Fotó: Videófelvétel
Kína tiszteletben tartja a volt szovjet államok szuverenitását – közölte hétfőn a kínai külügyminisztérium, arra a diplomáciai vitára reagálva, amelyet Kína párizsi nagykövete váltott ki, aki megkérdőjelezte, hogy a volt szovjet köztársaságok szabályozott státussal rendelkeznek, és hogy a Krím Ukrajna része.
2023. április 24., 13:572023. április 24., 13:57
„Kína tiszteletben tartja minden ország szuverenitását, függetlenségét és területi integritását, és kiáll az Egyesült Nemzetek Alapokmányának céljai és elvei mellett” – mondta Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője (képünkön) hétfőn.
Kína párizsi nagykövetének kijelentései jelentős felbolydulást okoztak több egykori szovjet tagköztársaságban.
Igor Zaharov, a moldovai külügyminiszter kommunikációs tanácsosa leszögezte: a nagykövet kijelentései teljességgel elfogadhatatlanok, a kínai-moldovai kapcsolatok ugyanis az elmúlt három évtizedben a kölcsönös tisztelet és a területi integritás elismerésen alapultak.
Hozzátette, várják Peking hivatalos álláspontját.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter közölte, tisztázni kell, hogy változott-e Kína álláspontja a balti államok függetlenségével kapcsolatban.
– hangsúlyozta a litván diplomáciai vezető.
Mint megírtuk, Lu Sa-je párizsi nagykövet a francia televízióban pénteken arra kérdésre válaszolva, hogy mi az álláspontja a Krím hovatartozásáról, kijelentette, hogy történelmileg Oroszország része volt, és Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajándékozta Ukrajnának. „Ezeknek a volt szovjet országoknak jelenleg nincsen nemzetközi jogállásuk, mert semmilyen nemzetközi megállapodás nem rögzíti a szuverén státusukat” – tette hozzá Lu Sa-je.
Franciaország vasárnap válaszul „teljes szolidaritásáról” biztosított minden érintett államot, amelyek megfogalmazása szerint „több évtizednyi elnyomás után” vívták ki a függetlenségüket.
Az európai uniós tagállamok Ukrajna lőszerszükségletének több mint 50 százalékát képesek fedezni – jelentette ki Kaja Kallas, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője csütörtökön Varsóban.
Az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett tagja a NATO-nak, de elvárja, hogy az európaiak és a kanadaiak többet költsenek a védelemre; ez most meg is történik – jelentette ki a NATO-főtitkár csütörtökön.
Magyarország kormánya arról döntött, hogy kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) – közölte Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön az MTI-vel.
Kirill Dmitrijev orosz tárgyaló szerdán a Fehér Házban találkozott Steve Witkoffal, Donald Trump amerikai elnök közel-keleti különmegbízottjával – jelentette a Reuters csütörtökön.
Ismertette Donald Trump amerikai elnök szerdán a még aznap életbe lépő, viszonossági alapon működő új amerikai vámrendszert. Az Európai Unió tagállamaira 20 százalékos importvámot vet ki a Trump-adminisztráció.
A szlovákiai kormány szerdán jóváhagyta 350 medve kilövését az idén, miután megsokasodtak a barna medvék támadásai, amelyek populációja az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt – jelentette be Robert Fico miniszterelnök.
Nagyobb figyelmet kért az őshonos nemzeti kisebbségek jogaira a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács főtitkárától Vincze Loránt, az RMDSZ EP-képviselője Strasbourgban.
Izrael szerdán bejelentette a gázai katonai műveletek jelentős kiterjesztését, és közölte, hogy az enklávé jelentős területeit elfoglalják és a biztonsági zónákhoz csatolják, ami jelentős számú lakosság evakuálását vonja maga után.
Az orosz hadsereg szerdára virradó éjszaka csapásmérő drónokkal támadta Odessza, Zaporizzsja és Harkiv térségét, egy ember meghalt, sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási hatóságok, amelyeket az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett.
A kínai hadsereg éleslövészetet gyakorolt a Kelet-kínai-tengeren a Tajvan közelében zajló meglepetésszerű hadgyakorlatok fokozásaként – közölte szerdán közleményben a Népi Felszabadító Hadsereg Keleti Hadszíntéri Parancsnoksága.
szóljon hozzá!