Jó hallgatóság. Maia Sandu moldovai elnök (balra) Joe Biden varsói beszéde közben
Fotó: Videófelvétel
Az Egyesült Államok határozottan kiáll Moldova szuverenitása és területi épsége mellett – erről biztosította Joe Biden amerikai elnök Maia Sandu moldovai államfőt, akivel Varsóban találkozott kedden este.
2023. február 22., 12:042023. február 22., 12:04
2023. február 22., 12:232023. február 22., 12:23
Mint ismeretes, Biden a nap folyamán beszédet mondott a lengyel fővárosban, amelyben leszögezte: továbbra is támogatják Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban, ma pedig a közép- és kelet-európai NATO-tagállamokat tömörítő Visegrádi Kilencek tanácskozásán vesz részt.
A keddi Biden-beszédet a helyszínen hallgatta végig az Oroszország által szintén fenyegetett Moldova államfője, Maia Sandu is, aki este kétoldalú megbeszélést folytatott az amerikai elnökkel.
A Fehér Ház erről kiadott közleményében tudatta, hogy az amerikai elnök kiemelte az Egyesült Államok által az országnak nyújtott segítséget ahhoz, hogy megerősítse politikai és gazdasági ellenállóképességét,
Biden egyébként varsói beszédében is kitért Moldova helyzetére, kifejtve, az Egyesült Államok azt szeretné, hogy a moldovai emberek szabadságban éljenek. „Sandu elnök, büszkék vagyunk, hogy ön mellett állhatunk” – mondta Biden, tapsot kérve a moldovai államfőnek.
Amúgy Sandu csütörtökön Bukarestbe is ellátogat, ahol Klaus Iohannis román államfővel tárgyal.
Egyébként a Visegrád 24 hírportál bővebben ki nem fejtett és meg nem erősített értesülés alapján arról írt, hogy Ukrajna csapatokat vezényelt a moldovai határ közelébe, megelőzendő egy orosz államcsínyt az országban.
Dorin Recean, Moldova múlt héten beiktatott miniszterelnöke a Deschide.md portálnak nyilatkozva arról beszélt, hogy több, az ország destabilizálását célzó forgatókönyvről is tud, de az állami intézmények készen állnak arra, hogy szembe nézzenek a kihívásokkal.
A Știri.md portál szerint egyébként Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden aláírta azt a dokumentumot, amely hatályon kívül helyezi az orosz külpolitikai célok megvalósításának módját rögzítő, 2012-es rendeletet.
Ebben az is szerepelt, hogy Oroszország a Moldovai Köztársaság szuverenitásának, területi épségének és semlegességének tiszteletben tartását szem előtt tartva vesz aktívan részt a transznisztriai probléma megoldását célzó erőfeszítésekben.
A moldovai külügyminisztérium ennek kapcsán kedden este azt közölte, tudomásul vették a döntést, és alaposan kielemzik majd a rendeletet, amint az nyilvánossá válik. Leszögezték: Moldova a transznisztriai kérdés békés megoldását szorgalmazza, egyben ragaszkodik az ott állomásozó orosz csapatok kivonásához.
Mint arról beszámoltunk, Maia Sandu moldovai elnök múlt hétfőn erősítette meg azokat az ukrán bejelentéseket, hogy Moszkva meg akarja dönteni a Nyugat-barát moldovai kormányt.
Eszerint civilnek álcázott orosz, fehérorosz, szerb és észak-macedóniai katonákat dobtak volna át a határon, hogy Moszkva-barát ellenzéki pártok szervezte tüntetéseket felhasználva erőszakos cselekményeket hajtsanak végre, állami intézményeket támadjanak meg, és túszokat ejtsenek.
Vasárnap az ellenzéki Șor Párt szimpatizánsai tüntettek Maia Sandu és a Nyugat-barát kormány ellen, de a hatóságok szerint a megmozduláson alig 3600-an vettek részt.
Oroszország azért akar a jelenlegi moldovai kormány megdöntésével egy oroszbarát bábkormányt ültetni a helyére, mert új frontot akar nyitni Ukrajna ellen Transznisztria irányából, ehhez pedig szüksége van a chișinăui repülőtérre.
Sikerült megakadályozni, hogy Oroszország aknamunkájával, egyes intézmények elleni támadások és túszejtések révén destabilizálja a Moldovai Köztársaságot – jelentette be hétfőn Maia Sandu moldovai elnök.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!