Kibertámadás. Az ukrán hackerek a Gazprom energetikai céget vették célba
Fotó: Gazprom.ro
Az ukrán katonai hírszerző ügynökség (HUR) kiberszakértői szerdán kibertámadást indítottak a Gazprom és a Gazpromnyefty ellen – jelentette a Hromadske meg nem nevezett HUR-os forrásokra hivatkozva.
2025. január 31., 12:312025. január 31., 12:31
A csoport elosztott szolgáltatásmegtagadási (DDoS) támadást hajtott végre, súlyosan megzavarva a Gazprom digitális szolgáltatásait.
A műveletet szimbolikusan január 29-én hajtották végre, amely a krutyini csata évfordulója, ahol 1918-ban ukrán kadétok és önkéntesek harcoltak a bolsevikok ellen.
Amikor egy mintegy 5000 fős bolsevik csapat Kijev elfoglalására indult, egy fiatal, mintegy 500 diákból álló diákzászlóalj lövészárkokat ásott a város közelében, és bátran szembeszállt velük az egyenlőtlen küzdelemben.
„Az orosz autóvezetők mai problémái 1918-as testvéreink, a krutyini csata hőseinek üzenete, akik több mint száz évvel ezelőtt csapást mértek a Muravjov vezette bűnöző orosz erőkre. Ma folytatjuk Kijev e védelmezőinek harcát, mind a frontvonalon, mind a kibertérben” – közölte a HUR.
A Gazprom az incidenst „átmeneti technikai hibának” nevezte, anélkül, hogy részleteket vagy megoldási ütemtervet közölt volna.
A kibertámadásokat mind Ukrajna, mind Oroszország széles körben alkalmazta a teljes körű háború során.
Eközben a Bloomberg csütörtökön hajózási adatokra és egy, az olajszállításokat ismerő forrásra hivatkozva arról írt:
Az ukrán biztonsági szolgálat egyik forrása azt mondta a Kyiv Independentnek, hogy Ukrajna szerdán éjjel drónokkal támadta az Andreapol olajszivattyú-állomást az oroszországi Tveri területen.
„Az oroszoknak még a Leningrádi területen lévő Uszt-Luga terminálba olajat szállító fővezetéket is le kellett állítaniuk” – mondta a forrás.
A Bloomberg szerint
Az Uszt-Lugából származó olajszállítások szerdán nullára csökkentek – mondta egy, a szállítások adatait ismerő forrás.
A hajózási adatok azt mutatják, hogy egy hajó szerdán korán elhagyta a kikötőt, de ezt követően nem mutat aktivitást.
Az Andreapol szivattyútelep a Balti Pipeline System-2 része, amelyet az orosz állami tulajdonú Transznyefty olajvezeték-társaság üzemeltet. A csővezeték-hálózat Uszt-Luga kikötőjébe szállít olajat.
Ukrajna rendszeresen támadja az orosz olajipari létesítményeket nagy hatótávolságú dróncsapásokkal, hogy megzavarja az orosz hadsereg üzemanyag-ellátását és csökkentse Moszkva energiaexport-bevételeit. Az olajból származó nyereség Oroszország háborús kasszájának egyik legfontosabb finanszírozási forrása.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
Donald Trump amerikai elnök vasárnap közölte, hogy Patriot légvédelmi rakétákat fog küldeni Ukrajnába, mondván, hogy az ország védelméhez szükségesek, mert Vlagyimir Putyin orosz elnök „szépen beszél, de aztán este mindenkit lebombáz”.
Szigorú büntetések várnak a romániai sofőrökre, ha megsértik a közlekedési szabályokat Bulgáriában. A bírságokat az illető lakcímére küldik el a hatóságok.
Az európai törvényhozók megszavazták a légitársaságok bonyolult kézipoggyász-díjainak eltörlését és az iparág egészében a szabványosítás előmozdítását.
Tavaly öt év után először fordult elő, hogy több romániai távozott Németországból, mint ahányan odaérkeztek.
,,Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során embereket agyonverni" – idézte szombaton a hirado.hu Orbán Viktort.
szóljon hozzá!