Robert Schuman
Fotó: Facebook/Európai Bizottság
Az Európai Parlament, az Európai Tanács és az Európai Bizottság elnöke közös nyilatkozatban emlékezett meg az 1950. május 9-i Schuman-nyilatkozat 75. évfordulójáról. Az ünnepséget Robert Schuman szülőhelyén, Luxemburgban tartották.
2025. május 09., 19:442025. május 09., 19:44
A nyilatkozat kiemelte: a második világháború romjai közül felemelkedő Európában előrelátó vezetők (köztük Robert Schuman) úgy döntöttek, hogy a szén- és acéltermelést közös ellenőrzés alá vonják, hogy biztosítsák a tartós békét. „Egyszerű, mégis úttörő vállalkozásuk – a történelmi rivalizálás helyett a közös szuverenitás megteremtése gazdasági és politikai integráció révén – elindította a jólét, a béke, a demokrácia, a szolidaritás és az együttműködés korszakát Európában” – fogalmaztak.
A Schuman-nyilatkozatot 1950. május 9-én hirdette ki Robert Schuman francia külügyminiszter, amelyben javasolta Franciaország és Németország szén- és acéltermelésének közös felügyelet alá helyezését.
A közös európai projekt vonzerejét a később csatlakozó országok bizonyítják – áll a közleményben –, amelyek a közös értékek, a demokrácia és az egység mellett döntöttek. „A békéért végzett munka Európában – ami a Schuman-nyilatkozat lényege – még nem ért véget” – figyelmeztettek a vezetők. Hangsúlyozták: Európa ismét komoly kihívásokkal néz szembe, Oroszország Ukrajna elleni agressziója háborút hozott a kontinens határára, a globális feszültségek erősödnek, a klímaváltozás pedig emberek millióinak életét befolyásolja Európában és világszerte.
A három elnök megerősítette elkötelezettségét egy olyan európai projekt mellett, „amely egyesíti a népeket, és amelynek bővítése az Európai Unió legjobb geopolitikai befektetése.” Közölték: kétszeres erőfeszítést tesznek a gazdasági jólét fenntartására, a versenyképesség fokozására és a társadalmi fejlődés biztosítására. „Példátlan lépéseket teszünk biztonságunk, védelmünk és stratégiai autonómiánk megerősítésére” – fogalmaztak.
A nyilatkozatban kiálltak a szabályokon alapuló nemzetközi rend, a multilateralizmus erősítése és az Európai Unió megbízható globális partneri szerepe mellett. „Európa a saját sorsának ura. Támogatjuk Ukrajnát minden erőfeszítésében az igazságos és tartós béke érdekében. A Schuman-nyilatkozat szelleme tovább él, és vezet bennünket a béke, a jólét, a szolidaritás és az együttműködés biztosítása felé Európában” – áll a nyilatkozatban.
Magyarország kiutasított két, Ukrajna budapesti nagykövetségén diplomáciai fedésben dolgozó kémet, ugyanis a kormány nem tűri tovább a Magyarországgal szembeni folyamatos lejárató akciókat Kijev részéről – jelentette be Szijjártó Péter.
A romániai államfőválasztás második fordulójának napján, május 18-án tartják XIV. Leó pápa beiktatási szertartását. A beiktatási misét a hagyományokhoz híven a római Szent Péter téren tartják, helyi idő szerint délelőtt 10 órakor.
Választ kell adni arra, hogy Európa miként fogja kezelni az Ukrajna elleni háborút, ugyanakkor világossá kell tenni, hogy hol áll Európa: mégpedig Ukrajna oldalán – jelentette ki Friedrich Merz német kancellár Brüsszelben pénteken.
A magyar kormány eddig is az együttműködésre törekedett Romániával, ezután is így lesz – jelentette ki Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken a román elnökválasztás apropóján.
A krisztusi tanítást képviselő egyház missziójára ott van a legsürgetőbb szükség, ahol a mai társadalom drámái zajlanak az élet értelmének elvesztésétől a család válságáig – mondta homíliájában XIV. Leó pápa.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
szóljon hozzá!