Fotó: Rompres
„Kilenc óra körül sétáltam el az Ambler előtt – hivatali ügyeket intéztem a közelben –, egy kicsit csodálkoztam, hogy miért áll több rendőrautó is az épület bejáratánál, de fogalmam sem volt, mi történt. Nem is nézelődtem sokáig, mentem dolgomra, nem volt annyira feltűnő az ügy” – nyilatkozta a Krónikának az erdélyi Fall András, aki feleségével, Annamáriával együtt doktori tanulmányait folytatja a Virginia Műszaki Egyetemen.
András irodája a campus területén van, mindössze 150 méterre attól a Norris Hall elnevezésű épülettől, ahol mintegy két órával az első incidens után 30 diák és egyetemi oktató lelte halálát, 15-en pedig megsebesültek, miután egy ámokfutó módszeres emberirtást folytatott a tantermekben. A rendőrségnek egyelőre ugyan nincs közvetlen bizonyítéka arra, hogy a két lövöldözést ugyanaz a személy követte el, de a megszólaló hatósági illetékesek egyértelművé tették: nem hiszik, hogy két fegyveresről lenne szó.
A Virginia Műszaki Egyetem vezetősége 9.26-kor elektronikus körlevélben értesítette a diákokat és a személyzetet, hogy az Ambler Johnston épületben „lövöldözős incidens” történt. Negyedórával a szűkszavú értesítés után újabb rövid üzenet arról tájékoztatott, hogy a campusban egy felfegyverzett férfi járkál szabadon. „Arra figyelmeztettek, hogy maradjunk abban az épületben, amelyben éppen vagyunk, és ne menjünk az ablak közelébe. Majd sorra jöttek az üzenetek: minden akadémiai tevékenység lefújva, zárkózzunk be, akik a campuson kívül vannak, ne jöjjenek be – idézi fel András. – Ezt követően, nem sokkal 11 óra előtt érkezett az újabb körlevél a második lövöldözésről, ebben több áldozatról esik szó. Csakhogy akkor már minden lezajlott a Norris Hallban, hiszen – mint utólag megtudtuk – az ámokfutó 10 óra körül magával is végzett, miután 30 embert egyenként agyonlőtt. A tragédia igazi méreteiről, a harmincnál is több halottról igazából csak később, kora délután értesültünk a televízióból, amikor a médiagépezet is beindult.”
Végzetes szerelem
Blacksburgban tegnap jelentették be, hogy sikerült azonosítani a vérengzés elkövetőjét. Cso Szung-Hui az egyetem dél-koreai születésű diákja, a 23 éves férfi lakhelye a Virginia állambeli Centerville-ben volt, de a campusban is lakott. A Norris Hallban történt vérengzés indokát egyelőre nem tudni, a kezdeti kettős gyilkosság a jelek szerint egy szerelmi ügy végzetes következménye. Szung-Hui lelőtte egykori barátnőjét és annak új barátját, majd visszatért szobájába, felfegyverkezett, és elindult a Norris felé. A fiatal férfi egy üzenetet is hagyott maga után, amelyről jelenleg csak annyi ismeretes, hogy tartalma „nyugtalanító”. Mintegy két órával a reggel elkövetett kettős gyilkosság után Cso a campus másik végében levő Norris Hallban elbarikádozta az ajtót, majd a második emeleten teremről teremre haladva lőtt, újratöltött, majd ismét lőtt, 30 halottat hagyva maga után. Az épületbe behatoló rendőrség holtan találta a lövöldöző diákot is, aki „műve” megkoronázásaként golyót röpített a fejébe. Szemtanúk és a rendőrség szerint a fiatal férfi két kézifegyverrel és rengeteg lőszerrel felfegyverkezve hajtotta végre az Egyesült Államok történetének legszörnyűbb fegyveres mészárlását.
Szellemváros a campusban
„Az utasításoknak megfelelően többedmagammal ültünk az irodában, és még nem tudtuk pontosan, mi folyik néhány száz méterre tőlünk. Nem hallottuk a lövéseket, a televíziók pedig csak később játszották be azt a felvételt, amelyet egy diák készített mobiltelefonjával a Norris Hall közelében. Aztán az egyik otthon levő kollégám jelezte e-mailen, hogy a tévében arról beszélnek: a Norris Hall második emeletéről ugrálnak ki az emberek. Akkorra már tudtuk, hogy lövöldözés volt, de csak egy biztos halottról és 10–15 sebesültről érkeztek a hírek – folytatja a szörnyű történetet Fall András. – Az igazi sokk akkor következett, amikor néhány órával később már harmincnál is több halottról számoltak be. Nem tudtuk elhinni, hogy mindez igaz, teljesen valószerűtlen volt, hiszen ilyesmit eddig csak filmeken láttunk. Borzalmas volt. Nem vagyok egy gyenge idegzetű ember, de elszorult a torkom, és reszketni kezdett a kezem.” András korábban már kapcsolatba lépett feleségével, Annamáriával, aki szintén a campus területén tartózkodott, egy, a két vérengzés helyszínétől távolabb eső épületben. „Annamari épp órán volt, ők is bezárkóztak a terembe, és ők sem tudták pontosan, mi történik. Közben a campusban elkezdték kiüríteni az épületeket, dél körül mi is hazamentünk” – teszi hozzá András.
