Erőt mutatnának. Scholz és Macron a Trump által képviselt „kihívásokkal” szemben lépne fel
Fotó: Facebook/Emmanuel Macron
Emmanuel Macron francia államfő és Olaf Scholz német kancellár szerdán ígértet tett arra, hogy mindent megtesznek azért, hogy „egységes és erős” Európát hozzanak létre a Donald Trump amerikai elnök által képviselt politika „kihívásával” szemben.
2025. január 23., 12:392025. január 23., 12:39
„Már most világos, hogy Trump elnök kihívás lesz” – mondta Párizsban a német kancellár a Macron elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
– tette hozzá Olaf Scholz.
A francia elnök arra kérte a 27 uniós tagállamot, és különösen a francia-német párost, hogy „teljes mértékben vegyék ki a részüket” egy „egységes, erős és szuverén” Európa létrehozásában, amely képes megvédeni érdekeit akkor, amikor az új amerikai elnök az EU-val szembeni vámok jelentős emelését ígéri, és katonai támogatásának csökkentését helyezte kilátásba.
Donald Trump amerikai elnök kedden megígérte, hogy vámokkal sújtja az Európai Uniót, és közölte, hogy kormánya a kínai importra kivetett 10 százalékos büntetővámról tárgyal.
„Az egyetlen válasz arra az időszakra, amely most kezdődik, az, hogy az európaiak egységesebbnek, ambiciózusabbnak, bátrabbnak és függetlenebbnek mutatkoznak. Ez az, ami éltet minket, és ebben az irányban folytatjuk a cselekvést” – hangsúlyozta Emmanuel Macron.
A francia elnök és a német kancellár munkaebéden találkozott egymással a február 23-i németországi parlamenti választások előtti egyik utolsó megbeszélésükön. A találkozót az 1963-ban aláírt Elysée-szerződés 62. évfordulóján rendezték meg, amely megpecsételte a második világháború utáni német-francia megbékélését.
– hangsúlyozta szerdán Sophie Primas francia kormányszóvivő.
Emmanuel Macron az új technológiákba történő masszív európai beruházásokat remél, beleértve az adósságok közössé tételét – ami Berlin számára tabutéma –, hogy Európa szembe tudjon nézni az amerikai konkurenciával. Emellett erősebb európai védelmi és hadiipart szorgalmaz.
Miután Donald Trump tájékoztatta őket arról, hogy miről tárgyalt Vlagyimir Putyinnal, az európai vezetők szombat reggel tanácskoztak, és közleményt adtak ki, amelyben üdvözölték a békefenntartó erőfeszítéseket.
Bár a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök között az ukrajnai fegyverszünet témájában lezajlott találkozón nem született konkrét eredmény, az mégis fontos – vélekednek az elemzők.
Az alaszkai orosz–amerikai pozitív csúcstalálkozó lehetővé tette, hogy a felek folytassák a megoldási lehetőségek közös keresését – jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szombat hajnalban újságíróknak.
Ukrajna kész a béke érdekében tevékenykedni – közölte Volodimir Zelenszkij ukrán államfő a Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök közötti, az ukrajnai tűzszünetről szóló találkozó kapcsán.
Miközben Donald Trump és Vlagyimir Putyin Alaszkában találkoztak, Oroszország 85 támadó drónt és egy ballisztikus rakétát indított Ukrajna területe ellen – jelentette be szombaton az ukrán légierő.
Sikerült igazán jó előrelépést elérni – jelentette ki Donald Trump amerikai elnök orosz hivatali partnerével, Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai rendezésről Alaszkában tartott csúcstalálkozóját követően rendezett közös sajtótájékoztatójukon.
Megérkezett pénteken Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök az ukrajnai rendezést szolgáló amerikai–orosz csúcstalálkozó helyszínére, az alaszkai Anchorage-be.
Tompítani igyekezett Oana Ţoiu román külügyminiszter annak az élét, hogy az Egyesült Államok külügyminisztériuma a Romániáról szóló emberi jogi jelentésében ismét felrótta a tavalyi elnökválasztás érvénytelenítését.
Több szerbiai városban is összecsaptak az ellenzéki tiltakozók a rendőrökkel csütörtök este, Újvidéken emellett felgyújtották a kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) helyi irodáját.
Az izraeli radikális jobboldali pénzügyminiszter, Becálel Szmotrics szerint egy, a megszállt Ciszjordániában megvalósítandó, több mint 3000 lakás építését magában foglaló, ellentmondásos telepépítési projekt „eltemeti a palesztin állam gondolatát”.
szóljon hozzá!