Moszkva garanciákat kér Ukrajna NATO-tagságának kizárására

Moszkva

Kívül tágasabb. Moszkva szerint Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz

Fotó: NATO

Oroszország garanciákat fog kérni arra, hogy a NATO kizárja Ukrajna tagságát, és hogy Ukrajna semleges marad bármilyen békemegállapodásban – mondta egy orosz külügyminiszter-helyettes.

Krónika

2025. március 17., 09:142025. március 17., 09:14

2025. március 17., 10:262025. március 17., 10:26

„Követelni fogjuk, hogy a nagyon szigorú biztonsági garanciák a megállapodás részévé váljanak” – mondta Alekszandr Grusko az Izvesztyija orosz lapnak Moszkva feltételeitől.

Idézet
Ezeknek a garanciáknak része kell, hogy legyen Ukrajna semleges státusza, a NATO-csatlakozás elutasítása”

– mondta.

A nyilatkozat akkor hangzott el, amikor kiderült: Donald Trump amerikai elnök és orosz kollégája, Vlagyimir Putyin várhatóan a következő napokban beszélni fog egymással, miközben folytatódnak a tárgyalások a három éve tartó ukrajnai háború esetleges szüneteltetéséről.

Az Egyesült Államok és Ukrajna megállapodott abban, hogy 30 napos tűzszünetet javasol Oroszországnak.

Putyin kijelentette, hogy támogatja a tűzszünetet, de egyúttal felsorolta a béke elérésének szigorú feltételeit.

Az egyik vitatott terület Oroszország nyugati, kurszki régiója, ahol Ukrajna tavaly augusztusban katonai akciót indított és területeket foglalt el.

Putyin azt állította, hogy Oroszország ismét teljes mértékben ellenőrzése alatt tartja Kurszkot, és azt mondta, hogy az ottani ukrán csapatokat „elszigetelték”.

Számos kérdést vetett fel azzal kapcsolatban is, hogy miként lehetne a tűzszünetet ellenőrizni és a rendet dfenntartani a keleti frontvonal mentén.

Eközben az ukrán hadvezetés vasárnap elismerte, hogy visszavonult a tavaly elfoglalt Szudzsa városából Kurszkban.

Közben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azzal vádolta Putyint, hogy megpróbálja „szabotálni” az azonnali tűzszünet biztosítására irányuló diplomáciai erőfeszítéseket.

Steve Witkoff amerikai különleges megbízott, aki csütörtökön Moszkvában találkozott Putyinnal, a CNN-nek azt mondta, hogy

várhatóan „még ezen a héten” lesz egy telefonbeszélgetés Trump és Putyin között.

Trump a választási kampánya során többször megígérte, hogy az új kormányzat „első napján” véget vet a háborúnak, amely azzal kezdődött, hogy Oroszország 2022-ben tűlerohanta szomszédját.

Alig egy hónappal beiktatása után Trump állítólag 90 perces telefonbeszélgetést folytatott Putyinnal a háború befejezéséről szóló tárgyalások azonnali megkezdéséről.

Witkoff nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy az oroszok által megszállt ukrajnai területeket hogyan lehetne kezelni egy esetleges megállapodásban. Oroszország jelenleg Ukrajna mintegy ötödét ellenőrzi.

Az orosz és ukrán fél közötti közvetítésben aktívan szerepet vállaló diplomata kifejtette, hogy jelenleg sokkal közelebb áll egymáshoz a háborúban álló két fél, mint történt az az amerikai kapcsolatfelvételt megelőzően, és az elmúlt hetekben létrejött személyes tárgyalások előtt.

„A két oldal mérföldekre volt egymáshoz ahhoz képest, ahol ma vannak” – fogalmazott.

A különleges megbízott, aki csütörtökön négy órán keresztül tárgyalt Moszkvában, a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartott az egyeztetést „pozitívnak” és „megoldás-központúnak” mondta.

Az ukrajnai béke érdekében zajló többirányú diplomáciai tárgyalásokról elmondta, hogy ezek párhuzamosan zajlanak az ukrán és az orosz fél mellett európai érdekelt országok képviselőivel, így franciákkal, britekkel, valami norvégokkal és finnekkel.

Ezen megbeszélések témái között szerepel az orosz megszállással érintett régiók jövője, valamint egyéb keretek, mint egy tűzszünet lehetséges elemei – fejtette ki az amerikai tárgyalóküldöttség tagja.

