Moldovai rendőrség: az ország destabilizálását célzó orosz kísérletet sikerült meghiúsítani a hétvégén

•  Fotó: Videófelvétel

Fotó: Videófelvétel

A moldovai rendőrségnek sikerült meghiúsítania egy, az ország destabilizálására irányuló orosz tervet – közölték vasárnap a chișinăui hatóságok.

Krónika

2023. március 12., 13:222023. március 12., 13:22

2023. március 12., 16:172023. március 12., 16:17

Viorel Cernăuțeanu moldovai országos rendőrfőkapitány egy vasárnap délelőtti sajtótájékoztatón számolt be arról, hogyan akarták a beszervezett személyeket felhazsználni, és hogyan kellett volna egy orosz ügynöknek felkeresnie azokat a chișinăui címeket, ahol az agitátorok tartózkodtak egy orosz ügynök irányításával. „Az egyes résztvevőknek ígért pénzösszegek elérték a 10 ezer dollárt” – közölték a hatóságok.

A rendőri vezető elmondta, a szervezők káoszt akartak gerjeszteni.

„Egyes, Moldován kívüli szakszolgálatok destabilizálni akarják az országot” – jelentette ki.

Mint elmondta, arról kaptak információkat, hogy orosz titkosszolgálati körök megpróbáltak destabilizációs céllal különféle akciókat szervezni. Ugyanakkor, mivel a rendőrség előre értesült a szándékról, sikerült beépítenie egyik emberét a szervezők közé, aki kapcsolatba lépett egy moldovai és orosz állampolgárságú, az Oroszországi Föderációból érkezett személlyel, akinek az volt a feladata, hogy kiképezze az érintetteket a destabilizációs akciók végrehajtására.

Az illető januárban érkezett Moldovába, és olyan útlevéllel rendelkezett, amelyben többször megváltoztatta a vezetéknevét.

Az akció irányítója a Mayan (más moldovai források szerint Main) Sandu fedőnevet használta – ezzel Maia Sandu moldovai államfő nevét karikírozta.

A szervezők tíz, 5-10 fős, részben sportolókból és büntetett előéletű személyekből álló csoportot akartak bevetni, amelyeket különböző chișinăui helyszíneken kellett volna elszállásolni. Az Oroszországból érkezett személynek minden egyes címre el kellett mennie, hogy megtartsa az eligazítást. Ő egyébként közvetlen kapcsolatban állt azzal a személlyel, aki Oroszországból koordinálta az akciót. A csoportok feladata az lett volna, hogy a tüntetések során provokálja a rendfenntartó erőket.

A rendőrség szombaton este csapott le a csoport tagjaira, az akció során 25 embert fogtak el, akiknek többsége vallomást tett.

A csoport még arra is képes volt, hogy kiváló minőségű vízumokat és dokumentumokat készítsen különböző emberek számára, hogy más országok állampolgárainak álcázva léphessenek be Moldovába.

A rendőrfőkapitány azt is elmondta, hogy vasárnap reggel egy bombafenyegetés is történt a destabilizálás és a zavarkeltés jegyében.

A vasárnapi nap során kiderült, hogy az orosz Wagner magán zsoldoshadsereg egyik tagja megpróbált bejutni Moldovába, de a chișinăui repülőtérről visszafordították. Cernăuțeanu elmondta: a bombariadó közvetlenül a Wagnerhez, illetve az említett személyhez köthető.

Az is elmondta, hogy az államrend elleni akcióban moldovai ellenzéki pártok is érintettek.

„Azt is vizsgáljuk, hogy ki szervezi a mai tüntetéseket, amelyeken a destabilizáló akciónak meg kellett volna történnie. A destabilizáció veszélye folyamatos, ha megnézzük a számokat, nem csak 25 emberről van szó, hanem sokkal többről” – szögezte le a rendőrfőkapitány.

Mint arról beszámoltunk, az ellenzéki ŞOR Párt körül megszervezett Mozgalom a népért nevű szerveződés vasárnapra újabb kormányelelnes tüntetést hirdetett Chişinăuba. A rendőrség szombati közlése szerint olyan értesüléseket szerzett, miszerint a rendezvényen a törvényes rend destabilizálását célzó megnyilvánulásokra lehet számítani, ezért felszólította a szervezőket és a résztvevőket, hogy ne tűrjenek olyan akciókat, amelyek veszélybe sodorhatják az államrendet és a polgárokat.

A rendőrség szombaton az oroszbarát ŞOR Pártnál is házkutatásokat tartott, amelyek során összesen 4,5 moldovai lejt (225 000 eurót) foglaltak le. A nyomozás többek között az Ilan Şor oligarcha által alapított párt törvénytelen finanszírozása ügyében is zajlik. Şort 2017-ben hét és fél év szabadságvesztésre ítélték csalás és pénzmosás miatt, de elmenekült az országból, és azóta is szökésben van.

A gyanú szerint az ő nevéhez köthető egymilliárd dollár kisíbolása az ország bankjaiból.

Amerikai és ukrán hírszerzési források az elmúlt napokban jelezték: olyan információk birtokába jutottak, miszerint Moszkva destabilizálni akarja Moldovát, az ellenzéki pártok tüntetéseinek örve alatt szervezett erőszakos akciók révén megpróbálja megdönteni a moldovai kormányt, hogy egy oroszbarát bábkormányt ültessen a helyébe. A cél az, hogy a chișinăui repülőteret felhasználva szállíthassanak utánpótlást a szakadár Transznisztriában állomásozó orosz csapatoknak, hogy onnan újabb frontot nyissanak Ukrajna ellen.

