Jó hallgatóság. Maia Sandu moldovai elnök (balra) Joe Biden varsói beszéde közben
Fotó: Videófelvétel
Az Egyesült Államok határozottan kiáll Moldova szuverenitása és területi épsége mellett – erről biztosította Joe Biden amerikai elnök Maia Sandu moldovai államfőt, akivel Varsóban találkozott kedden este.
2023. február 22., 12:042023. február 22., 12:04
2023. február 22., 12:232023. február 22., 12:23
Mint ismeretes, Biden a nap folyamán beszédet mondott a lengyel fővárosban, amelyben leszögezte: továbbra is támogatják Ukrajnát az Oroszország elleni háborúban, ma pedig a közép- és kelet-európai NATO-tagállamokat tömörítő Visegrádi Kilencek tanácskozásán vesz részt.
A keddi Biden-beszédet a helyszínen hallgatta végig az Oroszország által szintén fenyegetett Moldova államfője, Maia Sandu is, aki este kétoldalú megbeszélést folytatott az amerikai elnökkel.
A Fehér Ház erről kiadott közleményében tudatta, hogy az amerikai elnök kiemelte az Egyesült Államok által az országnak nyújtott segítséget ahhoz, hogy megerősítse politikai és gazdasági ellenállóképességét,
Biden egyébként varsói beszédében is kitért Moldova helyzetére, kifejtve, az Egyesült Államok azt szeretné, hogy a moldovai emberek szabadságban éljenek. „Sandu elnök, büszkék vagyunk, hogy ön mellett állhatunk” – mondta Biden, tapsot kérve a moldovai államfőnek.
Amúgy Sandu csütörtökön Bukarestbe is ellátogat, ahol Klaus Iohannis román államfővel tárgyal.
Egyébként a Visegrád 24 hírportál bővebben ki nem fejtett és meg nem erősített értesülés alapján arról írt, hogy Ukrajna csapatokat vezényelt a moldovai határ közelébe, megelőzendő egy orosz államcsínyt az országban.
Dorin Recean, Moldova múlt héten beiktatott miniszterelnöke a Deschide.md portálnak nyilatkozva arról beszélt, hogy több, az ország destabilizálását célzó forgatókönyvről is tud, de az állami intézmények készen állnak arra, hogy szembe nézzenek a kihívásokkal.
A Știri.md portál szerint egyébként Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden aláírta azt a dokumentumot, amely hatályon kívül helyezi az orosz külpolitikai célok megvalósításának módját rögzítő, 2012-es rendeletet.
Ebben az is szerepelt, hogy Oroszország a Moldovai Köztársaság szuverenitásának, területi épségének és semlegességének tiszteletben tartását szem előtt tartva vesz aktívan részt a transznisztriai probléma megoldását célzó erőfeszítésekben.
A moldovai külügyminisztérium ennek kapcsán kedden este azt közölte, tudomásul vették a döntést, és alaposan kielemzik majd a rendeletet, amint az nyilvánossá válik. Leszögezték: Moldova a transznisztriai kérdés békés megoldását szorgalmazza, egyben ragaszkodik az ott állomásozó orosz csapatok kivonásához.
Mint arról beszámoltunk, Maia Sandu moldovai elnök múlt hétfőn erősítette meg azokat az ukrán bejelentéseket, hogy Moszkva meg akarja dönteni a Nyugat-barát moldovai kormányt.
Eszerint civilnek álcázott orosz, fehérorosz, szerb és észak-macedóniai katonákat dobtak volna át a határon, hogy Moszkva-barát ellenzéki pártok szervezte tüntetéseket felhasználva erőszakos cselekményeket hajtsanak végre, állami intézményeket támadjanak meg, és túszokat ejtsenek.
Vasárnap az ellenzéki Șor Párt szimpatizánsai tüntettek Maia Sandu és a Nyugat-barát kormány ellen, de a hatóságok szerint a megmozduláson alig 3600-an vettek részt.
Oroszország azért akar a jelenlegi moldovai kormány megdöntésével egy oroszbarát bábkormányt ültetni a helyére, mert új frontot akar nyitni Ukrajna ellen Transznisztria irányából, ehhez pedig szüksége van a chișinăui repülőtérre.
Sikerült megakadályozni, hogy Oroszország aknamunkájával, egyes intézmények elleni támadások és túszejtések révén destabilizálja a Moldovai Köztársaságot – jelentette be hétfőn Maia Sandu moldovai elnök.
Romániai idő szerint pénteken 21 óráig több mint 200 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójának első napján – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A szemben álló felek ezer-ezer fős hadifogolycserében állapodtak meg Isztambulban, az orosz-ukrán tárgyalásokon – jelentette be Vlagyimir Megyinszkij, az orosz küldöttség vezetője pénteken, a tárgyalások befejezése után az orosz sajtónak.
13 óra környékén meghaladta az 50 ezret a külföldi szavazókörökben urnákhoz járuló román állampolgárok száma, így a 3139 levélvokssal együtt már 55 ezerhez közelített a szavazatok száma.
A tavalyi elnökválasztás érvénytelenítéséhez kapcsolódó botrány is hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok kizárta Romániát a vízummentességi rendszerből.
Az izraeli hadsereg csütörtökön fokozta a Gázai övezetben folyó hadműveleteket, amelyek során több mint 100 ember halt meg, miközben Donald Trump amerikai elnök „szabadságövezet” létrehozását javasolta az enklávéban.
Romániai idő szerint csütörtökön 22 órakor megnyílt az első külképviseleti szavazóhelyiség az új-zélandi Aucklandben, és ezzel elkezdődött a külföldi szavazás az elnökválasztás második fordulójában.
Ukrajna Rusztem Umerov védelmi miniszter vezetésével küld delegációt Isztambulba, hogy pénteken tárgyalásokat folytasson az orosz féllel – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtöki ankarai sajtótájékoztatóján.
XIV. Leó pápa címert választott magának, és feltűnt mellette személyi titkára is, Edgard Iván Rimaycuna 36 éves perui pap.
A magyar kormány nem foglal állást egyik jelölt mellett sem, a jövőbeni megválasztott elnökkel viszont – az RMDSZ-szel egyeztetve – jó kapcsolatot kívánnak kialakítani a jövőben jelentette ki a Híradó.hu kérdésére Nacsa Lőrinc.
Rómában folytatta külföldi turnéját szerdán George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje.
szóljon hozzá!