2009. március 22., 18:442009. március 22., 18:44
Az első forduló hivatalos eredménye szerint a szombati szavazáson Gasparovic megszerezte a leadott szavazatok 46,71 százalékát, míg Radicovát 38,05 százalék támogatta. A választási részvétel 43,63 százalékos volt. Az államfői bársonyszék megszerzéséhez az első fordulóban elvben az összes bejegyzett választótól származó szavazat több mint a felére lett volna szüksége valamelyik jelöltnek a győzelemhez.
Helyi megfigyelők szerint az első elnökválasztási forduló az előrejelzéseknek megfelelően végződött, de a két továbbjutó közti különbség jóval alacsonyabb a vártnál. Ennek alapján várható, hogy a második forduló előtti kampány nagyon éles lesz. Ivan Horsky politológus azt várja, hogy hangsúlyozottan előkerül a „magyar kártya” is.
Az első elemzések szerint szombaton a dél-szlovákiai magyarok masszívan Iveta Radicovát támogatták. A dunaszerdahelyi járásban például Radicová kapta meg a szavazatok 88,54 százalékát.
A Magyar Koalíció Pártja (MKP) az ellenzék nagy sikerének tartja a szlovákiai elnökválasztás első fordulójának eredményét. A szombati köztársaságielnök-választás is „megerősítette azt a tényt, hogy az MKP és a magyar nemzetiségű választók támogatása nélkül most sem szerezhető meg a demokratikus erők többsége Szlovákiában” - áll az MKP vasárnapi közleményében.
Ján Slota, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke elégedettségének adott hangot afelett, hogy az SNS által támogatott Gasparovic megnyerte az első fordulót. Ugyanakkor a párt „nyugtalanságát és sajnálatát” fejezte ki amiatt, „hogy a második helyen végzett jelölt, Iveta Radicová éppen a Dél-Szlovákiában élő magyar polgártársaknak köszönhetően kapott sok szavazatot”.
Mikulás Dzurinda, az ellenzéki Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) elnöke szerint Radicová sikere hozzájárulhatna ahhoz, hogy az országban végre meginduljon a párbeszéd a koalíció és az ellenzék között. „A mai helyzetben minden politikai erőnek felelősen kell viselkednie. Komoly és pártok felett álló elnökre van szükségünk, aki ezt a dialógust bebiztosítaná” - mondta újságíróknak a volt miniszterelnök. A szlovákiai elnökválasztás 2. fordulójára április 4-én kerül sor. A két jelölt közül az lesz az államfő, aki megszerzi a leadott szavazatok egyszerű többségét.
Az ukrajnai válság rendezése lesz Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök pénteken esedékes tárgyalásainak központi témája Alaszkában – jelentette ki Jurij Usakov, az orosz államfő külpolitikai tanácsadója.
Moszkva meghiúsította Kijev arra irányuló terveit, hogy Szapszan típusú rakétarendszereket gyártson az Oroszország mélyére mérendő csapásokhoz – közölte csütörtökön az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB).
Izrael miniszterelnöke, Benjamin Netanjahu jelezte, hogy a gázai tűzszüneti erőfeszítések most egy átfogó megállapodásra összpontosulnak, amelynek célja az összes fennmaradó túsz egyidejű szabadon bocsátása – közölte a BBC.
Sikerült megőrizni a békét, és nem lesz polgárháború Szerbiában – közölte Alekszandar Vucsics szerb köztársasági elnök azt követően, hogy ellenzéki tüntetők csaptak össze a Szerb Haladó Párt (SNS) aktivistáival és rendőrökkel Újvidéken szerda este.
Donald Trump amerikai elnök arra készül, hogy hozzáférést biztosítson Vlagyimir Putyin orosz elnöknek ritkaföldfémekhez és egyéb gazdasági ösztönzőket kínáljon az ukrajnai háború befejezése érdekében.
Donald Trump szerint pénteki találkozóját Vlagyimir Putyinnal nagyon gyorsan második is követheti, ugyanakkor súlyos következményekkel járhat, ha az orosz elnök nem egyezik bele a háború lezárásába.
Heves légitámadás érte Gázavárost – közölte a területet irányító Hamász terrorszervezet polgári védelmi ügynöksége, miközben az izraeli erők a város elfoglalására készülnek.
A 2024-es romániai elnökválasztás első fordulójának érvénytelenítése is szerepel az Egyesült Államok külügyminisztériuma által kedden közzétett, a 2024-es romániai emberi jogi helyzetről szóló jelentésében.
Súlyos harcokról számolt be az ukrán hadsereg kedden egy sajtótájékoztatón, utalva a kelet-ukrajnai frontszakaszokon történt orosz előretörésre is, ami miatt erősítést is küldtek Pokrovszk térségébe.
Nicușor Dan kedden bejelentette, hogy telefonon egyeztetett Volodimir Zelenszkij elnökkel, akinek elmondta, hogy „átfogó és tartós békére van szükség Ukrajnában”.