Nehezen megy. A koalícióra késszülő pártok nem tudnak egykönnyen zöld ágra vergődni a minisztériumok elosztását illetően a koalíciós tárgyalások során
Fotó: Facebook/USR
Nehezen haladnak a koalíciós tárgyalások az Európa-párti kormány megalakítására készülő négy párt között, így már annak a lehetősége is felmerült, hogy sorsolással döntsék el, melyik minisztérium melyik párthoz került – legalábbis egyes sajtóértesülések szerint.
2024. december 12., 14:282024. december 12., 14:28
2024. december 12., 14:382024. december 12., 14:38
A Digi 24 hírcsatorna csütörtökön saját forrásokra hivatkozva jelentette be, hogy amennyiben nem sikerül megállapodásra jutni a koalíciós tárgyalások során arról, melyik párt melyik minisztériumot kapja, a vakszerencsére bízhatják a dolgot.
Mint arról beszámoltunk, abban már megállapodtak, hogy 18 helyett 16 minisztérium lesz, a családügyi tárca ugyanis megszűnik, az energiaügyi tárcát pedig összevonják a gazdaságival.
Csütörtökön reggel kilenc órától a tervek szerint a parlamentben folytatódik az egyeztetés a közös kormány megalakításáról az Európa-barát pártok és a kisebbségi frakció képviselői között.
A pártoknak emellett a közös kormányprogramról is meg kell állapodniuk, ami nem könnyű, hiszen az ország költségvetésének helyzete aggasztó, nyolc százalék körüli deficitre lehet számítani, így a leendő kabinetnek a jövő évi költségvetés elfogadása mellett fájdalmas és népszerűtlen intézkedéseket is el kell fogadnia a büdzsé rendbetétele, a kiadások lefaragása érdekében.
Ugyanakkor ez sem egyszerű, az USR szerint ugyanis a pénzügyminisztérium nem bocsátott minden adatot a rendelkezésükre.
A jelenlegi 18 helyett csak 16 minisztérium működne a következő kormányban, és csökkentenék az állami apparátus létszámát – kiszivárgott sajtóhírek szerint ebben állapodtak meg szerdán a négypárti koalíciós szándéknyilatkozatot aláíró pártok.
A négy párt arról is nehezen állapodik meg, hogy közös államfőjelöltet állítsanak. Van, aki szerint párton kívüli, köztiszteletben álló személyiséget kell indítani, ugyanakkor kérdéses, hogy melyik párt javaslatát fogadják el a többiek, és ez hogyan hat a legfontosabb állami tisztségek – a miniszterelnök, a szenátus és a képviselőház elnöke – elosztására.
A kiszivárgott hírek szerint a PSD nem szeretné, hogy Ilie Bolojan, a PNL ügyvivő elnöke legyen a miniszterelnök, inkább megtartaná a tisztséget Marcel Ciolacu jelenlegi miniszterelnök, a párt elnöke számára, már csak azért is, mert a választáson a szociáldemokraták végeztek az első helyen.
Abban ugyanakkor állítólag egyetértenek, hogy a miniszterelnöki tisztséget nem rotációs alapon töltik be, hanem az a párt viszi végig, amely megkapja.
Az egyeztetések folytatódnak, a pártok szeretnék, ha az új kormányt még karácsony előtt beiktatnák.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
Mentők szállították kórházba vasárnap reggel a târgșori női börtönből az erős hasi fájdalmakra panaszkodó Elena Udreát – értesült az Agerpres.
1 hozzászólás