Nehezen megy. A koalícióra késszülő pártok nem tudnak egykönnyen zöld ágra vergődni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós tárgyalások során
Fotó: Facebook/USR
Nehezen haladnak a koalíciós tárgyalások az Európa-párti kormány megalakítására készülő négy párt között, így már annak a lehetősége is felmerült, hogy sorsolással döntsék el, melyik minisztérium melyik párthoz került – legalábbis egyes sajtóértesülések szerint.
2024. december 12., 14:282024. december 12., 14:28
2024. december 12., 14:382024. december 12., 14:38
A Digi 24 hírcsatorna csütörtökön saját forrásokra hivatkozva jelentette be, hogy amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni a koalíciós tárgyalások során arról, melyik párt melyik minisztériumot kapja, a vakszerencsére bízhatják a dolgot.
Mint arról beszámoltunk, abban már megállapodtak, hogy 18 helyett 16 minisztérium lesz, a családügyi tárca ugyanis megszűnik, az energiaügyi tárcát pedig összevonják a gazdaságival.
Csütörtökön reggel kilenc órától a tervek szerint a parlamentben folytatódik az egyeztetés a közös kormány megalakításáról az Európa-barát pártok és a kisebbségi frakció képviselői között.
A pártoknak emellett a közös kormányprogramról is meg kell állapodniuk, ami nem könnyű, hiszen az ország költségvetésének helyzete aggasztó, nyolc százalék körüli deficitre lehet számítani, így a leendő kabinetnek a jövő évi költségvetés elfogadása mellett fájdalmas és népszerűtlen intézkedéseket is el kell fogadnia a büdzsé rendbetétele, a kiadások lefaragása érdekében.
Ugyanakkor ez sem egyszerű, az USR szerint ugyanis a pénzügyminisztérium nem bocsátott minden adatot a rendelkezésükre.
A jelenlegi 18 helyett csak 16 minisztérium működne a következő kormányban, és csökkentenék az állami apparátus létszámát – kiszivárgott sajtóhírek szerint ebben állapodtak meg szerdán a négypárti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártok.
A négy párt arról is nehezen állapodik meg, hogy közös államfőjelöltet állítsanak. Van, aki szerint párton kívüli, köztiszteletben álló személyiséget kell indítani, ugyanakkor kérdéses, hogy melyik párt javaslatát fogadják el a többiek, és ez hogyan hat a legfontosabb állami tisztségek – a miniszterelnök, a szenátus és a képviselőház elnöke – elosztására.
A kiszivárgott hírek szerint a PSD nem szeretné, hogy Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke legyen a miniszterelnök, inkább megtartaná a tisztséget Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök, a párt elnöke számára, már csak azért is, mert a választáson a szociáldemokraták végeztek az első helyen.
Abban ugyanakkor állítólag egyetértenek, hogy a miniszterelnöki tisztséget nem rotációs alapon töltik be, hanem az a párt viszi végig, amely megkapja.
Az egyeztetések folytatódnak, a pártok szeretnék, ha az új kormányt még karácsony előtt beiktatnák.
A belföldi vasúti személyforgalom 80 vonatjáratát fogja érinteni a vasárnap hajnali óraátállítás – tájékoztatott szombaton a Román Vasúttársaság (CFR).
Tizenkét megye összesen 42 településén okozott károkat a rossz idő pénteken, szombat reggelre már 14 megye 54 települése volt érintett.
A tartalékosok mozgósításával és a lakosság védelmi célú felkészítésével kapcsolatos álhírek terjedésére figyelmeztetett pénteken a védelmi minisztérium az Inforadar platformon.
Románia üdvözli a rijádi béketárgyalások eredményeit, fekete-tengeri országként kiemelt figyelemmel követi a tűzszünetre, ennek ellenőrzésére, a hajózás biztonságára vonatkozó egyeztetéseket és kész részt venni a fekete-tengeri tűzszünet felügyeletében.
Vádat emelt a legfőbb ügyészség az aradi robbantásos merényletben meggyilkolt üzletember lánya, Laura Bîlcea ellen. Ioan Crișant 2001 májusában „végezték ki” maffiamódszerekkel, a vádhatóság szerint a robbantás elkövetőit az áldozat lánya bérelte fel.
Az ipari építményekre kivetett oszlopadót magáncégek esetében a nettó érték 1 százalékában, az állami létesítmények esetében értékük 0,5 százalékában szabták meg.
Románia 27 településén háztetőket rongált meg, fákat és villanypóznákat döntött ki a viharos szél pénteken – közölte az országos katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Erdélyben készülnek Románia saját gyártású harci drónjai – jelentette be a bukaresti gazdasági minisztérium.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök pénteken kijelentette, hogy „a magyarok nem Románia ellenségei”, Victor Ponta elnökjelölt pedig „mellébeszél”, amikor azt mondja, hogy soha nem támogatná egy RMDSZ-es pénzügyminiszter kinevezését.
1 hozzászólás