Arra a kérdésre, hogy milyen időtávon belül lehet realitás a harcok beszüntetése, Steve Witkoff azzal válaszolt, hogy

egyetért Donald Trump elnökkel, aki hetek kérdéseként emlegeti a háború lezárásáról szóló megállapodás létrejöttét.

Donald Trump szombaton a Truth Social közösségi oldalán azt tudatta, hogy az ukrán elnökkel és kormánnyal való kapcsolattartással bízta meg Keith Kellogg tábornokot elnöki megbízotti jogkörben.

„Kellogg tábornok, magasan elismert katonai szaktekintély fog közvetlenül egyeztetni Zelenszkij elnökkel és az ukrán vezetéssel. Jól ismeri őket és jó munkakapcsolatban vannak” – fogalmazott az elnök.

Keith Kellogg január óta ukrán-orosz ügyekért felelős elnöki megbízottként dolgozott, ám az orosz fél jelezte, hogy nem fogadja el jelenlétét egy béketárgyaláson, mert túlságosan közelállónak tartja Ukrajnához.

Steve Witkoff hivatalos pozíciója szerint az amerikai elnök közel-keleti különleges megbízottja.

Eközben

Marco Rubio amerikai külügyminiszter „ígéretesnek” nevezte Steve Witkoff amerikai megbízott és Vlagyimir Putyin orosz elnök közelmúltbeli találkozóját, ugyanakkor elismerte a folyamatban lévő háború befejezésének bonyolultságát.

A CBS „Face the Nation” című műsorában vasárnap Rubio elmondta, hogy a megbeszélések betekintést nyújtottak abba, hogy Oroszország valóban tűzszünetet fontolgat-e, vagy csupán az időt húzza.

Rubio felvázolta az amerikai kormányzat kétfázisú megközelítését az Ukrajna elleni, immár negyedik éve tartó orosz háború befejezésére.

„Az A terv az, hogy a lövöldözést leállítjuk, hogy aztán áttérhessünk a B tervre, a második fázisra, ami az, hogy mindenki egy asztalhoz üljön, hogy kitaláljuk, hogyan lehetne tartósan és mindenki igényeit tiszteletben tartva véget vetni ennek a háborúnak” – mondta.

A miniszter hangsúlyozta, hogy

a prioritás továbbra is a tűzszünet elérése, mielőtt szélesebb körű tárgyalásokat kezdenének a tartós megoldásról.

Elismerte azonban, hogy még a tűzszünet elérése is nehéz lesz, tekintettel a harctér összetettségére és a kockán forgó érdekekre.

Kedden Kijev beleegyezett az Egyesült Államok által a dzsiddai tárgyalások során javasolt 30 napos tűzszünetbe, amelyet követően Washington újraindította az Ukrajnának nyújtott katonai és hírszerzési támogatást.

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint Oroszország kész beleegyezni az Egyesült Államok által javasolt ukrajnai tűzszünetbe, de garanciákat követel arra, hogy Kijev a tűzszünet ideje alatt nem mozgósít vagy képez ki csapatokat, és nem kap katonai segítséget.

Rubio tartózkodott ugyan a tárgyalások részleteinek nyilvánosságra hozatalától, de óvatosan optimista maradt. Elmondta, hogy

Donald Trump elnök elkötelezett a háború befejezése mellett, és aktívan dolgozik az ellenségeskedések beszüntetésének biztosításán.

„Senki sem mondja, hogy a második rész könnyű, de még a második részhez sem juthatunk el, amíg az első részen nem jutunk túl” – hangsúlyozta a kormányzat stratégiáját.

A miniszter azt is kiemelte, hogy a tartós béke eléréséhez mindkét fél részéről diplomáciai kötelezettségvállalásra és esetleges engedményekre van szükség.
„Ez a háború nem folytatódhat. Az elnök ezt világosan megmondta, és mindent megtesz, hogy véget vessen neki” – összegzett.

Ukrajna kész tárgyalni Oroszországgal egy békemegállapodásról, de több kulcsfontosságú kérdésben továbbra is határozott – jelentette vasárnap a The Independent című brit hírportál magas rangú ukrán tisztviselőkre hivatkozva.

Kijev beleegyezett, hogy elfogadja az Egyesült Államok által javasolt 30 napos tűzszünetet, feltéve, hogy Oroszország is betartja annak feltételeit. Az amerikai tisztvségiselők jelenleg Moszkvával tárgyalnak a javaslat részleteiről.

Idézet
Valóban hajlandóak vagyunk békét kötni, de hosszú távú békére van szükségünk, nem pedig rövid tűzszünetre”

mondta az Independentnek egy magas rangú ukrán forrás névtelenséget kérve.

