Nehezen megy. A koalícióra késszülő pártok nem tudnak egykönnyen zöld ágra vergődni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós tárgyalások során
Fotó: Facebook/USR
Nehezen haladnak a koalíciós tárgyalások az Európa-párti kormány megalakítására készülő négy párt között, így már annak a lehetősége is felmerült, hogy sorsolással döntsék el, melyik minisztérium melyik párthoz került – legalábbis egyes sajtóértesülések szerint.
2024. december 12., 14:282024. december 12., 14:28
2024. december 12., 14:382024. december 12., 14:38
A Digi 24 hírcsatorna csütörtökön saját forrásokra hivatkozva jelentette be, hogy amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni a koalíciós tárgyalások során arról, melyik párt melyik minisztériumot kapja, a vakszerencsére bízhatják a dolgot.
Mint arról beszámoltunk, abban már megállapodtak, hogy 18 helyett 16 minisztérium lesz, a családügyi tárca ugyanis megszűnik, az energiaügyi tárcát pedig összevonják a gazdaságival.
Csütörtökön reggel kilenc órától a tervek szerint a parlamentben folytatódik az egyeztetés a közös kormány megalakításáról az Európa-barát pártok és a kisebbségi frakció képviselői között.
A pártoknak emellett a közös kormányprogramról is meg kell állapodniuk, ami nem könnyű, hiszen az ország költségvetésének helyzete aggasztó, nyolc százalék körüli deficitre lehet számítani, így a leendő kabinetnek a jövő évi költségvetés elfogadása mellett fájdalmas és népszerűtlen intézkedéseket is el kell fogadnia a büdzsé rendbetétele, a kiadások lefaragása érdekében.
Ugyanakkor ez sem egyszerű, az USR szerint ugyanis a pénzügyminisztérium nem bocsátott minden adatot a rendelkezésükre.
A jelenlegi 18 helyett csak 16 minisztérium működne a következő kormányban, és csökkentenék az állami apparátus létszámát – kiszivárgott sajtóhírek szerint ebben állapodtak meg szerdán a négypárti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártok.
A négy párt arról is nehezen állapodik meg, hogy közös államfőjelöltet állítsanak. Van, aki szerint párton kívüli, köztiszteletben álló személyiséget kell indítani, ugyanakkor kérdéses, hogy melyik párt javaslatát fogadják el a többiek, és ez hogyan hat a legfontosabb állami tisztségek – a miniszterelnök, a szenátus és a képviselőház elnöke – elosztására.
A kiszivárgott hírek szerint a PSD nem szeretné, hogy Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke legyen a miniszterelnök, inkább megtartaná a tisztséget Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök, a párt elnöke számára, már csak azért is, mert a választáson a szociáldemokraták végeztek az első helyen.
Abban ugyanakkor állítólag egyetértenek, hogy a miniszterelnöki tisztséget nem rotációs alapon töltik be, hanem az a párt viszi végig, amely megkapja.
Az egyeztetések folytatódnak, a pártok szeretnék, ha az új kormányt még karácsony előtt beiktatnák.
Nem indokolt óvintézkedéseket tenni a Kongóban felbukkant, úgynevezett X-betegség kapcsán, mivel az nem fenyegeti a romániai lakosságot – jelentette ki csütörtökön Alexandru Rafila egészségügyi miniszter.
Csütörtöktől folyósítják a 250 lejes értékű élelmiszerutalványokat a szociális kártyákra a nehéz, hátrányos társadalmi helyzetben lévő személyek számára – ígérte Adrian Câciu, az Európai Befektetések és Projektek Minisztériumának vezetője.
Államcsínt kiált és Klaus Iohannis államfő, valamint az alkotmánybíróság tagjainak lemondását követeli George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az elnökválasztás első fordulója eredményének megsemmisítése miatt.
Bár korábban úgy nyilatkozott, hogy a többi szélsőjobboldali párthoz hasonlóan az ő alakulata is Călin Georgescut támogatja a megismételt államfőválasztáson, most durván nekiment a potenciális közös jelöltnek Diana Șoșoacă, az SOS Románia párt elnöke.
Csütörtökön reggel kilenc órától a tervek szerint a parlamentben folytatódik az egyeztetés a közös kormány megalakításáról az Európa-barát pártok és a kisebbségi frakció képviselői között.
Közleményben tudatta a Călin Georgescu szélsőjobboldali elnökjelölt javára elkövetett kampánymanipuláció legfőbb színterének tekintett TikTok közösségi oldal, milyen biztonsági intézkedéseket hajtott végre.
A legfelsőbb bíróság szerdán elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) beadványát, amit a romániai elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági döntés ellen nyújtott be.
A jelenlegi 18 helyett csak 16 minisztérium működne a következő kormányban, és csökkentenék az állami apparátus létszámát – kiszivárgott sajtóhírek szerint ebben állapodtak meg szerdán a négypárti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártok.
Nem zárkózik el attól Daniel David, a BBTE rektora, hogy adott esetben az Európa-barát romániai pártok közös államfőjelöltje legyen, egy ilyen jelöltállításhoz azonban szerinte számos feltételnek kell teljesülnie.
SMS-ben vagy a különböző üzenetküldő alkalmazásokon (pl. Whatsapp) a mobiltelefonokra érkező, online munkát ajánló üzenetekre figyelmeztetnek, amelyek célja az érzékeny felhasználói adatok gyűjtése.
szóljon hozzá!