Az esti órákban a lezárt campus szellemvárossá változott, ahol csak a rendőrségi autók villogói és a világ minden részéről a helyszínre érkező médiastábok forgatási fényei világítottak. Az ügy kivizsgálására jelentős erőket mozgósított az egyetemi, a blacksburgi, a virginiai állami rendőrség, a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) és egy sor más állami hivatal. A Norris Hallban talált két fegyver – egy 9 milliméteres Glock, illetve egy 22-es kaliberű Walther pisztolyt –, illetve a helyszíneken talált lőszerek ballisztikai vizsgálata után a hatóságok tegnap megerősítették, hogy a Norrisban használt fegyverek közül az egyik megegyezik azzal, amellyel a bentlakásban lelőtték a nőt és a férfit.
Blacksburg már nem a nyugalom szigete
Tegnap egyre erősödtek azok a főként a diákok körében megfogalmazott vélemények, miszerint az egyetem vezetőségét felelősség terheli a hétfői mészárlás kapcsán, mivel nem intézkedett korábban az első lövöldözés után, és nem értesítette korábban a diákokat. „Többen azzal vádolják az egyetemi vezetőséget, hogy nem szólt idejében a diákoknak, akik közül meglehetősen sokan jártak-keltek a campusban, miközben a gyilkos szabadon kószált” – mondja Fall András. Charles Steger, az egyetem elnöke azzal érvelt, hogy igyekeztek elkerülni a pánik kirobbanását, ráadásul az első lövöldözés után úgy gondolták, hogy elszigetelt esetről, családi perpatvarról van szó, és nem láthatták előre, hogy második lövöldözés is lesz. „A tragédia emberi dimenzióján túl rendkívüli megrázkódtatás Blacksburg városka számára is, hiszen ez egy csendes, békés kis fészek, ahol a rendőrségnek eddig szinte kizárólag csak közlekedési kihágásokkal kellett foglalkoznia” – meséli András. A Virginia Műszaki Egyetemen 25 ezernél is több diák tanul, míg Blacksburg állandó lakóinak száma 15 ezer körül mozog. Az oktatási intézményben romániai és magyarországi diákok is tanulnak, a híradások szerint közülük senkinek nem esett baja. A városka és az egyetemi campus csendjét az utóbbi években mindössze egyszer verte fel fegyverdörgés: 2006 augusztusában az őrizetben levő, magyar származású William Morva kiszabadult a kórházból, lelőtte őrét, majd a campuson át menekülve két másik rendőrt is megölt.
Lapzártánkkor az egyetem campusában rendezvény kezdődött a hétfői tragédia áldozatainak emlékére, az eseményre George Bush amerikai elnököt is várták.
Krónika
Romániai tanár a halottak között
A Virginia Műszaki Egyetem campusának Norris Hall épületében lelőtt áldozatok között van Liviu Librescu, romániai származású, izraeli egyetemi tanár is. A 75 éves professzor diákjaival az egyik tanteremben tartózkodott, amikor a lövöldözés elkezdődött. A túlélők szerint a tanár saját élete árán mentette meg több diákét, mivel testével zárva tartotta a terem ajtaját, miközben több diák a második emeleti ablakon kiugorva menekült el. A támadó megpróbált behatolni a terembe, de mivel ez nem sikerült, több lövést is leadott az ajtóra. Liviu Librescu 1978-ban távozott Romániából Izraelbe, majd az Egyesült Államokban telepedett le. A professzort, akit 2000-ben avatott díszdoktorrá a Bukaresti Műszaki Egyetem, a petrokémia egyik atyjának tekintik.
Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő azzal vádolta meg csütörtök este Franciaországot, Nagy-Britanniát és Kanadát, hogy arra bátorítja a Hamász „tömeggyilkosait”, hogy vég nélkül harcoljanak.
Ukrajnának fel kellene adnia minden olyan elképzelést, hogy visszaállítsa a Szovjetunió 1991-es összeomlása nyomán létrejött, vagy akár a 2022-es nagyszabású orosz invázió előtti származó határokat – mondta csütörtökön Valerij Zaluzsnij.
Az amerikai kormányzat megvonja a Harvard Egyetem jogát a külföldi diákok fogadására részben „terroristapártoló” tevékenység miatt – közölte a belbiztonsági minisztérium csütörtökön.
Az orosz elnök ütközőövezet létrehozásáról döntött csütörtökön Oroszország és Ukrajna határa mentén.
Biztonsági figyelmeztetést tett közzé az Egyesült Államok, Kanada és több európai ország hírszerzése orosz kibertámadások kivédésére.
Ukrajna a jövő héten arra kéri az EU-t, hogy fontolja meg a Moszkva elszigetelésére irányuló újabb nagyszabású lépéseket, beleértve az orosz vagyon lefoglalását és az orosz olaj egyes vásárlóival szembeni szankciók bevezetését.
A washingtoni zsidó múzeum előtt meggyilkolták az izraeli nagykövetség két alkalmazottját helyi idő szerint szerda késő este, a feltételezések szerint antiszemita indítékból – közölték az amerikai főváros hatóságai.
Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint Izrael „valószínűleg” megölte Mohammed Szinvárt, a Hamász de facto vezetőjét Gázában.
A csángómagyar közösség helyzetéről szerveztek konferenciát szerdán a magyar Országházban. Felszólalt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Kövér László, az Országgyűlés elnöke, akik szerint a magyarság integráns, sajátos részét képezi a csángóság.
A Hollandiában betiltott Hardliners motorosbanda tagjai bérelték fel az asseni Drents Múzeumban kiállított dák műkincsek elrablóit – számolt be szerdán alvilági és rendőrségi információkra hivatkozva az RTL Nieuws.