„Nem akarjuk, hogy a gyermekeink is harcoljanak ebben a háborúban” – szögezte le.

Ukrajnának négy kulcsfontosságú feltétele van, amelyeket be kell tartani ahhoz, hogy a teljes körű háború véget érjen, mondták a források. Ezek a következők:

  • Nincs további területátadás Oroszországnak, beleértve a részben megszállt ukrajnai területeket is.
    Az Oroszországba illegálisan deportált több ezer ukrán gyermek visszatérése.
    az Oroszország által illegálisan fogva tartott több ezer civil visszatérése.
    Nemzetközi biztonsági garanciák arra az esetre, ha Moszkva megszegi a jövőbeni tűzszünet feltételeit.

Kijev kész elfogadni a harcok befagyasztást a jelenlegi frontvonalak mentén – mondták az Independentnek források –, de nem ad át több területet Oroszországnak, annak ellenére, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök célja, hogy teljes mértékben megszállja Ukrajna Donyecki, Luhanszki, Zaporizzsjai és Herszoni területét.

Idézet
Nem ésszerű azt követelni, hogy például Zaporizzsját vagy Herszont teljes egészében adják át – ez számunkra úgy hangzik, mintha elhajtanának a p****ba”

– mondta a tisztségviselő.

A Fehér Ház ragaszkodik ahhoz, hogy mind Oroszországnak, mind Ukrajnának kompromisszumokat kell kötnie a háború befejezéséhez, és „irreálisnak” nevezte Ukrajna azon célját, hogy visszaállítsa a 2014 előtti határokat.

Marco Rubio amerikai külügyminiszter megerősítette, hogy a kedden Szaúd-Arábiában folytatott ukrán-amerikai tárgyalásokon szó volt az Oroszországgal való tárgyalásos rendezés részeként lehetséges „területi engedményekről”.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök március 12-én azt mondta, hogy Ukrajna „nem fog semmilyen megszállt területet Oroszországéinak elismerni”, ami bármilyen békemegállapodás feltétele lenne.

„Ez a legfontosabb vörös vonal” – mondta.

„Putyin játszadozik. Mi erőteljes lépést tettünk - most ő következik” -–mondták az Independentnek források.

„Bebizonyítottuk, hogy ésszerűek vagyunk, hajlandóak vagyunk a békére – ha Oroszország nem egyezik bele, az egész világ látni fogja, hogy hazugok”.

Macron: orosz beleegyezés nélkül is érkezhetnek nyugati katonák Ukrajnába
Kijevnek nincs szüksége Oroszország engedélyére ahhoz, hogy békefenntartó csapatokat hívjon a területére – jelentette ki Emmanuel Macron francia elnök a Le Parisien című francia regionális lapnak adott szombati interjújában.
„Ukrajna szuverén – ha szövetséges erőket kér a területére, nem Oroszországon múlik, hogy elfogadja vagy elutasítja azt” – mondta Macron a Le Parisiennek.
Macron élen járt a nyugati békefenntartók ukrajnai telepítésére vonatkozó tervek kidolgozásában. Keir Starmer brit miniszterelnökkel együtt Macron is támogatta az ötletet, mint alternatív biztonsági garanciát Kijev számára tűzszünet esetén.
Oroszország többször is elutasította a békefenntartó erők ukrajnai állomásoztatásának gondolatát.
Az interjúban Macron megismételte Ukrajna támogatásának fontosságát, és megerősítette, hogy az európai erőket csak Kijev kérésére vetik be. Hangsúlyozta továbbá az Oroszországra gyakorolt nyomás fenntartásának és a kulcsfontosságú nemzetközi szövetségesekkel folytatott párbeszédnek a fontosságát.
Macron a következő napokban találkozik Mark Carney újonnan megválasztott kanadai miniszterelnökkel és Olaf Scholz leköszönő német kancellárral, hogy megvitassák Ukrajna sorsát.
Macron megjegyzései nem sokkal azelőtt hangzottak el, hogy részt vett a „készségesek koalíciójának” virtuális csúcstalálkozóján, amely olyan országok csoportja, amelyek ígéretet tettek arra, hogy segítenek biztosítani a jövőbeni békét Ukrajnában.
A csúcstalálkozón a résztvevő nemzetközi vezetők hangsúlyozták Kijev támogatását, és megvitatták a 10 000 fős békefenntartó csapat Ukrajnába küldésének tervét.
Bár a békefenntartási tervet az Egyesült Királyság, Franciaország és más partnerek még véglegesítik, a kontingens valószínűleg minden országból „néhány ezer katonát” foglalna magában, akiket Ukrajna „kulcsfontosságú pontjaira” telepítenének, hogy kiképzést tartsanak és demonstrálják a hosszú távú támogatást.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 03., szombat

Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból

Az Amerikai Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma pénteken bejelentette, hogy kizárja Romániát a vízummentességi programból (Visa Waiver), amelyhez Joe Biden elnöksége idején kapott felvételt az ország.

