Folyamatosak a bombatámadások Kelet-Ukrajnában
Fotó: Ukrán katasztrófavédelem
Kijev és Moszkva az ukrajnai háborúban ismét egymás vádolta vasárnap az orosz ellenőrzés alatt lévő zaporizzsjai atomerőmű elleni tüzérségi támadással. Az erőművet a héten több támadás érte.
2022. augusztus 14., 18:332022. augusztus 14., 18:33
2022. augusztus 14., 18:362022. augusztus 14., 18:36
Ukrajna vasárnap azt állította, hogy a térségbeli hidak megrongálásával, illetve lerombolásával elszigetelte az orosz erők egy részét a dél-ukrajnai Herszon megyében. Az ukrajnai atomerőműveket üzemeltető Enerhoatom vállalat figyelmeztetést adott ki a Telegram-csatornáján, miszerint olyan értesülést kaptak, hogy „az orosz megszállók újabb provokációkra készülnek”, szemtanúk szerint ismét tüzérségi támadás célpontja Európa legnagyobb atomerőműve.
Az egyik támadásban megrongálódott az egyik szivattyútelep, így részben tönkrement az atomerőmű tűzvédelmi berendezése. A Zaporizzsja megye orosz kézen lévő területeit ellenőrző hatóságok az ukrán erőket vádolták a tüzérségi támadással. Az orosz katonai és polgári közigazgatás egyik tagja, Vlagyimir Rogov a Telegramon azt írta, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fegyveresei ismét tűz alá vették Enerhodar városát és az atomerőművet. A közlemény szerint a lövedékek a Dnyeper partján csapódtak be, senki sem halt meg, anyagi kár sem keletkezett.
Zelenszkij azzal vádolta meg a megszállókat, hogy „rendkívül cinikus módon” az atomerőművet felhasználva próbálják megfélemlíteni az embereket, miközben az orosz erők az „erőmű mögé rejtőzve” lövik az ukrán kézen lévő Nikopol és Marhanec városokat.
Mihail Uljanov, Oroszország bécsi ENSZ-nagykövete vasárnap a TASZSZ orosz állami hírügynökség jelentése szerint felszólította Ukrajnát: állítsa le az erőmű elleni támadásokat, hogy lehetővé váljon a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megfigyelő missziójának a helyszínre küldése.
Dél-Ukrajnában, ahol az ukrán hadsereg több napja ellenoffenzívát folytat, Szerhij Hlany, Herszon megye kormányzójának helyettese vasárnap közölte, hogy az orosz megszállók csak pontonhidak segítségével tudnak átkelni a Dnyeperen. Becslés szerint mintegy húszezer orosz katona tartózkodik a folyó jobb partján. Hlany szerint Oroszország a jobb partról a balra helyezi át harcvezetési pontjait annak tudatában, hogy a helyzet eszkalálódása esetén erre nem lenne ideje.
A Herszontól északra fekvő Mikolajiv megye Bereznehuvate településén egy ember meghalt az orosz erők tüzérségi támadásában vasárnap hajnalban – közölte vasárnap az ukrán katasztrófavédelem.
Románia a Rafael Advanced Defence Systems-t választotta ki a rövid hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek szállítására – számolt be a Jiszráel Hajom című lap hétfőn.
Az EU és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról.
Hét kutya – hat kölyök és egy felnőtt tacskó – került életveszélybe egy furgon zárt rakterében víz és levegő nélkül a nyári hőségben.
Donald Trump amerikai elnök a kereskedelmi megállapodások megkötésére korábban szabott július 9-i határidő előtt levélben szándékozik tájékoztatni az Egyesült Államok kereskedelmi partnereit a további üzleti kapcsolatok feltételeiről.
A szeretetről, a szabadságról és a sokszínűségről beszéltek többek között a Budapest Büszkeség elnevezésű rendezvény szónokai szombaton, miközben a Mi Hazánk Mozgalom bejelentette, feljelenti a rendőrséget.
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek hálaadó aranymisét mutatott be pappá szentelése 50. évfordulója alkalmából szombaton a budapesti Szent István-bazilikában. Úgy fogalmazott: továbbra is „missziós hivatásunk van” Magyarországon.
Oroszország kész egy újabb tárgyalási fordulót tartani Ukrajnával, esetleg Isztambulban, bár a tárgyalás helyében és időpontjában még meg kell állapodni – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz államfő Minszkben pénteken újságíróknak nyilatkozva.
Elfogtak egy csalás miatt körözött székelyföldi férfit Budapesten – közölte a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda (KR NNI) pénteken a police.hu oldalon.
Péntek hajnali brüsszeli sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy a román gazdaság néhány éve „egy helyben toporog”, és szükség van a fellendítésére.
Az Európai Bizottság támogatja az ukrán csatlakozási tárgyalások első fejezetének megnyitását; Ukrajna teljesítette a feladatát, így most rajtunk a sor – jelentette ki a brüsszeli testület elnöke.
szóljon hozzá!