Fotó: Videófelvétel
Kína tiszteletben tartja a volt szovjet államok szuverenitását – közölte hétfőn a kínai külügyminisztérium, arra a diplomáciai vitára reagálva, amelyet Kína párizsi nagykövete váltott ki, aki megkérdőjelezte, hogy a volt szovjet köztársaságok szabályozott státussal rendelkeznek, és hogy a Krím Ukrajna része.
2023. április 24., 13:572023. április 24., 13:57
„Kína tiszteletben tartja minden ország szuverenitását, függetlenségét és területi integritását, és kiáll az Egyesült Nemzetek Alapokmányának céljai és elvei mellett” – mondta Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője (képünkön) hétfőn.
Kína párizsi nagykövetének kijelentései jelentős felbolydulást okoztak több egykori szovjet tagköztársaságban.
Igor Zaharov, a moldovai külügyminiszter kommunikációs tanácsosa leszögezte: a nagykövet kijelentései teljességgel elfogadhatatlanok, a kínai-moldovai kapcsolatok ugyanis az elmúlt három évtizedben a kölcsönös tisztelet és a területi integritás elismerésen alapultak.
Hozzátette, várják Peking hivatalos álláspontját.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter közölte, tisztázni kell, hogy változott-e Kína álláspontja a balti államok függetlenségével kapcsolatban.
– hangsúlyozta a litván diplomáciai vezető.
Mint megírtuk, Lu Sa-je párizsi nagykövet a francia televízióban pénteken arra kérdésre válaszolva, hogy mi az álláspontja a Krím hovatartozásáról, kijelentette, hogy történelmileg Oroszország része volt, és Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajándékozta Ukrajnának. „Ezeknek a volt szovjet országoknak jelenleg nincsen nemzetközi jogállásuk, mert semmilyen nemzetközi megállapodás nem rögzíti a szuverén státusukat” – tette hozzá Lu Sa-je.
Franciaország vasárnap válaszul „teljes szolidaritásáról” biztosított minden érintett államot, amelyek megfogalmazása szerint „több évtizednyi elnyomás után” vívták ki a függetlenségüket.
Az ukrán elnök szerdán a kárpátaljai kistérségek (területi közösségek) és járások vezetőivel folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy olyan kétoldalú dokumentum készül Ukrajna és Magyarország között.
Akciócsoport jön létre, amely megvizsgálja, mire van szükség egy olyan logisztikai központ kialakításához a spanyolországi Castellon tartományban, amely támogatást nyújthat az ott élő román állampolgároknak. Nőtt a természeti csapás áldozatainak száma.
Bezár Európa utolsó, Vlagyimir Iljics Leninnek szentelt múzeuma a finnországi Tamperében.
Az eddigi információk szerint nincsenek román állampolgárok a spanyolországi árvizek halálos áldozatai között; 22 román állampolgárt eltűntként tartanak nyilván – nyilatkozta csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A múlt hétvégi vitatott georgiai parlamenti választásokon leadott szavazatok részleges újraszámlálása megerősítette a kormánypárt győzelmét – közölte a választási bizottság csütörtökön az AFP francia hírügynökséggel.
Lezárják az orosz ostrom által fenyegetett donyecki Pokrovszk városának egyes részeit a védelmi előkészületek miatt – mondta Szerhij Dobrjak, a pokrovszki katonai közigazgatás vezetője a Szuszpilne közszolgálati médiumnak szerdán.
Az Egyesült Államok megpróbál „diplomáciai megoldást találni minden érintett féllel” – mondta Matthew Miller külügyminisztériumi szóvivő szerdán az Egyesült Államok és Izrael Libanonról folytatott tárgyalásait megelőzően.
A madridi kormány szerda esti tájékoztatása szerint 95-re emelkedett az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradások halálos áldozatainak száma Spanyolországban. A román külügy is közölte a potenciális román áldozatok számát.
Bizalmas volt Kijev és a Fehér Ház között az a sajtóban megjelent információ, hogy Ukrajna Tomahawk rakétákat is kérne az Egyesült Államoktól – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán.
Legkevesebb 63 halálos áldozata van az özönvízszerű esőzések következtében kialakult áradásoknak Spanyolországban – közölték a hatóságok szerdán. Médiajelentések szerint a katasztrófa során több román állampolgár is életét vesztette.
szóljon hozzá!