Több tucatnyi tüntetőt vettek őrizetbe

Négy bombariadó is volt Moldovában az ellenzéki ŞOR Párthoz kötődő Mozgalom a népárt szervezte kormányellenes tüntetés kezdetén. A tüntetők közül 54 gyanús személyt, köztük kiskorúakat is őrizetbe vettek. A beszámolók szerint a résztvevők közül néhányan megpróbálták áttörni a rendőrségi kordont. A tüntetésen határozatot olvastak fel, amelyben azt követelik a kormánytól, hogy hétfőn délután egy óráig tegyen eleget követelésüknek, és vállalja a decemberi, januári és februári lakossági rezsiszámlák kifizetését.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 24., kedd

Potenciális háborúra készül fel Nagy-Britannia

A brit kormány új nemzetbiztonsági stratégiája szerint Nagy-Britanniának a jelenlegi geopolitikai helyzetben arra is fel kell készülnie, hogy területét közvetlen fegyveres fenyegetés éri.

Potenciális háborúra készül fel Nagy-Britannia
2025. június 24., kedd

NATO-csúcs: Európa ne aggódjon Amerika elkötelezettsége miatt

Az európai tagországoknak nem kell aggódniuk az Egyesült Államok NATO melletti elkötelezettsége miatt – jelentette ki a NATO-főtitkár Hágában kedden.

NATO-csúcs: Európa ne aggódjon Amerika elkötelezettsége miatt
2025. június 24., kedd

Szijjártó gratulált Kelemennek, Magyarország készen áll a közös munkára Románia új kormányával

Magyarország készen áll a közös munkára Románia új kormányával, miután Budapest a mostani veszélyes időszakban még inkább a stabil, tiszteleten alapuló, s kölcsönösen előnyös együttműködésben érdekelt a szomszédos országgal.

Szijjártó gratulált Kelemennek, Magyarország készen áll a közös munkára Románia új kormányával
2025. június 24., kedd

Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, súlyos légicsapások az utolsó órában

Donald Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, ami lezárja a „12 napos háborút” – az amerikai elnök a megállapodás létrejöttét a Truth Social közösségi oldalán jelentette be washingtoni idő szerint hétfő este.

Trump szerint Izrael és Irán teljes tűzszünetről állapodott meg, súlyos légicsapások az utolsó órában
2025. június 23., hétfő

Izrael Teheránt bombázta, Irán rakétatámadást indított amerikai támaszpontok ellen Katarban és Irakban

Az izraeli légierő az eddigi legnagyobb támadási hullámot hajtotta végre Irán fővárosában, Teheránban. Irán rakétatámadást indított hétfőn az Egyesült Államok iraki és katari katonai támaszpontjai ellen.

Izrael Teheránt bombázta, Irán rakétatámadást indított amerikai támaszpontok ellen Katarban és Irakban
2025. június 23., hétfő

Toronyházat találtak el az oroszok Kijevben – Három hete megrekedtek az ukrán–orosz tárgyalások

Legalább kilencen meghaltak és többen megsebesültek a Kijev elleni hétfő hajnali drón- és rakétatámadásban – írja a BBC Ihor Klimenko belügyminiszter közösségi médiában közzétett beszámolója alapján.

Toronyházat találtak el az oroszok Kijevben – Három hete megrekedtek az ukrán–orosz tárgyalások
2025. június 23., hétfő

Elítélte az Európai Unió Külügyi Szolgálata egy keresztény templomban elkövetett szíriai robbantást

Huszonöt halálos áldozata és közel 60 sebesültje van egy öngyilkos merénylő által vasárnap este elkövetett robbantásának a szíriai főváros Dveila negyedében található Szent Illés görög ortodox templomban.

Elítélte az Európai Unió Külügyi Szolgálata egy keresztény templomban elkövetett szíriai robbantást
2025. június 23., hétfő

Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását

Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb európai uniós szankciós csomag elfogadását, ezzel tiltakozva az ellen, hogy Brüsszel meg akarja tiltani az olcsó orosz földgáz és kőolaj vásárlását – jelentette be Szijjártó Péter külügyminiszter.

Szijjártó Péter: Magyarország és Szlovákia megakadályozta az újabb EU-s szankciós csomag elfogadását
2025. június 23., hétfő

Bel- és külpolitikai vitát szültek Amerika iráni légicsapásai

Visszatértek egyesült államokbeli bázisukra az Irán elleni légicsapásban központi szerepet játszott B-2-es amerikai óriásbombázók vasárnap.

Bel- és külpolitikai vitát szültek Amerika iráni légicsapásai
2025. június 22., vasárnap

Az iráni parlament megszavazta a Hormuzi-szoros lezárását, Moszkva elítélte az atomlétesítmények elleni amerikai támadást

Az iráni parlament jóváhagyta a Hormuzi-szoros, a világ egyik kritikus tranzitútvonalának lezárására irányuló intézkedést, válaszul az iráni nukleáris létesítmények elleni éjszakai amerikai légicsapásokra – jelentette az iráni állami média vasárnap.

Az iráni parlament megszavazta a Hormuzi-szoros lezárását, Moszkva elítélte az atomlétesítmények elleni amerikai támadást