan megsebesültek a támadásban, a csapásmérő eszközök 16 helyszínen célba találtak.

Öt ember életét követelték a csütörtöki orosz légicsapások Ukrajnában
2025. június 05., csütörtök

Orbán Viktor: nem áll a Kárpát-medencében élő magyarok érdekében egy központosított, brüsszeli irányítású szuperállam

A Kárpát-medencei magyarság számára a legnagyobb kihívás a háború, pontosabban az azt tápláló brüsszeli háborús politika – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának (KMKF) csütörtöki plenáris ülésén.

Orbán Viktor: nem áll a Kárpát-medencében élő magyarok érdekében egy központosított, brüsszeli irányítású szuperállam
2025. június 05., csütörtök

Nem a kisebbségvédelemre: Brüsszel pártjára állt az EU Bírósága a Minority SafePack ügyében

Az Európai Unió Bírósága 2025. június 5-én meghozta végső döntését a Minority SafePack kezdeményezés ügyében: a testület elutasította a fellebbezést, és ismételten helybenhagyta az Európai Bizottság döntését.

Nem a kisebbségvédelemre: Brüsszel pártjára állt az EU Bírósága a Minority SafePack ügyében