Fotó: Videófelvétel
Kína tiszteletben tartja a volt szovjet államok szuverenitását – közölte hétfőn a kínai külügyminisztérium, arra a diplomáciai vitára reagálva, amelyet Kína párizsi nagykövete váltott ki, aki megkérdőjelezte, hogy a volt szovjet köztársaságok szabályozott státussal rendelkeznek, és hogy a Krím Ukrajna része.
2023. április 24., 13:572023. április 24., 13:57
„Kína tiszteletben tartja minden ország szuverenitását, függetlenségét és területi integritását, és kiáll az Egyesült Nemzetek Alapokmányának céljai és elvei mellett” – mondta Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője (képünkön) hétfőn.
Kína párizsi nagykövetének kijelentései jelentős felbolydulást okoztak több egykori szovjet tagköztársaságban.
Igor Zaharov, a moldovai külügyminiszter kommunikációs tanácsosa leszögezte: a nagykövet kijelentései teljességgel elfogadhatatlanok, a kínai-moldovai kapcsolatok ugyanis az elmúlt három évtizedben a kölcsönös tisztelet és a területi integritás elismerésen alapultak.
Hozzátette, várják Peking hivatalos álláspontját.
Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter közölte, tisztázni kell, hogy változott-e Kína álláspontja a balti államok függetlenségével kapcsolatban.
– hangsúlyozta a litván diplomáciai vezető.
Mint megírtuk, Lu Sa-je párizsi nagykövet a francia televízióban pénteken arra kérdésre válaszolva, hogy mi az álláspontja a Krím hovatartozásáról, kijelentette, hogy történelmileg Oroszország része volt, és Nyikita Hruscsov volt szovjet vezető ajándékozta Ukrajnának. „Ezeknek a volt szovjet országoknak jelenleg nincsen nemzetközi jogállásuk, mert semmilyen nemzetközi megállapodás nem rögzíti a szuverén státusukat” – tette hozzá Lu Sa-je.
Franciaország vasárnap válaszul „teljes szolidaritásáról” biztosított minden érintett államot, amelyek megfogalmazása szerint „több évtizednyi elnyomás után” vívták ki a függetlenségüket.
Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.
Egy magángéppel Dubajba utazott kedden Andrew Tate influenszer és a fivére, Tristan Tate, miután eleget tettek Romániában a hatósági felügyeletükkel együtt járó jelentkezési kötelezettségnek – számolt be az EFE hírügynökség.
Donald Trumptól kér segítséget Evgeniya Guțul, Moldova autonóm régiója, Gagauzia kormányzója, miután a hatóságok korrupció gyanúja miatt őrizetbe vették.
A katonai együttműködés erősítéséről állapodott meg Szerbia és Magyarország, a két fél a 2025-ös évre vonatkozó tervről szóló megállapodást írt alá – jelentette be Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter kedden Belgrádban.
Az Egyesült Államoknak bejelentése az acél, az alumínium, az autók és autóalkatrészek importjára vonatkozó vámtarifák megemeléséről az Európai Unió szerint helytelen, de Európa nyitott a tárgyalásokra Washingtonnal – jelentette ki Ursula von der Leyen.
Az izraeli hadsereg új, átfogó evakuálási parancsot adott ki a Gázai övezet déli részére – a legjelentősebbet azóta, hogy a hónap elején újraindult az offenzíva a palesztin területen.
Donald Trump amerikai elnök „nem értékelte” Vlagyimir Putyin orosz elnök felhívását, hogy hozzanak létre ideiglenes kormányt Ukrajnában Volodimir Zelenszkij elnök leváltására – közölte hétfőn a washingtoni külügyminisztérium szóvivője.
Marine Le Pen szerint a párizsi büntetőbíróság „politikai döntést" hozott azzal, hogy azonnali hatállyal öt évre eltiltotta a politikai választásokon való indulástól.
Romániát hozta fel negatív példaként a NATO-csapatok és hadfelszerelés szállítását akadályozó nehézségek kapcsán Ben Hodges nyugalmazott amerikai tábornok, az Egyesült Államok Európában állomásozó egységeinek korábbi paracsnoka.
Négy év börtönre, ebből két év letöltendő szabadságvesztésre és öt évnyi közhivatal viselésétől való eltiltásra ítélte Marine Le Pent hétfőn egy párizsi bíróság – adta hírül a Híradó.hu.
szóljon hozzá!