Amerika kizárta Romániát a vízummentességi programból
2025. május 02., péntek

Romániában őrizetbe vették és kitoloncolták az országból a Russia Today újságíróját a vádak szerint

Romániában őrizetbe vették, majd kitoloncolták az országból a Russia Today (RT) nevű orosz televíziós csatorna egyik ír munkatársát – állítja a csatorna főszerkesztője.

Romániában őrizetbe vették és kitoloncolták az országból a Russia Today újságíróját a vádak szerint
2025. május 02., péntek

Orbán Viktor: nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk

Nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk, a parlamentben elfogadtuk Európa legnagyobb adócsökkentési programját – közölte a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Orbán Viktor: nem akarok feladni egyetlen célt sem, amit 2025-re kitűztünk
2025. május 02., péntek

Tomboló tüzek Izraelben, Netanjahu gyújtogatásra gyanakszik

A szerda óta Izrael középső részén pusztító tüzeket nagyrészt sikerült eloltani – közölte az ország tűzoltó és mentőhatósága a BBC szerint.

Tomboló tüzek Izraelben, Netanjahu gyújtogatásra gyanakszik
2025. május 02., péntek

Trump eddigi nemzetbiztonsági tanácsadóját jelölték az Egyesült Államok ENSZ-nagyköveti pozíciójára

Donald Trump eddigi nemzetbiztonsági tanácsadóját, Mike Waltzot jelölte az Egyesült Államok ENSZ-nagyköveti pozíciójára, nem sokkal azt követően, hogy menesztette őt eredeti tisztségéből. Az elnök csütörtökön jelentette be döntését.

Trump eddigi nemzetbiztonsági tanácsadóját jelölték az Egyesült Államok ENSZ-nagyköveti pozíciójára
2025. május 02., péntek

Zajlik az elnökválasztás a külföldi szavazókörökben, nagyobb az érdeklődés, mint tavaly

Bár Romániában vasárnap tartják a megismételt elnökválasztás első fordulóját, a külföldi szavazókörökben már pénteken is javában zajlik a szavazás.

Zajlik az elnökválasztás a külföldi szavazókörökben, nagyobb az érdeklődés, mint tavaly
2025. május 02., péntek

Putyin megváltoztathatta háborús célkitűzéseit nyugati hírszerzők szerint

Új nyugati hírszerzési adatok arra utalnak, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a megszállt ukrán területek megtartása, valamint országa küszködő gazdaságának növelése felé tolta el közvetlen háborús céljait – jelentette csütörtökön a CNN az ügyet i

Putyin megváltoztathatta háborús célkitűzéseit nyugati hírszerzők szerint
2025. május 01., csütörtök

Kormányzó: civilek haltak meg a Herszon megyei Oleskit ért ukrán támadásban

Legkevesebb hét ember életét vesztette a Herszon megyei Oleskit ért ukrán támadásban – közölte Vlagyimir Szaldo, a nagyobbrészt orosz ellenőrzés alá került régió kormányzója csütörtökön a Telegram-csatornáján.

Kormányzó: civilek haltak meg a Herszon megyei Oleskit ért ukrán támadásban
2025. május 01., csütörtök

Elnökválasztás: van, ahol romániai idő szerint már csütörtök este elkezdődik a voksolás

Az Állandó Választási Hatóság (AEP) tájékoztatása szerint a csütörtöki nap folyamán az aucklandi (Új-Zéland) szavazókörzet megnyitásával elkezdődik a szavazás az elnökválasztás első fordulójára.

Elnökválasztás: van, ahol romániai idő szerint már csütörtök este elkezdődik a voksolás
2025. május 01., csütörtök

Trump köszönetet mondott Musknak különleges kormányzati munkájáért

Donald Trump amerikai elnök köszönetet mondott Elon Musk üzletembernek a kormányzati hatékonyság javítása érdekében végzett különleges kormányzati munkájáért szerdán.

Trump köszönetet mondott Musknak különleges kormányzati munkájáért