Fotó: Facebook/Volodimir Zelenszkij
Még több fegyvert kér az orosz inváziós erők ellen harcoló Ukrajna vezetése a Nyugattól, Volodimir Zelenszkij elnök és a nemzetbiztonsági tanács titkára is a fegyverszállítás ütemének fokozását szorgalmazta.
2023. január 17., 12:262023. január 17., 12:26
Zelenszkij hétfő esti videóbeszédében arról beszélt: mivel Oroszország azon igyekszik, hogy ismét átvehesse a kezdeményezést a háborúban, a fronton kialakult helyzet pedig újabb, fegyverszállítással kapcsolatos döntéseket tesz szükségessé, fontos, hogy a nemzetközi koalíció összehangolja az erőfeszítéseit az Ukrajna és a szabadság megvédését célzó döntések meghozatalát illetően.
A nyugati országok már a háború kezdete óta ellátták Ukrajnát többek között tüzérségi eszközökkel, Zelenszkij és a kormány tagjai azonban most azt mondják: sürgősen harckocsikra lenne szükségük.
Olekszij Danyilov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi tanács (RNBO) titkára szintén hétfőn este arról beszélt: szükséges a fegyverszállítások felgyorsítása,
„Minden nap készülnünk kell az ilyen fejleményekre. És készülünk… Az első és utolsó kérdés mindig a fegyverekre vonatkozik, a segítségre, amely lehetővé teszi, hogy legyőzzük az agresszort, amely lerohanta országunkat” – mondta Danyilov.
Az amerikai Hadtudományi Intézet (ISW) hétfői jelentésében szintén arról írt, hogy az oroszok a következő hat hónapban megpróbálják átvenni az irányítást, és „döntő stratégiai lépésre” készülnek. Az elemzők szerint a kudarcok ellenére Vlagyimir Putyin elnök nem tett le céljairól, ezért Luhanszkban indulhat jelentős orosz offenzíva.
Közben a brit külügyminiszter az amerikai és a kanadai kormányt igyekszik rávenni Ukrajna támogatásának gyorsítására és bővítésére a kedden kezdődő washingtoni és torontói tárgyalásain.
A londoni külügyminisztérium keddi, MTI által idézett tájékoztatása szerint James Cleverly intenzív diplomáciai egyeztetéseket tart Antony Blinken amerikai és Mélanie Joly kanadai külügyminiszterrel.
A brit külügyi tárca beszámolója szerint James Cleverly kifejti a megbeszéléseken azt a meggyőződését, hogy a megfelelő felszerelések birtokában Ukrajna felülkerekedhet a háborúban.
A minisztérium felidézi, hogy Nagy-Britannia tavaly 2,3 milliárd font (csaknem 1050 milliárd forint) értékben nyújtott katonai támogatást Ukrajnának, és London kötelezettséget vállalt arra, hogy az idén legalább szinten tartja, de lehetőség szerint emeli ezt a támogatást.
A Downing Street a hétvégén bejelentette, hogy Ukrajna hamarosan tizennégy Challenger 2 harckocsit és hozzávetőleg harminc AS90 típusú nagyméretű önjáró löveget kap Nagy-Britanniából.
A Downing Street már a hétvégi bejelentésben jelezte, hogy a brit kormány a héten világszerte aktív diplomáciai tevékenységbe kezd, miután Rishi Sunak miniszterelnök utasította a kabinet vezető tagjait a nemzetközi fellépés előmozdítására az Ukrajna elleni orosz invázió első évfordulójának közeledtével.
A brit kormány védelmi és biztonsági illetékeseinek megítélése szerint erre alkalmat teremtett, hogy Oroszország meghátrálásra kényszerült az Ukrajnában tevékenykedő orosz erők utánpótlási problémái és moráljuk rohamos csökkenése miatt.
Sir Patrick Sanders tábornok, a brit szárazföldi haderő vezérkari főnöke ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy
Sanders belső leirata szerint - amelybe a BBC brit közszolgálati médiatársaság betekintést nyert - Nagy-Britannia biztonságát is szolgálja, ha sikerül elérni Oroszország katonai vereségét Ukrajnában.
A vezérkari főnök hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a fegyverszállításokról hozott döntés kétségtelenül befolyásolja a brit fegyveres erők mozgósíthatóságát, és gyors ütemben helyre kell állítani a hadsereg harcképességét.
A Trump-kormányzat magas rangú tisztségviselői az elmúlt napokban megvitatták annak valószínűségét, hogy az Egyesült Államok nem lesz képes biztosítani az ukrajnai békemegállapodást a következő néhány hónapban.
Az Erzsébet hídon, a Szabadság hídon, a Petőfi hídon és a Margit hídon tüntettek kedd este Budapesten a gyülekezési jogról szóló törvény módosításának visszavonásáért, ezt megelőzően többen is felszólaltak a jogszabály és a kormány ellen.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
szóljon hozzá!